Rastliny v záhrade nemôžu ísť k vode
Tohtoročné leto si pochvaľujú ľudia, ktorí vyžívajú sa v opaľovaní pobytom pri vode. Rastliny sa k vode presťahovať nemôžu. A bez našej pomoci so zavlažovaním trpia. Zálievka je v tomto období mimoriadne dôležitá, vyžaduje zvýšenú pozornosť.
Kedy je počas dňa najvhodnejšie polievať pestované plodiny? „Najlepšie urobíte, ak budete zavlažovať skoro ráno. Pôsobenie vody je účinnejšie, rastliny majú čas oschnúť. Pôda aj rastliny sú relatívne chladné, preto je táto časť dňa na zálievku najvhodnejšia,“ poradil nám Anton Župa, predseda MV Slovenského zväzu záhradkárov Košice. “V prípade, ak tento čas nevyhovuje, bude lepšie, ak sa polievanie odloží na podvečer. Použite však odstatú vodu, ktorá sa stihla ohriať. Pri plodovej zelenine, ako sú uhorky a rajčiaky, podvečer zalievame pokiaľ možno podmokom, to znamená, že vodu dodávame ku koreňom rastlín a nezmáčame listy, aby nedošlo vplyvom zvýšenej vlhkosti k rozvoju hubových ochorení, napríklad plesne uhorkovej alebo plesne zemiakovej na rajčiakoch.“
Nezabudnite na stromy
Ak by sa teplomilná zelenina zaliala počas horúčav studenou vodou, utrpí tepelný šok a jej vývin sa spomalí. „Odporúčame zalievanie nie časté, nie každý deň, ale raz za dva až tri dni a výdatnejšie, aby sa voda dostala až ku koreňom. Každodenné „pofŕkanie“ rastlín malým množstvom vody je nedostatočné.“ Aj stromy treba zavlažovať v pravidelných intervaloch väčším množstvom vody. „Pri nedostatku vlahy môže dôjsť k opadaniu plodov. Tie, čo ostanú na stromoch, sú menej kvalitné. Treba pamätať aj na to, že budúcoročná úroda sa na stromoch zakladá už teraz, takže za dostatok vlahy sa nám stromy o rok odvďačia.“
Nároky na vodu
V júli je na závlahu najnáročnejší zeler buľvový. Je to plodina, ktorá má rada „hlavu“ na slnku a „nohy“ vo vode. „Ak ho dobre nezalejete, bude mať malé buľvy. Vyššie nároky na vodu má i kaleráb, kapusta, rajčiak, uhorky, tekvica, paprika a listová zelenina. Ak by ste zalievali iba občas, ale väčšími dávkami, plody rajčiaka, kapustovej zeleniny by mohli praskať. U uhoriek sa traduje, že horknú, ale tu ide skôr o odrodovú vlastnosť. Cibuľu a cesnak, ktorý zbierate v júli, už nezavlažujte.“
Kyprenie pôdy pomáha
„V lete by ste mali po každom daždi a podľa možnosti aj po každej zálievke narušiť povrch pôdy, na ktorej sa vytvorí vplyvom tepla prísušok. Prerušíte pôdne kapiláry, voda sa nebude môcť vzlínaním dostať na povrch a tak zabránite jej neefektívnemu vyparovaniu z pôdy,“ dodáva Anton Župa. Zabrániť vysychaniu povrchu pôdy okolo rastlín môžeme aj nastieľaním vrstvy slamy alebo kôry.
foto: shutterstock