SaS pre učiteľov chce vyššie platy, pre žiakov voľnočasové poukazy vo výške 700 eur
Branislav Gröhling je poslanec Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita a venuje sa školstvu. Rozprávali sme sa s ním o tom, čo sa mu v tejto sfére podarilo presadiť z opozičnej lavice.
Strana SaS nedávno priniesla najdlhší program spomedzi všetkých strán. Má až 1 144 bodov a časť pre školstvo bola v médiách vyhodnotená na 100 percent. V čom bude tento program prínosný?
Začnem tým, čo program SaS prinesie pre rodičov. Rodičom náš program pomôže tak, že vyriešime problémy s učebnicami a zabezpečíme ich dostatok, aby nemuseli rodičia na ne doplácať. Ďalej rodičov asi zaujíma, kto a hlavne ako učí ich deti. Preto podporujeme vzdelávanie učiteľov a rozširovanie nových učebných metód, čo určite poteší aj učiteľov, ktorí chcú napredovať a učiť sa nové veci. Tiež navrhujeme pre každé dieťa voľnočasové poukazy za 700 eur, ktoré budú rodičia môcť využiť na krúžky, šport či iné aktivity.
Čo navrhuje SaS pre učiteľov?
Chceme, samozrejme, vyriešiť platy učiteľov, pretože je dôležité, aby tí, ktorí vychovávajú budúce generácie, boli ohodnotení a motivovaní. Navrhujeme preto, aby sa plat začínajúceho učiteľa naviazal na priemernú mzdu a spolu s ním tak rástli aj platy starších učiteľov.
Ako by ste presvedčili voličov, aby volili práve SaS?
Rozdiel medzi SaS a inými stranami je, že SaS má už dnes skúsenosti s riadením školstva a máme aj výsledky v školstve. V Bratislavskom kraji, kde máme župana, sme za dva roky urobili „malú reformu školstva“, v rámci ktorej sme podporili učiteľov, študentov a v malom sme akoby otestovali náš program.
Čo konkrétne teda v školstve SaS presadila?
V kraji sme zaviedli viacero zmien. Priplácame začínajúcim učiteľom 100 eur k platu, končiacim navyšujeme odchodné, aby sme podporili generačnú obmenu. Všetkým učiteľom preplácame krúžky a mimovyučovaciu činnosť. Doteraz to často robili zadarmo, ale teraz to kraj prepláca a ide na to celkovo až 100-tisíc eur mesačne. Práve podporu krúžkov považujem za najdôležitejšiu, pretože to je prínos pre všetkých: Pre učiteľa, ktorý je ohodnotený, pre žiaka, ktorý rozumne trávi čas, a aj pre rodiča, ktorý vie, že jeho dieťa sa aj po škole rozvíja a netúla sa po uliciach.
Okrem toho učiteľom preplácame kurzy cudzieho jazyka. Využíva to cez 400 učiteľov. Ďalej sme podporili na školách nové odbory – otvorili sme ich okolo dvadsať a záujem o župné školy tak stúpol o 25 percent. Zároveň sme podporili čerpanie projektov a fondov. Vďaka tomu majú naše školy projekty v sume 1,5 milióna eur. Ide najmä o vzdelávanie a kurzy, ale aj napríklad zahraničné stáže pre študentov, čo sa mne osobne veľmi páči. Všetky tieto opatrenia, túto „reformu školstva v malom,“ by sme radi rozšírili na celé Slovensko.
Povedali by ste teda, že školstvo sa dá zlepšiť, aj keď všetci hovoria, že je to ťažké či dokonca nemožné?
Určite sa to dá, stačí si na to určiť správne priority. Ja som rád, že v SaS nehovoríme o tom, čo by sme chceli robiť, ale o tom, čo už v školstve naozaj robíme.
Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava, IČO: 42139333
Dodávateľ: KOŠICE:DNES MEDIA a.s., Protifašistických bojovníkov 11, 040 01 Košice, IČO: 43890270