Starajte sa v zime o topánky
Mráz má nepriaznivý vplyv nielen na našu pleť, ale i topánky. Ak máme v teple nohy, chránime sa pred prechladnutím a inými chorobami. Aby však topánky vydržali, treba sa o ne postarať.
Nemusíte míňať veľa peňazí na prípravky od výmyslu sveta, aby ste svoju obuv v zimných mesiacoch udržiavali v dobrom stave. Stačí dodržať niekoľko rád našich babičiek a vyskúšať zopár šikovných trikov, ktoré ponúka internet. Vyriešite tak problém s premokaním, šmýkaním i špinou od snehu a soli.
[ad][/ad]Noviny a sviečka
Ťažkosti nám v týchto dňoch plných snehu spôsobujú premoknuté čižmy. Vďaka tomu môžeme prechladnúť omnoho rýchlejšie. Ak nenosíte gumáky a máte tiež tento problém, môžete si mokré vnútro topánok vystlať novinovým papierom. Ten nasaje všetku vlhkosť. Potom obuv dosušte pri izbovej teplote. Neklaďte však topínky na radiátor, ten by mohol poškodiť jej povrch, najmä ak je z kože. Vnútro obuvi dezinfikujte antibakteriálnym sprejom.
Premoknutiu sa však dá predísť, a to najmä ak sú vaše topánky z textilu. Postačí vám na to obyčajný vosk. Ešte nerozohriatou sviečkou si potrite celý povrch topánok. Po nanesení zapnite fén a horúcim vzduchom prejdite navoskované časti. Vosk sa roztopí, vsiakne do látky a ani ho nezbadáte. Vďaka obyčajnej sviečke topánky už nepremoknú.
Sadrový obväz
To, čo nám v zime na chodníkoch prekáža, je ľad a udupaný sneh. V niektorých topánkach vydržíte na zľadovatenej ploche bez šmyknutia dlhšie, v iných omnoho kratšie. Aj o tento problém sa môžete doma jednoducho postarať, ak nechcete zažiť škaredý pád. Nemusel by skončiť len trápnou situáciou a modrinou.
Stačí, ak si podrážky trošku vylepšíte. Najprv ich poriadne očistite, povyberajte aj drobné kamienky. Na vysušenú plochu nalepte sadrový obväz. Lacno ho zoženiete v lekárni. Jeho povrch urobí z vašich topánok celkom nové, odolnejšie voči pošmyknutiu.
V týchto mesiacoch sa viac trápime aj s čistením či leštením topánok. Len čo sa o ne postaráme, vyjdeme von a môžeme čistiť znovu. Rýchlou voľbou sú vlhčené utierky, ktoré môžete mať stále pri sebe. Ak ste však doma a nechcete utrácať peniaze za drahé leštiace prostriedky, využite obyčajný ocot, ktorý je v každej kuchyni. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1:1, namočte do pripraveného roztoku handričku a prejdite po topánkach. Ocot nielen vyčistí akékoľvek fľaky od snehu a soli, ale zabije aj množstvo baktérií. Po vyschnutí ošetrite povrch obyčajným hydratačným krémom.
Ak chcete, aby vám topánky čo najdlhšie vydržali, začnite so starostlivosťou o ne ešte pred prvým nosením. Impregnácia obuvi nie je len trikom, ktorý na vás skúšajú predajcovia pri pokladni. Takýto sprej skutočne chráni topánky pred špinou i vodou. Pri jeho aplikovaní je dôležité nechať prvý nástrek dostatočne zaschnúť. Následne impregnačný prostriedok striekajte dovtedy, kým ho povrch obuvi neprestane vsakovať, takže začne stekať.