Zbavte sa bezcenných cenných papierov
Kupónová privatizácia umožnila väčšine Slovákov účasť na kapitálovom trhu. Niektorí zarobili, no mnohým sa potvrdilo, že investovanie so sebou prináša aj riziko straty.
Ak patríte k vlastníkom akcií z kupónovej privatizácie alebo si nie ste istí, či vám nejaké akcie ostali (mohli ste ich napríklad zdediť), máte do 30. júna 2016 možnosť rozhodnúť sa – ponechať si ich, alebo ich bezodplatne vrátiť štátu a vyhnúť sa tak poplatkom za vedenie účtu. Čo všetko je treba zistiť pred prevodom akcií? Opýtali sme sa finančnej sprostredkovateľky Kvety Prekstovej.
Zistite si cenu
Prvým dôležitým krokom je zistenie, akú cenu majú vaše cenné papiere. Môže sa vám totiž veľmi ľahko stať, že „darujete“ štátu aj hodnotné cenné papiere. „Tieto informácie sa dajú zistiť na Burze cenných papierov, v dennej tlači, u obchodníkov s cennými papiermi a vedia vám to zistiť aj finanční sprostredkovatelia či poradcovia. Zoznam obchodníkov s cennými papiermi, ktorí majú povolenie na poskytovanie služieb, nájdete na webových stránkach Národnej banky Slovenska v časti Dohľad nad finančným trhom,“ ozrejmuje K. Prekstová.
Pomôže internet
Zrozumiteľné informácie získate na webovej stránke www.akciebezhodnoty.sk. „Po zadaní údajov budete presmerovaní na stránku Centrálneho depozitára cenných papierov SR (CDCP). Stránka je prehľadná, treba iba postupovať podľa pokynov, ktoré na nej nájdete. Svoje zistenia pre istotu prekonzultuje s človekom, ktorý pracuje profesionálne v tejto oblasti a odporúčania alebo rady si vyžiadajte v písomnej forme.“
Bezplatná telefónna linka
Ďalším zo spôsobov, ako zistiť hodnotu akcií, je vyhľadať si ISIN. Tento údaj je uvedený na výpise z účtu majiteľa cenných papierov. „Výpis zo svojho účtu sa nachádza pri poslednej faktúre, ktorú ste dostali za vedenie účtu. Ak ho neviete nájsť, môžete oň požiadať na pošte.“ Ako ďalej uviedla finančná sprostredkovateľka, až potom zatelefonujte do spoločnosti Dlhopis, o. c. p. na bezplatnú telefónnu linku 0800 124 784 alebo počas pracovných dní na telefónne číslo 02/502 295 15, kde vám na základe nadiktovania čísla ISIN povedia trhovú hodnotu vašich cenných papierov.
Rozdielne hodnoty
Veľmi dôležité je uvedomiť si rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a trhovou hodnotou (táto určuje skutočnú cenu akcií), ak by ste ich napríklad chceli teraz predať. Až na základe trhovej ceny akcií sa rozhodnite, či si ich ponecháte alebo nie. „Menovitá, teda nominálna hodnota, vychádza z účtovných podkladov firmy, ktorá akcie ponúka. Skutočná, teda trhová hodnota, vyjadruje cenu, za ktorú sa vám podarí akcie predať,“ upozorňuje sprostredkovateľka.
Pošta cenu nepozná
Informácie o cenách akcií sa však na pobočkách Slovenskej pošty nedozviete, pretože táto nie je oprávneným subjektom na poskytovanie poradenstva, ktoré sa týka stanovenia hodnoty cenného papiera. Na vybraných pobočkách Slovenskej pošty môžete prevod iba zrealizovať, ale určite sa tam nedozviete hodnotu, tú potrebujete vedieť ešte pred tým, ako sa na poštu vyberiete.
Pomôžte príbuzným
„Mám ešte jedno odporúčanie pre občanov, ktorí nevyužívajú internet – naozaj poproste o pomoc niekoho z vašich príbuzných alebo známych, aby vám pomohli zorientovať sa v tejto oblasti a aby ste neprišli prípadným nepochopením alebo nedorozumením o svoje možno cenné papiere,“ hovorí K. Prekstová.
Bezcenné akcie
Čo robiť, ak ste zistili, že vaše akcie naozaj nemajú cenu a chcete sa ich zbaviť? „O prevod cenných papierov sa donedávna žiadalo na Fonde národného majetku. Ten však bol zrušený a nahradil ho MH Manažment, a tiež oň môžete požiadať na vybraných pobočkách Slovenskej pošty, kde prostredníctvom nich prevody zabezpečuje spoločnosť Dlhopis, o. c. p.“
Čo potrebujete
„Na prevod akcií potrebujete preukaz totožnosti – občiansky preukaz a fotokópiu výpisu z majetkového účtu. Ak sa zmenili vaše osobné údaje (priezvisko, trvalé bydlisko, rodné číslo) oproti údajom evidovaným v CDCP, zmenu musíte preukázať,“ povedala sprostredkovateľka a dodala, že na tomto pracovisku občania podpíšu zmluvu o bezodplatnom prevode cenných papierov na MH Manažment. „Čo je potešujúce, poplatky za prevod cenných papierov vedených v CDCP platiť nebudete.“
Vrátenie poplatkov
Ak prevediete všetky cenné papiere na MH Manažment, tento vám vráti poplatky za vedenie účtu majiteľa za kalendárny rok, v ktorom ste cenné papiere previedli a aj za dva predchádzajúce kalendárne roky. Konkrétne sa tak stane v prípade, ak občan dostal faktúru za príslušný rok a za dva predchádzajúce, ak sa previedli na štát všetky cenné papiere a ak bol uhradený poplatok na faktúre. „Ak sa rozhodnete ponechať si akcie, rátajte s poplatkami za vedenie účtu, ktoré sa odvíjajú od toho, či ich vlastní občan alebo firma, a od objemu cenných papierov na účte. Pre občanov, majiteľov účtu, bola minimálna cena 1 euro za mesiac bez DPH, teda za rok 2015 to bolo spolu 14,40 eur,“ dodala na záver finančná sprostredkovateľka.
Čo by ste mali vedieť
>> Ak nemôžete požiadať o prevod osobne, môže to urobiť splnomocnený zástupca, musí sa však preukázať úradne overeným splnomocnením.
>> Môžete previesť len časť svojich akcií, v takom prípade však musíte rátať s tým, že budete povinný v budúcnosti platiť poplatky.
>> Svoje cenné papiere môžete aj darovať – prostredníctvom notárom overenej, platnej darovacej listiny.
Na ktorých poštách vás vybavia
– Pošta 11 na Humenskej 4
– Pošta 12 na Spišskom námestí 3
– Pošta 13 na Americkej triede 1
– Pošta 19 na Trolejbusovej ulici 1
– Pošta 22 na Tr. arm. gen. L. Svobodu 12
– Pošta 23 na Cottbuskej 36
Foto: Veronika Janušková, cs.wikipedia.org, shutterstock