Pri starostlivosti o potraviny dbajte na čistotu
Konzumácia potravín patrí k životným radostiam človeka. Na verejnosť však prenikajú správy vyvolávajúce strach. Možno aj vy máte pocit, že zoznam škodlivých potravín sa neustále zväčšuje. Štatistiky poukazujú na nárast ochorení vyvolaných potravinami.
Bezpečnosť potravín si zasluhuje mimoriadnu pozornosť. A to nielen od samotného výrobcu. Dôležité je, aby sme sa o potraviny starali aj vtedy, keď si ich donesieme z obchodu domov.
Pripravili sme preto pre vás päť kľúčov k bezpečnosti potravín.
1. Udržiavajte čistotu
Umývajte si ruky pred manipuláciou s potravinami a často aj počas prípravy jedla. Samozrejmosťou by mala byť hygiena po použití toalety. Všetky plochy a zariadenia používané na prípravu jedál udržiavajte v čistote. Chráňte priestory kuchyne a jedlo pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami.
Prečo? Aj keď väčšina mikroorganizmov nespôsobuje choroby, nebezpečné mikroorganizmy môžeme nájsť v pôde, vode,
u zvierat i u ľudí. Tieto mikroorganizmy sa prenášajú rukami, na utierkach a náradí, predovšetkým na doskách na krájanie a aj ten najmenší kontakt ich môže preniesť do jedla a vyvolať choroby spôsobené jedlom.
2. Oddeľujte surové a uvarené
Oddeľte surové mäso, hydinu a morské živočíchy od ostatných potravín. Používajte odlišné náradie a pomôcky, ako napr. nože a dosky na krájanie, pre manipuláciu so surovými potravinami.
Prečo? Surové potraviny, predovšetkým mäso, hydina a morské živočíchy, ako aj ich šťavy, zvyknú obsahovať nebezpečné mikroorganizmy, ktoré sa môžu prenášať na ostatné potraviny počas prípravy jedál a skladovania.
3. Dôkladne varte
Potraviny dôkladne uvarte, predovšetkým mäso a morské živočíchy. Jedlá, ako sú napríklad polievky a vývary, priveďte do varu a presvedčte sa, či dosiahli teplotu aspoň 70 °C, u mäsa sa presvedčte, či šťava je číra a nie ružová. Ideálne je používať teplomer.
Prečo? Správne varenie zabíja takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Štúdie preukázali, že varenie potravín pri teplote 70 °C môže pomôcť zaistiť ich bezpečnosť pre konzumáciu. Potraviny, ktoré vyžadujú zvláštnu pozornosť, sú mleté mäso, rolované pečené mäso, veľké kusy mäsa a celá hydina.
[ad2][/ad2]4. Skladujte potraviny pri bezpečnej teplote
Nenechávajte uvarené potraviny pri izbovej teplote viac ako 2 hodiny. Rýchlo schlaďte v chladničke všetky uvarené a skaze podliehajúce jedlá (najlepšie pod 5 °C). Pred servírovaním udržujte jedlo horúce (viac ako 60 °C). Neskladujte ho príliš dlhý čas, dokonca ani v chladničke. Nerozmrazujte potraviny pri izbovej teplote.
Prečo? Mikroorganizmy sa môžu množiť veľmi rýchlo, ak sa potraviny skladujú pri izbovej teplote. Tým, že sa teplota udržiava na hodnote pod 5 °C alebo nad 60 °C, rast mikroorganizmov sa spomaľuje alebo zastavuje. Niektoré nebezpečné mikroorganizmy sa však rozmnožujú aj pri teplote pod 5 °C.
5. Používajte neškodlivú vodu a suroviny
Používajte neškodlivú vodu alebo ju upravte tak, aby bola bezpečná. Vyberajte si čerstvé a zdravé potraviny. Vyberajte si potraviny, ktoré boli vyrobené bezpečnými postupmi, ako je napríklad pasterizované mlieko. Umývajte ovocie a zeleninu, hlavne ak ich jete surové. Nepoužívajte potraviny, ktorým uplynula doba trvanlivosti.
Prečo? Suroviny, vrátane vody a ľadu, môžu byť kontaminované nebezpečnými mikroorganizmami a chemikáliami. Toxické chemikálie sa môžu vytvárať v poškodených a plesnivých potravinách. Starostlivosť pri výbere potravín a jednoduché opatrenia, ako napríklad umývanie a šúpanie, môžu znížiť riziká.
[ad3][/ad3]