Spĺňa vaše podnikanie zákonné parametre? Na tieto veci si dajte pozor
Byť dobrým podnikateľom neznamená len mať dobrý zámer, kreatívny nápad alebo dostatok klientov. Dôležité je mať všetky „papierovačky“ a zákonom určené náležitosti v poriadku. Kontrola je strašiakom len v prípade, že ste niečo zanedbali. Ako sa však vyznať v množstve nariadení, ktoré sa navyše neustále menia?
Faktom je, že neznalosť zákona neospravedlňuje. A preto verte, že pri kontrole nikoho nebude zaujímať, že ste o niektorej z požiadaviek nevedeli. Obchodný a občiansky zákonník, zákonník práce, mzdy, ceny, energetická hospodárnosť budov, bezpečnosť výrobkov, informačné náležitosti produktov, nahlasovacie a evidenčné povinnosti. To je len krátky výsek zo zoznamu parametrov, na ktoré nesmiete pri podnikaní zabudnúť.
Vyznáte sa vo všetkých zákonoch?
„Je dokázané, že na to, aby slovenský rodinný podnikateľ mohol vykonávať svoju činnosť ako-tak bezproblémovo, musí ovládať a rešpektovať 1 500 zákonov, príkazov a nariadení. Nehovoriac o hroziacich pokutách a sankciách pri nezabezpečení alebo neuhradení platby po termíne v kontrolnom zázname štátneho orgánu. Toto nie je podpora štátu pre podnikanie, skôr likvidácia,“ zdôraznil pre TASR v roku 2017 Slovenský živnostenský zväz.
Úlohou podnikateľa je naštudovať si všetky zákony, čo rozhodne nie je jednoduché. Navyše, mnohé z nich sú stranovo početnejšie a môžete si ich vysvetliť inak, než by ste v skutočnosti mali. Opäť však platí, že by ste mali všetky zákony dokonale ovládať už v čase, keď uzrú svetlo sveta a nevedomosť o nich vás pred nikým neospravedlní. Ďalším problémom je nestálosť legislatívy, ktorá je takpovediac stále vo vývoji a podľa štatistík Združenia mladých podnikateľov Slovenska sa dokonca mení každé dva dni. Stíhate to kontrolovať?
Pokuty v stovkách až tisícoch eur
Možno si hovoríte, že na to nemáte čas, no ten, kto na to má vyhradený čas, sú kontrolné orgány. Prichádzajú náhodne, plánovane alebo na podnet spotrebiteľa, ktorý je z rôznych dôvodov s vaším podnikom nespokojný, či už ide o nekvalitné služby, nevybavené reklamácie či iné, subjektívne vyhodnotené podnety. Pokuty sa pohybujú radovo v stovkách až tisícoch eur, čo nie je vôbec zanedbateľná čiastka.
„Paradoxom je, že keď podnikateľ urobí chybu, je sankciovaný. Avšak, ak pochybí inšpektor, je to kolektívna chyba a jednotliví zamestnanci vo väčšine prípadov postihovaní nie sú,“ vyjadril sa Jozef Pribocký, predseda OZ NEPLAT-POKUTY, ktoré vzniklo s cieľom pomoci podnikateľom. Angažujú sa v ňom dnes už bývalí zamestnanci viacerých kontrolných orgánov, ako napríklad Slovenská obchodná inšpekcia, Colný úrad, Daňový úrad, Inšpektorát práce, exekútorské úrady, atď.
„Ako zamestnanec Slovenskej obchodnej inšpekcie som chodil do výkonu kontroly a hľadal na prevádzkach chyby. Zákony chránia zamestnancov, no podnikatelia sa nemajú na koho obrátiť. Po odchode z tejto práce som preto začal vo voľnom čase zdarma pomáhať podnikateľom vďaka svojim poznatkom z praxe, no neskôr som začal rozvíjať myšlienku občianskeho združenia, ktoré by v tomto smere poskytovalo poradenstvo a pomoc,“ hovorí Jozef Pribocký, ktorý veľmi dobre vie, čo obnášajú kontroly z oboch strán – podnikateľa i kontrolóra.
Prioritou je prevencia
Hlavnou ideou OZ NEPLAT-POKUTY je podnikateľom komplexne vysvetliť požiadavky zákonov tak, ako to vyžadujú kontrolné orgány a samotní inšpektori. Výsledkom sú presne a správne nastavené parametre podnikania, čo predchádza zbytočným sankciám. Tieto služby sú vám k dispozícii na začiatku vášho podnikania, ale i v prípade, že už máte svoj obchod dlhšie rozbehnutý, avšak analýza všetkých potrebných dokumentov by vám mohla preventívne odstrániť akékoľvek chyby.
„Samozrejme, niekedy sa stane, že už problém nastal. V tom prípade sa na nás podnikateľ môže obrátiť tiež a my sa mu ho snažíme pomôcť vyriešiť. Našou prioritou je však prevencia, aby k žiadnemu problému nedošlo. Našich klientov tiež vždy kontaktujeme pri zmene legislatívy a oboznamujeme ich s danou problematikou. Tak si podnikateľ môže byť istý, že má vždy všetko v súlade so zákonom.“ OZ NEPLAT-POKUTY môžete kontaktovať jednoducho, prostredníctvom webu neplat-pokuty.sk. Na tejto stránke nájdete možnosť poskytnutia individuálnej pomoci.
Vyhnite sa zbytočným pokutám
V roku 2018 však vznikol aj nový portál zrusene-pokuty.sk, ktorý majú na svedomí tí istí ľudia. „Tento web poskytuje konkrétnejšiu pomoc podnikateľom v širšej miere. Funguje ako e-shop, kde si môžete stiahnuť niektoré dokumenty potrebné pre svoje podnikanie a následne si ich prispôsobiť.“ Môžete tak využiť napríklad reklamačný poriadok, pracovnú zmluvu, zmluvu o dielo, informačnú povinnosť GDPR do prevádzky alebo podľa potreby rôzne iné dokumenty.