Víkendová chata potrebuje opravy
Mnohí to poznáte. Víkendovú chatu a jej čaro. Trávime tam každú voľnú chvíľu a často sa nám zdá, že najlepšie by bolo presťahovať sa do nej natrvalo. Kým sa niečo nepokazí alebo jednoducho prestane slúžiť. Idyla sa končí. Aby to tak nebolo, nezanedbávajme pravidelnú údržbu.
Vhodný čas na väčšiu rekonštrukciu alebo drobné opravy na chate je práve teraz v lete. Máme viac voľného času, dovolenky, ale aj počasie na remeselnícke práce býva priaznivejšie.
Aké sú najčastejšie nedostatky a problémy? Zatekanie – väčšinou cez strechu, netesnosť starých okien, niekde aj staré podlahy.
Strecha je základ
Kvalitná strecha musí odolávať všetkým typom počasia aj prudkým zmenám. Zatekanie je potrebné riešiť okamžite. Niekde stačí vymeniť časť strešnej krytiny, inde musíme pristúpiť ku kompletnej rekonštrukcii.
V prípade chaty volíme radšej ľahšiu strešnú krytinu, ktorá nepredstavuje enormnú záťaž pre pôvodný krov. Dá sa s ňou ľahšie manipulovať a montáž býva rýchla. Často to zvládneme sami s niekoľkými pomocníkmi. Možno nám to bude trvať o niekoľko dní dlhšie ako skúseným pokrývačom, no ten pocit, že sme takúto prácu zvládli, stojí za to.
Väčšina novodobých krytín má jednu skvelú vlastnosť, že je prakticky bezúdržbová a má dlhú životnosť. Plechy bývajú oplastované a farebné odtiene sú skutočne na výber, podľa toho, čo je do nášho prostredia najvhodnejšie.
Samozrejme nezabúdajme na odtokové rúry a rímsy. Vhodným doplnkom, najmä niekde pri lese, je zachytávač lístia, čo je polyetylénová mriežka vytvárajúca nad žľabom oblúkový kryt, na ktorom sa zachytí padajúce lístie. Zabráni upchatiu odtoku a tým aj odtekaniu vody nevhodným smerom, napríklad na stenu chaty. Minimálne ochránime omietku, ak nie priamo zabránime zatekaniu dovnútra objektu.
Nové okná
Staré strešné alebo aj stenové okná na chate nemajú určite také dobré izolačné vlastnosti ako nové súčasné. Výmena prospeje celej stavbe, výrazne podporí úsporu tepelnej energie, navodí pocit vyššieho komfortu a v neposlednom rade nemusí ísť ani o finančne príliš náročnú investíciu. Veď na chate nebýva počet okien ako na rodinnom dome a nie je nevyhnutné voliť najvyššiu kvalitu. Nemusíme ani vymieňať všetky okná naraz.
Ideálne je, ak veľkosť okien bude rovnaká, ako boli pôvodné. Nemusíme nič meniť na stavebnom otvore. Je lepšie prepočítať, či je výhodnejšie dať vyrobiť okno na mieru, ako zmeniť napríklad v streche veľkosť otvoru pre okno. Súčasné okná sa spravidla kladú do konštrukcie strechy iným spôsobom ako v minulosti a tomu je potrebné otvor prispôsobiť. Je lepšie zveriť túto prácu odborníkom.
Najvhodnejšie je spolu so strešnými oknami vymeniť aj tepelnú izoláciu a parozábranu.
Pre skúseného odborníka je montáž okien rutinnou záležitosťou, zaberie len niekoľko hodín. Jednoduchšie ako v streche je vymeniť okná v stene chaty. S jedným či dvomi pomocníkmi to zvládneme aj sami. Návody sú všeobecne k dispozícii aj na internete, dôležité je najmä správne ukotvenie rámu vo vodováhe, kolmosť a tiež utesnenie penou.
Čo so starou drevenou podlahou?
Lukratívneho prvku, akým je stará drevená podlaha, sa nevzdávajme v chate len tak ľahko. Stojí za to pouvažovať, ako obnoviť jej krásu a dopriať jej renováciu. Ak si na to netrúfame celkom sami, poraďme sa s odborníkom.
Renovácia najčastejšie obnáša nové vybrúsenie podlahy, vyplnenie trhlín a štrbín, teda tmelenie, ďalej morenie, olejovanie, napúšťanie špeciálnymi prípravkami proti drevokaznému hmyzu a tiež lakovanie, voskovanie alebo iné povrchové úpravy. Ceny za to bývajú v špecializovaných firmách pomerne vysoké, ale výsledok je spravidla neuveriteľne skvelý. Všetky návštevy to dostáva do vytrženia.
Garantujeme, že podobný efekt nedosiahnete žiadnou novodobou palubovkou či plávajúcou podlahou, nehovoriac o nejakom linoleu či PVC. Dokonale zrenovovaná podlaha môže vydržať bez ďalších zásahov aj päťdesiat rokov.
Samozrejme, že aj do renovácie podláh sa môžeme pustiť sami a tešiť sa z výsledku svojej vlastnej práce. Vyjde to aj finančne lacnejšie. Niektoré profesionálne stroje najmä na brúsenie drevených podláh si však tak či tak musíme požičať, lebo ručnou prácou požadovaný efekt nedosiahneme. Aj pri nanášaní vrstiev tmelov a lakov je dobré mať istú skúsenosť alebo prinajmenšom odborné vedenie.
Ak všetky tieto práce považujete za súčasť chatárskej „zábavy“ a relaxu, potom je všetko v poriadku a ste tým správnym chatárom či chalupárom.
Foto: Shutterstock