Ženy a dievčatá pociťujú väčšie riziko útokov v online priestore
Výsledky Štúdie správania sa na internete 2019 ukazujú, že najčastejšou hrozbou je nevyžiadaný kontakt zo strany neznámych ľudí.
Podľa aktuálnych výsledkov Štúdie správania sa na internete 2019, ktorú Microsoft každoročne uverejňuje, polovica respondentov verí, že spoločnosti pôsobiace v oblasti technológií a sociálnych médií vytvoria nástroje, ktoré podporia slušné správanie na internete.
Respondenti tiež očakávajú, že technológie im v budúcnosti poskytnú spôsoby, ako lepšie chrániť svoje osobné informácie a súkromie.
[ad][/ad]Nevhodné správanie
Výsledky Štúdie správania sa na internete 2019 ukazujú, že najčastejšou hrozbou je nevyžiadaný kontakt zo strany neznámych ľudí.
Na toto nevhodné správanie poukázalo až 63 % zo všetkých opýtaných. Respondenti sa tiež veľmi často stretávajú s hoaxmi, podvodným správaním, šikanovaním a nadávkami.
Z dospelých sú najčastejším terčom útokov mileniáli (18 – 34 rokov), a to až 77 %. Riziko útoku pociťujú viac ženy ako muži. Až 77 % percent žien trpí následkami kyberútokov a iba 45 % z nich si vie poradiť v prípade, ak sa stanú obeťami online šikanovania.
Ohrozenie tínedžerov v online priestore
Čo sa týka tínedžerov, 66 % opýtaných sa ocitlo v online priestore v ohrození, pričom 77 % z nich pociťovalo dlhodobé nepriaznivé následky po kyberútoku. Väčšina z nich sa tiež obáva, že sa útok bude opakovať. Z tínedžerov, podobne ako u dospelých, sú viac ohrozené dievčatá, majú väčšie obavy a vnímajú aj vyššie riziko šikanovania na internete.
Mládež v tínedžerskom veku je najčastejšie terčom kyberútokov či kyberšikanovania pre svoj fyzický vzhľad. Pozitívne je, že až dve tretiny tínedžerov vedeli, kde majú hľadať pomoc v prípade ohrozenia či nevhodného správania v online svete. So žiadosťou o pomoc sa najčastejšie obracali na rodičov a učiteľov.
[article slug=”internetove-verbalne-utoky-mozu-skoncit-aj-vazenim”][/article]Ohľaduplný a slušný internet
„Veríme, že dostupnosť dát zo štúdie správania sa na internete, ako aj výzva Microsoftu na slušnosť v online prostredí bude motivovať používateľov, politikov a celú spoločnosť zamyslieť sa nad nevyhnutnosťou bezpečnejšieho a ohľaduplnejšieho internetu a podporiť celospoločenskú diskusiu o tomto výraznom probléme. Jedine spoločnými silami dokážeme vytvoriť solídnu základňu pre globálny tlak na digitálnu slušnosť,“ hovorí Václav Koudele, manažér projektov pre verejný sektor spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.
Účastníci prieskumu uviedli, že najviac online hrozieb pochádzalo od neznámych útočníkov. Respondenti boli napadnutí/ohrození najmä pre vzhľad (31 %), rasu (25 %), vierovyznanie a náboženské presvedčenie (26 %), sexuálnu orientáciu (30 %) a politické názory.
• Nevyžiadaný kontakt neznámym človekom
• Hoaxy a podvodné správanie
• Sexuálne obťažovanie
• Šikanovanie
• Trolovanie – obťažovanie v diskusných skupinách, provokovanie a urážanie
Miesta, kde sa deje najviac kyberšikanovania a nevhodného správania:
• Sociálne médiá – 66 %
• Weby na zdieľanie médií – 27 %
• Diskusné fóra – 24 %
• Anonymné sociálne médiá – 23 %
• Herné stránky – 20 %
1. Riaď sa zlatým pravidlom – správaj sa empaticky, súcitne, láskavo v interakciách na internete a pristupuj ku každému dôstojne a úctivo.
2. Rešpektuj odlišné názory na vec, ak vznikne nesúhlas, zapoj sa rozumne, vyhni sa nadávkam a urážkam.
3. Počkaj s odpoveďou k témam, s ktorými nesúhlasíš, neuverejňuj a neposielaj niečo, čo by mohlo niekoho citovo zraniť či zničiť mu reputáciu alebo ohroziť niečiu bezpečnosť.
4. Postav sa za seba i ostatných tak, že podporíš obete zneužívania či krutosti, oznámiš výhražné správanie a uchováš dôkazy o nepatričných a nebezpečných aktivitách.
Čítajte aj:
[ad2][/ad2]