Rybári sa zdravia? Petro v zdar!
Začínajú sa letné prázdniny a s nimi aj hlavná dovolenková sezóna. Pri vodných nádržiach sa objavuje množstvo ľudí. Jedni si vychutnávajú dovolenku pri vode a druhí na nich hromžia, pretože potrebujú pokoj a ticho.
Tichí blázni a ešte kadejako inak častujú rybárov neznalci tohto hobby. V našom meste je ich však pomerne veľa. Mestská organizácia v Košiciach je totiž najväčšia na Slovensku, čo sa týka rozlohy revírov, registruje viac ako 5000 rybárov.
Revíry
„Revíry v Košiciach sú hlavne kaprové a pstruhové. Tých kaprových je 24 a lososových (pstruhových) je 10. K tomu je ešte 9 chovných revírov,“ povedal nám hlavný hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Košiciach Michal Nigut.
Rybári musia udržiavať na lovnom stanovišti poriadok, odpadky po ukončení lovu odniesť na miesto na to určené. Tak isto je zakázané páliť odpad na provizórnych ohniskách v mieste lovu a okolí.
Ako začať s rybárčením?
Každý rok robí Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Košiciach školenia a následne skúšky pre začínajúcich rybárov. „Ak sa chce rybárstvu venovať dieťa, tak isto musí absolvovať kurz a skúšku. Následne donesie fotografiu a zaplatí poplatok 15 eur a od nás dostane preukaz s registračným číslom. Školenia sú vždy koncom januára, začiatkom februára. Tento preukaz oprávňuje dieťa na lov rýb na jeden prút (bič) bez navijáka. Školenia pre dospelých sú trošku v náročnejšej forme,“ povedal Michal Nigut.
Rybársky lístok musí byť
Ako sme sa dozvedeli od hlavného hospodára, loviť ryby môžu iba registrovaní rybári. Ani deti nemôžu chodiť na rybačku bez povolenia. Rybári dokonca nemôžu nechať loviť ryby deti, ktoré neprešli školením a nemajú rybársky lístok. Je to tak, ako keby poľovník požičal dieťaťu pušku.
Kam na lov
Momentálne je povolený lov rýb na všetkých typoch vôd, t. j. na pstruhových, kaprových i lipňových. „V kaprových revíroch je lovná miera pre lipeň aj pre pstruha potočného 30 cm. Okrem týchto revírov sú v Košiciach aj revíry bez privlastnenia si úlovkov. Ryby sa chytajú systémom ‘chyť a pusť’. Odporúča sa používanie háčikov bez protihrotu a rybár nesmie mať počas lovu pri sebe žiadny košík či iné pomôcky na ukladanie ulovených rýb,“ povedal hlavný hospodár.
Kedy?
Denný čas lovu rýb v mesiacoch júl, august a september je celých 24 hodín, v novembri a decembri od 7.00 do 20.00 hod. v kaprových revíroch a v lososových revíroch sa môže loviť už iba v júli od 4.00 do 22.00 hod.

Ryba podľa rybára
Michal Nigut je síce s rybami každý deň, ale na tanieri ich veľmi nemusí. Na rybačku chodí kvôli radosti a relaxu. „Ale ak mám poradiť, tak v povinnej výbave rybára by namala chýbať mištička s maslom, soľou a rôznymi bylinkami. Takto narýchlo na mieste upečená ryba je fakt lahôdka.
Vedeli ste?
27. jún je svetový deň rybárstva a oslavuje sa od roku 1985 aby upozornil na dôležitosť zachovania svetového rybolovu. Ryby tvoria dôležitú súčasť stravy ľudí na celom svete. Ryby ohrozuje strata biotopov, znečistenie a globálne otepľovanie.
29. júna oslavovali meniny všetci nositelia mena Peter a Pavol. Peter bol apoštol, ktorého poveril Ježiš Kristus vedením cirkvi. Ešte pred tým, ako začal nasledovať Ježiša, bol spolu so svojím bratom Ondrejom rybárom, vďaka čomu sú obaja považovaní za rybárskych patrónov. Preto sa aj rybári zdravia Petrov zdar.
Foto 1: TASR
Foto 2: archív M. N