Premnoženie mačiek nemusí byť problémom
Slovo kastrácia nemusí u viacerých ľudí pôsobiť pozitívne. Aj v tomto prípade však zohrávajú dôležitú úlohu rozšírené mýty. Niektorí vravia, že ide o bolestivý zákrok, pri ktorom zviera trpí, iní sa ho zas obávajú kvôli finančnej náročnosti.
O dôležitosti kastrovania mačiek však tvrdia opak ľudia z občianskeho združenia Srdce pre mačky, za ktorým stoja tri mladé ženy – Katarína Lišivková, Tímea Rendeš a Katarína Feriančiková. Ich občianske združenie pomáha pri kastrácii mačiek. už dlhšiu dobu. Viac nám o tom porozprávala Katarína Lišivková.
Prečo je dobré mačky kastrovať?
Kastrované mačky neroznášajú medzi sebou smrteľné mačacie choroby. Nebijú sa tak medzi sebou, ako nekastrované, netúlajú sa, nie sú vychudnuté a majú viac síl chytať hlodavce. Odchyt mačiek z ulice a ich premiestnenie na iné miesto nemá význam. Prečo? Lebo prídu ďalšie, nekastrované a neošetrené. Kastrované mačky si nepustia do svojho teritória cudzie, preto je dobré nechať ich na pôvodnom mieste. Vďaka kastráciám dokážeme znížiť množstvo mačiat na uliciach, z ktorých väčšina umiera bolestivo a hrozne. Kastrované mačky sú celosvetovo označené zastrihnutím ušnice, ktoré je bezbolestné.
V akom období a veku je pre mačky najlepšie podstúpiť tento zákrok?
Ak je možnosť po kastrácii ich podržať v teple na zotavenie, môžu sa kastrovať počas celého roka. No ak sa majú po kastrácii vypustiť späť na ulicu, nie je dobré kastrovať ich od novembra do konca februára kvôli mínusovým teplotám. Mačky sa môžu kastrovať už v štvrtom až piatom mesiaci svojho života, rovnako to platí pri kocúroch. Možno sa to niekomu zdá byť priskoro, ale ak má mačka prístup k vonkajšiemu prostrediu, môže otehotnieť už v štvrtom mesiaci, keď väčšina začína mať ruju. Ak ide o bytové zvieratko, ktoré nemá voľný vonkajší výbeh, majitelia môžu počkať približne do konca siedmeho mesiaca života, no zákrok odporúčame skôr, a to kvôli hlasným prejavom ruje a tiež značkovaniu kocúrov, kedy sa to už ťažko čistí a dosť nepríjemne to zapácha.
Nie je to bolestivý zákrok?
Nie, mačky tým vôbec netrpia, už na druhý deň sú schopné normálne fungovať. Kocúry nemajú ani stehy, čiže sú úplne fit. Je to bežný zákrok.
Myslíte si, že to robí málo majiteľov mačiek?
Áno, ešte stále niektorí ľudia nevedia, prečo je dobré mačky kastrovať a aké následky to môže mať, ak tento zákrok nepodstúpia. Netreba veriť žiadnym mýtom. Určite by sa každý, kto chová mačku alebo psíka, mal poradiť buď s veterinárom, útulkom, OZ-kom, alebo prečítať si na internete o výhodách tohto zákroku.
Je to finančne náročné?
Čo sa týka majiteľov mačiek, niektorí si myslia, že kastrácia je drahý zákrok, no ak máte jednu či dve mačky, nie je to také finančne náročné. Kastrovať dáte raz, je to teda jednorazový poplatok. My sa snažíme kastrovať všetky mačky, o ktorých vieme, čiže je to pre nás finančne náročné. Mačiek je veľa a ešte veľmi veľa ich je nekastrovaných, preto by sme boli rady, ak by nám s tým ľudia pomohli. Ak nám napíšu, že pred blokom majú mačku a vedia nám aj fyzicky pomôcť, a to tým, že ich prinesú, zabezpečíme im ošetrenie a kastráciu u veterinára. Neskôr mačky pustia na pôvodné miesto.
Prečo je dobré vypúšťať mačky späť?
Kastrovaná zdravá mačka sa nemnoží, nepustí nové nekastrované mačky na svoje územie, neroznáša choroby a parazity. Práve naopak – čistí prostredie od myší a potkanov, preto im netreba ubližovať, ale prikrmovať ich a poskytnúť im vodu. Len kŕmená zdravá mačka chytá hlodavce. Pre mačky je to pud. Ak sú nekastrované, neustále rodenie mačiat ich oslabuje, a tak nevládzu chytať myši. V zimnom období je potrebné pripraviť im polystyrénové búdky vystlané senom, ktoré nenavlhne. Je dobré ukryť ich do kríkov či umiestniť na miesto, kde nie sú na očiach neprajníkom. Tak majú väčšiu šancu prežiť zimu a neuhynúť.