Sedem mýtov o triedení odpadu
Triedenie odpadu nie je zložité – žlté kontajnery na plast, modré na papier, zelené na sklo a červené na kovy. Toto sa učia už deti v základnej škole. Škoda len, že my, dospelí, sa to nevieme naučiť.
Lenže nie je papier ako papier a nie je plast ako plast… Kam by ste vyhodili napríklad kartón od vajec? Je síce z papiera, ale… Toto je sedem mýtov o triedení odpadov.
1 Plastové obaly musia byť čisté
Do kontajnerov na plasty sa môžu okrem PET fliaš hádzať aj rôzne plastové vrecúška, tašky, fólie a iné plastové obaly. Nepatria do nich obaly od potravín, v ktorých sú zvyšky jedla. Častým omylom však je, že plastové obaly majú byť čisté. Nemajú. Jedinou výnimkou je mastnota. Plastovú fľašu od oleja vypláchnite teplou vodou s prípravkom na riad. Ak sa vám to nechce, radšej ju vhoďte do zmesového odpadu. Ťažkú hlavu si však nerobte s obalmi od sprchového gélu či šampónu…
2 Kartón od vajec patrí do modrého kontajnera
Tieto obaly sú síce z papiera, ale ten už bol mnohokrát zrecyklovaný. Papier sa môže recyklovať iba sedemkrát, potom už je jeho vlákno také krátke, že z neho už nikto papier nevyrobí. Do modrých kontajnerov ich preto nehádžte, zvoľte radšej zmiešaný odpad. Môžete ho však skompostovať. To isté platí aj pre papierové rúrky, na ktorých bol natočený toaletný papier.
3 Zrkadlo je sklo
Do skla nepatrí autosklo a zlatené či pokovované sklá, teda ani zrkadlo. Pokovovanie spôsobuje pri tavení značné problémy. Pece si neporadia ani s keramikou a porcelánom. Preto všetky tieto veci patria do zmesového odpadu.
4 Okienkové obálky nepatria do papiera
V tomto prípade je to úplne naopak. Počas spracovania vytriedeného papiera dôjde k oddeleniu fóliových okienok či kancelárskych sponiek. Preto pri spracovaní papiera neprekážajú. Z bublinkových obálok je však potrebné odstrániť plastové vnútro.
5 Papierové vreckovky sú jasné
Hoci sa papierové vreckovky vyrábajú z kvalitného papiera, z hygienických dôvodov sa do modrých kontajnerov nehádžu. Recykláciu papiera totiž sťažuje akékoľvek znečistenie. Preto nie je vhodné vhadzovať do kontajnera na papier ani mastné alebo inak zašpinené papierové obaly. To isté platí pre laminovaný či voskovaný papier.
6 Polystyrén nie je plast
Opak je však pravdou. Polystyrénové termoobaly, do ktorých v reštauráciách balia jedlo, alebo napríklad výplne škatúľ pokojne vhoďte do žltého kontajnera. Pozor dajte iba na polystyrén, ktorý sa používa ako stavebná izolácia. Ak je na ňom omietka, musí sa vyhodiť ako stavebný odpad.
7 Nebezpečný odpad doma nemáme
Nebezpečný odpad je taký, na ktorom je vyznačený symbol preškrtnutej smetnej nádoby. Taký odpad nepatrí do žiadneho kontajnera. Ani do toho na zmiešaný odpad. Nebezpečným odpadom sú lieky či elektroodpad. Ak by ste ho vyhodili do koša alebo spláchli do záchodu, mohol by kontaminovať vodu alebo pôdu. Lieky je potrebné vrátiť do lekárne, elektroodpad odovzdať v zbernom dvore. Tam sa odovzdávajú aj zvyšky či obaly zo všetkých syntetických farieb, riedidiel, lakov alebo moridiel.
Foto: shutterstock