Tekvica má v kuchyni množstvo využití – na slano i na sladko
Tekvica je neuveriteľný poklad. Jej jemná a oriešková chuť je nezameniteľná. V kuchyni ju môžete rôzne kombinovať, pripravovať v sladkej aj v slanej podobe. Je zdrojom mnohých vitamínov, minerálov, a čo viac, obsahuje minimum kalórií, preto je dokonalou potravinou pre tých, čo musia držať diétu. Pripravili sme niekoľko zaujímavostí o týchto kráskach zo záhrady.
S tekvicou sa môžeme stretnúť v mnohých podobách. Táto americká plodina je jednou z najstarších kultivovaných rastlín a pre Slovákov najtypickejším predstaviteľom je tekvica obyčajná.
Áno, to je presne tá oranžová, ktorú si mnohí z nás spájajú viac než s jedlom s americkým Halloweenom. Medzi tekvicovité plody však okrem okrasných tekvičiek patria napríklad aj cukety a patizóny.
Základ racionálnej stravy
Tekvica je jednoročná rastlina. Jej plod rastie na malých prízemných kríkoch. Obsahuje okolo 90 percent vody, je teda veľmi nízkokalorická a spĺňa ideál racionálneho stravovania. Ďalej obsahuje pomerne vysoké množstvo minerálnych látok: draslík, horčík, meď, selén, chlór a železo.
Medzi najvýznamnejšie zastúpené vitamíny patrí alfa a beta karotén a vitamín A. Jednou z významných výhod, a to nielen pre dietárov, ale pre celú populáciu, je vysoký obsah vlákniny.
Zdravé tuky
Keď hovoríme o tekvici, nemyslíme tým iba dužinu, ale aj tekvicové semienka, ktoré sú zaujímavou súčasťou zdravej výživy. Obsahujú totiž množstvo „zdravých“ tukov.
Vedeli ste, že v týchto semienkach je až 37,5 percenta tuku a oleja? Väčšina tohto tuku obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, konkrétne mononenasýtené. V 100 g semienok je tiež až 30 g bielkoviny, čo je zaujímavé číslo.
[ad][/ad]Semienka
Tekvicové semienka majú navyše veľmi zaujímavý obsah makroživín aj mikroživín. Sú dobrým zdrojom vitamínu E, obsahujú asi 35,10 mg tokoferolu na 100 g. Tiež ich súčasťou je veľké množstvo minerálov vrátane fosforu, horčíka, mangánu, železa a medi.
Obsahujú fytosteroly, zlúčeniny, o ktorých bolo preukázané, že dokážu znížiť hladinu cholesterolu. Sú bohaté na zinok, čo je prirodzená ochrana pred osteoporózou. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínov skupiny B – tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantotenová, vitamín B6 (pyridoxín) a folátov, teda kyseliny listovej, ktoré sú známe pod označením vitamín B9.
Podľa dostupných informácií a overených pokusov môžu tekvicové semienka pomáhať pri liečbe akné, bojuje sa nimi aj proti zväčšenej prostate či obličkovým kameňom. Tiež sú výborným pomocníkom proti rôznym zápalom či depresii.
[ad2][/ad2]Najznámejšie druhy tekvíc
V slovenských kuchyniach je tekvica veľmi obľúbená. Viete, aké druhy sa najviac používajú a ako vyzerajú? Vedeli ste, že sú všetky jedlé?
Dokonca aj tie okrasné sa dajú zjesť a nič sa vám nestane. Jediný dôvod, prečo nekončia na našich tanieroch, je ten, že je s nimi veľa práce. Šupky sú hrubé a vo vnútri nenájdete veľa dužiny na spracovanie.
Maslová tekvica
Je veľmi obľúbená do sladkých jedál ako sú koláče, cheesecake či marmelády. Vhodná je ako základ do akéhokoľvek zeleninového jedla či polievky, pretože je mäkká a jej príprava je rýchla. Z tejto tekvice je minimum odpadu. Pri spracovaní najprv oddeľte horný valcovitý diel od guľatého spodku, ktorý rozpoľte a vydlabte. Maslovú tekvicu vždy ošúpte. Ak ju budete piecť, šupku ponechajte.
Hokkaido
Aj táto tekvica má rôznorodé použitie. Je bohatá na vitamíny a minerálne látky ako sú vápnik, horčík, fosfor, draslík, betakarotén a vitamíny A, B, C. Pomáha pri ochorení pankreasu, sleziny, žalúdočných problémoch, ale aj pri poruchách obličiek a srdcových problémoch. Hokkaido je vhodná aj pre diabetikov či ľudí s redukčnou diétou. Opražené semienka pomáhajú mužom pri problémoch s prostatou. Pri spracovaní sa nemusí šúpať.
Muškátová tekvica
Má pevnejšiu štruktúru než maslová, krásne vonia a jej sýtooranžová dužina dodá jedlám zaujímavý vzhľad. Používa sa na polievku, ale tiež na kompóty alebo v orientálnej kuchyni.
Špagetová tekvica
Má typickú dužinu, ktorá sa po tepelnej úprave rozpadá na vlákna pripomínajúce špagety. To sa dá dobre využiť. Medzi vlákna sa dá vmiešať ľubovoľná omáčka, pesto alebo aromatická zálievka.
• Tekvicu hokkaido nemusíte šúpať. Ak ju však chcete jesť nešúpanú, je veľmi dôležité dôkladne ju umyť pod teplou tečúcou vodou.
• Polievky, pyré, koláče: veľmi rýchlo tekvicu uvaríte domäkka, ak ju pred varením nastrúhate.
• Keďže je hokkaido tekvica sladkastej chuti, výborne sa hodí pre deti. Obsahuje veľa betakaroténu (najviac v šupke),vitamíny B1, B2, B6, C, E a magnézium.
• Používa sa pri poruchách funkcie žalúdka, ochoreniach sleziny. Je vynikajúca pre diabetikov.
• Smerodajná pri výbere je šupka. Zrelá tekvica ju má tuhú a matnú. Nezrelé plody sa viac lesknú. Ak sú na tekvici mäkké a hnedé miesta, plod je postihnutý hnilobou a už je nepoužiteľný.
• Prezrite si aj stopku tekvice. Musí byť zhnednutá a zoschnutá. Ak je svieža a zelená, znamená to, že bola zo záhonu odtrhnutá príliš skoro a ešte nie je dostatočne zrelá.
• Vyberajte si skôr ťažšie plody, ktoré obsahujú viac dužiny a menej semienok. Ak si chcete zobrať ťažšiu tekvicu a nedokážete posúdiť váhu, poklopte na ňu. Mala by znieť duto.
• Tekvicu nemusíte spracovávať ihneď. Na poličke vystlanej slamou pri teplote 10 až 18 °C a vzdušnej vlhkosti 50 – 75 % vydrží aj štyri mesiace.
Foto: shutterstock, unsplash