Starostlivosť o oblečenie počas zimy
Kabáty, bundy či vetrovky. Zimné veci si kupujeme nielen pre ich pekný vzhľad a obohatenie nášho šatníka. Predovšetkým nám majú dobre zahriať. Taký poriadny kabát ale čo to stojí a preto zaň určite nikto neplatí preto, aby ho využil len počas jednej zimy. Ak chcete jeho životnosť predĺžiť o niekoľko rokov, dodržiavajte zásady starostlivosti o kabáty či bundy.
Väčšina závisí od ich materiálu. Aj vlnený kabát môže po roku vyzerať ako nový. Vlasy, nitky, srsť zvierat či prach očisťujte doma pravidelne valčekom so samolepiacou hlavicou. Malým tipom pre tých, ktorí pracujú niekde v kancelárii, môže byť lepiaca páska. Funguje rovnako ako valček. Stačí pár sekúnd a kabát je čistý.
Nezabúdajte ani na žmolky. Odžmolkovač je bežne dostupný v obchodoch, avšak môžete skúsiť aj domáci trik, pri ktorom na tupírovací hrebeň pripevníte tenkú žiletku. Jemne ním párkrát prejdete kabát a žmolky budú odstránené.
Vlnený neperte doma
Pokiaľ ide o škvrny, vlnený kabát neperte doma, ale radšej ho odneste do čistiarne. Doma v práčke by sa totiž aj pri šetrnom programe mohlo stať, že sa podšívka zrazí, môžete ho však vyprať ručne, ako väčšinu kabátov. Čistiareň je pohodlnou voľbou pre čisté kabáty a bundy, avšak nie práve najlacnejšou.
Ak chcete trochu ušetriť a rozhodli ste sa prať doma, vždy si pozorne prečítajte štítok na odeve, ktorý hovorí o možnosti prania a teplote vody. Odporúča sa nedávať do práčky páperovú bundu, pretože by sa jej vnútro mohlo pri praní poposúvať a nerovnomerne nakopiť. Babskou radou je dať spolu s takouto bundou do práčky tri až päť tenisových loptičiek. Tie by vďaka odrážaniu v bubne práčky mala docieliť rovnomerné rozloženie páperia bez nežiaducich hrudiek.
Bez aviváže
Pokiaľ ide o softhellové bundy, vďaka ich ľahko udržateľnému materiálu z nich menšie nečistoty stačí zotrieť handričkou. Avšak hromadenie špiny im môže upchávať póry, čím sa stráca ich funkčnosť. Je preto dôležité pravielne ich prať. Riaďte sa štítkom na bunde a vyhnete sa problémom.
Urobíte dobre ak takú bundu zapnete a pretočíte naruby. Softshell si vyžaduje samostatné pranie, aby sa nepoškodil, nepridávajte k takým odevom preto veci z iných materiálov. Vynechajte aviváž, bielidlo či zmäkčovadlo vody, ktoré by mohli znehodnotiť funkčnosť.
[ad][/ad]Voľné sušenie
Pri praní nezabudnite povyberať všetky drobnosti z vreciek a odopnite prípadné ozdoby a kožušinku z kapucne či rukávov. Voľte krátke programy určené na jemné tkaniny s teplotou vody do 30 stupňov. Použite šetrný prací prostriedok, nie v práškovej, ale v tekutej forme. Najväčšou istotou je však ručné pranie. Kabát namočte do vlažnej vody so šetrným pracím prostriedkom a po chvíli ho zľahka preperte.
Mokrý ho nikdy nedávajte uschnúť na radiátor, ani ho nežmýkajte. Lepšie je zabaliť ho do uterákov, ktoré odsajú časť vody. Ak sú mokré vymeňte ich a opakujte viackrát. Aby nakoniec uschol do správneho tvaru, zaveste ho na vešiak.
V suchu a bez hmyzu
Ak je kabát čistý, môžete ho naimpregnovať, rovnako ako topánky. Ak ho týmto prípravkom nasprejujete, bude voči vode odolnejší, čo sa v zime oplatí. Okrem toho, že nepremoknete od dažďa či snehu, ochránite aj povrch kabátu.
Dôležité je dbať aj na správne uskladnenie v lete. Ukladajte ich na suchom a čistom mieste. Nezabúdajte na odpudzovače škodcov, ktorým by vaše veci mohli chutiť. Na vešiak do skrine zaveste vrecúško s levanduľou, rozmarínom alebo škoricou. Skriňu tiež pravidelne vetrajte.
[article slug=”starajte-sa-v-zime-o-topanky”][/article]Pri nosení ťažkých kabeliek či tašiek cez rameno sa vám látka kabátu na tomto mieste môže ľahšie ošúchať a poškodiť. A to najmä, ak je ramienko z drsnejšieho povrchu. Ak máte zabalených veľa vecí, noste tašky radšej neprevesené, v ruke. Keď si kabát doma vyzlečiete, zaveste ho na vešiak, aby si udržal tvar, ale tiež aby dostatočne uschol od dažďa či snehu. Suché prostredie predĺži jeho životnosť.