Stavajú ihriská po celom Slovensku. Na konte ich majú vyše 2 000
Miesto, kde sa deti naučia množstvo zručností, nájdu kamarátov a ešte sa aj vybláznia. Hovoríme o detských ihriskách, ktoré rozvíjajú fantáziu, no sú aj ideálnou školou sociálneho správania. Za stovkami z nich stojí spoločnosť PLAYSYSTEM, ktorú vedie Jaroslav Bavlšík. Nielenže spolu so svojím tímom stavia certifikované detské ihriská a športoviská, ale hracie prvky sami navrhujú a následne vyrábajú.
Spoločnosť Playsystem vznikla pred 15 rokmi. Za ten čas postavili neuveriteľných vyše 2 000 ihrísk. Aj keď drvivá väčšina z nich sa nachádza na Slovensku, na ich detských ihriskách sa hrajú detičky v Česku, Rakúsku, Chorvátsku a dokonca aj vo Fínsku.
Navrhujú a vyrábajú
„Myšlienka vytvoriť túto spoločnosť vznikla spontánne. Jednak mi je blízka kreatívnosť a výroba, a na druhej strane som chcel vybudovať vlastnú firmu,“ hovorí CEO Playsystem Jaroslav Bavlšík. Už v minulosti sa totiž venoval interiérovým ihriskám a certifikoval aj americkú spoločnosť, ktorá u nás predávala veľké interiérové hračky.
Na istý čas sa od tejto profesie vzdialil, no túžba po tvorivosti ho naspäť priviedla na správnu cestu. Dnes patrí Playsystem k popredným slovenským výrobcom značkových certifikovaných detských ihrísk a športovísk. Nehovoriac o tom, že až 90 percent hracích prvkov si vyrábajú sami. „Niektoré súčiastky dovážame zo zahraničia. Kvalita je pre nás prioritou, a preto ich objednávame z Nemecka či Dánska,“ dodáva.
Výnimočnosť firmy spočíva aj v tom, že si hracie prvky úplne sami navrhujú. Pre J. Bavlšíka je to jedna z najkrajších častí ich práce. „Je to skvelý pocit vidieť, ako sa prvok z papiera dostal cez vizualizáciu, certifikáciu až na ihrisko.“
Foto: Veronika Janušková
Jedinečné hracie prvky
J. Bavlšík dbá na to, aby všetky detské ihriská a hracie prvky boli jedinečné.
„Keď sme napríklad začali vymýšľať pružinové hojdačky v podobe koníka, tak som si zobral atlas zvierat a začal študovať anatómiu zvierat. Takisto som si zobral aj päť konkurenčných koníkov, aby som nikoho neodkopíroval. Je to náročné, keďže tam sú obmedzené možnosti na tvorivosť. No ak chcete byť originálny, musíte si vedieť poradiť. Najprv som ho nakreslil, následne sme ho dostali do CNC stroja, a až tak bol koník na svete. Chceme, aby naše prvky boli vždy iné.“
Snažia sa aj o to, aby ich detské ihriská mali svoj vlastný podpis. „Vidno to na nich, že sú naše, a to cez smajlíkov až po preliezačky. Stretávame sa s tým, že konkurencia kopíruje nás. Máme už veľa skúseností, preto by som povedal, že tie prvky, čo nám dajú najviac ‚zabrať‘, považujeme za najzaujímavejšie, a preto naopak ich máme najradšej.“
Medzi najobľúbenejšie prvky u detí patria tie, ktoré majú vynútený pohyb. Napríklad šmýkačky, ale i také, kde sa vedia zavesiť. „Obľúbené sú kolotoče a pružinové hojdačky. Tiež tematické zostavy, napr. v tvare lode. Snažíme sa na ihriskách jednotlivé prvky kombinovať.“
Niektoré boli výzvou
Na samotnej výstavbe ihriska (na mieste, kde bude stáť) pracujú priemerne štyria ľudia. Ak robia napríklad liatu podlahu, tak aj 10 až 12 ľudí. Priemerne veľké ihrisko so 6 – 7 prvkami postavia za dva dni. Medzi ich najväčšiu výzvu patrili detské ihriská, ktoré bolo potrebné postaviť na garážach. Jedno sa nachádza v Bratislave a druhé v mestskej časti Košice – Juh. „Bolo to komplikované, ale zvládli sme to.“
Za výzvu považujú aj ihrisko postavené pod hradom Strečno, ktoré sa malo podobať tomu reálnemu. „Bolo to veľmi zaujímavé, ale vyžadovalo to veľmi veľa času. Všetko je ručná práca. Ak niečo robíte prvýkrát, musíte sa do toho dostať. Dnes sme už veľká firma, ktorá už má svoj záber a nechceme ísť touto cestou.“
Najviac ho teší, keď vidí, ako sa na ihriskách deti hrajú a šantia. „Je to skvelý pocit, stále ma to napĺňa. Detské ihrisko je pre deti dôležité z edukatívneho a interaktívneho pohľadu, ale aj z pohľadu bezpečnej aktivity. Na ihrisku sa deti učia medzi sebou komunikovať.“
Ihriská po celom Slovensku
J. Bavlšík vraví, že ho ešte ako tínedžera naučili, že čokoľvek robí, musí to urobiť tak, aby sa mohol pod to podpísať a nemal by sa za to hanbiť. „Keď vidím, že som pre niekoho staval ihrisko a zavolajú ma znovu a znovu, vždy ma to poteší. Najčastejšie ideme cestou odporúčaní. Je vždy príjemné, ak vás skontaktujú z nejakej časti Slovenska, kde ste neboli a nič nestavali, ale majú na vás dobré odporúčanie.“
Košičan vraví, že po rokoch skúseností nepovažuje už postavenie ihriska za nič náročné. „Podľa mňa je ťažké postaviť 35-poschodovú budovu,“ smeje sa.
Vo svojom portfóliu majú ihriská z dreva, nerezu a množstva iných kombinácií. Takisto sa tam nájdu workoutové… „Tie sme navrhovali spolu s Fakultou športu Prešovskej univerzity v Prešove. Nie je to náročné, len to musíte urobiť podľa daných parametrov. Oni urobili návrh a my sme to upravili tak, aby sa to dalo vyrobiť. Presne vedia, čo a akú ma mať výšku, aká je napríklad potrebná dlhá hrazda na rozpätie rúk a pod. Jedno workoutové ihrisko sa nachádza napríklad na Vyšnom Opátskom.“
Playsystem sa snaží ísť vlastnou cestou. Nesmierne dôležitá je pre nich filozofia firmy. „Aj keď nie sme v našej spoločnosti v rodinných vzťahoch, nazývam ju rodinnou firmou. Naše vzťahy máme vybudované a som rád, že naši zamestnanci chodia do práce radi. Každé ihrisko je produktom nás všetkých.“
A na ktoré je najviac pyšný? „Ťažká otázka, ako keby ste sa spýtali, ktoré zo svojich detí mám najradšej.“