Trvalý pobyt – pre a proti
Veľa vlastníkov nehnuteľností, ktorí ju prenajímajú, a ich nájomníci momentálne riešia trvalý pobyt kvôli rezidentským kartám. Vydáva ich spoločnosť EEI, ktorá ich viaže práve na trvalý pobyt.
Vlastníci prenajímajú svoje byty tromi spôsobmi. Buď v nich podnájomníci bývajú načierno, aj keď s nejakou zmluvou, majú riadnu nájomnú zmluvu s prechodným pobytom alebo nájomnú zmluvu s trvalým pobytom.
Výhody pre podnájomníka
Ak nájomca býva v byte načierno, nemá žiadne výhody. Podnájomníci, ktorí sú prihlásení, však určité výhody môžu mať. Napríklad doručovanie pošty, možnosť umiestniť dieťa do blízkej škôlky, ale aj už zmieňovanú rezidentskú kartu a pod. V každom prípade však platí, že prihlásením sa na pobyt nevznikajú nájomcovi žiadne práva k nehnuteľnosti. „Tento úkon má iba evidenčný charakter,“ povedala pre košice:dnes Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR. „Napriek tomu sa v praxi často stretávame s prípadmi, keď vlastník odmieta udeliť súhlas s prihlásením nájomcu na trvalý pobyt. Dôvodom je obmedzená možnosť vlastníka zrušiť trvalý pobyt nájomcovi v súvislosti s jeho užívacím právom k predmetnej nehnuteľnosti, ktoré má z titulu existencie platného nájomného vzťahu, čiže z nájomnej zmluvy,“ uvádza M. Paulenová.
Povinnosti vlastníka
Ak predsa len vlastník súhlasí a povolí podnájomníkovi trvalý pobyt vo svojej nehnuteľnosti, nemôže ho iba tak, sám od seba, zrušiť. „V takomto prípade musí vlastník najprv riadne vypovedať a ukončiť nájomnú zmluvu a až potom môže podať návrh na zrušenie trvalého pobytu. Z uvedeného dôvodu sa v praxi častejšie stretávame s udelením súhlasu vlastníka na prihlásenie na prechodný pobyt, keďže prechodný pobyt sa hlási na dobu určitú a po jej uplynutí sa prechodný pobyt automaticky ukončí.“
Na čo nesmie zabudnúť prenajímateľ
Ak ste prenajali nehnuteľnosť na základe uzavretej nájomnej zmluvy, pričom nejde o prenájom nehnuteľnosti vykonávaný na základe živnostenského oprávnenia, príjem dosiahnutý z takéhoto prenájmu je považovaný za príjem podliehajúci dani, ktorý je potrebné priznať v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb.
„Príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov do výšky 500 eur za príslušné zdaňovacie obdobie, a preto daňovník zahrnie do základu dane len príjem z prenájmu nehnuteľností presahujúci sumu 500 eur,“ uviedla Patrícia Macíková, hovorkyňa finančnej správy. Upozornila tiež, že ak občan prenajme nehnuteľnosť a nie je registrovaný na miestnom príslušnom daňovom úrade z titulu vykonávania podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, vzniká mu povinnosť registrácie, a to v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajal nehnuteľnosť.
Ako postupovať pri prihlásení sa na trvalý pobyt
Na trvalý pobyt sa môžete prihlásiť v ohlasovniach, ktoré sú na každom miestnom úrade. Predložiť potrebujete:
– platný občiansky preukaz alebo platný cestovný doklad SR alebo osvedčenie o štátnom občianstve SR;
– doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti (originál k nahliadnutiu, nie z internetu);
– písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka;
– súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.
Foto: Iveta Vaculová