Je stévia naozaj zdravšou verziou? TOTO sú fakty o nej
Zo všetkých strán sa na nás valia informácie o tom aký je cukor škodlivý. Prirodzene sa to snažíme nahradiť rôznymi zdravšími náhradami. Stéviu považujeme za lepšiu verziu. Je to však naozaj tak?
Stévia je bielo kvitnúca rastlina, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Ako sladilo sa používa výťažok z jej listov. Za jej sladkosť zodpovedá glykozid, označovaný ako steviozid. Zaujímavé je, že je 300 krát sladšia ako repný cukor. Je skvelou náhradou umelých sladidiel a hlavne rafinovaného bieleho cukru, ktorý sa považuje za jed.
Účinky stévie
Má viacero priaznivých účinkov na ľudské zdravie a jeho organizmus. Tým, že neobsahuje veľa kalórií, je vhodná pri nadváhe. Podporuje normálne fungovanie enzýmov v našom tele. Má priaznivé účinky na zdravie pečene, podporu trávenia, znižovanie únavy či zlepšenie mozgovej činnosti.
Je vhodná pre zuby a ústnu dutinu. Obsahuje antibakteriálne účinky, pomáha chrániť ústnu dutinu pred pôsobením škodlivých baktérií a vírusov. Pomáha odstraňovať zápach z úst, taktiež pomáha pri tvorbe zubného kameňa a povlakov na zuboch.
Extrakt z listov sa používa aj na vlasové zábaly, ktoré pomáhajú pri boji s lupinami a dokážu zlepšiť celkový stav vlasovej pokožky.
Pozitív stévie je naozaj mnoho, avšak aj pri nej platí, že všetkého veľa škodí.
Je stévia nebezpečná?
Podľa FDA (Food and Drug Administration) by sme nemali prekročiť denný limit stévie 4 miligramy na kilogram telesnej hmotnosti. U ľudí, ktorí sú citliví, môže stévia spôsobiť nevoľnosť, nadúvanie a plynatosť. Samozrejme pokiaľ listy zo stévie nebudeme užívať často a vo veľkých dávkach, je pre nás bezpečná.
Treba poznamenať, že stevia nebola nikdy schválená pre použitie v detskej výžive a nie je odporúčaná pre tehotné a dojčiace ženy.
Použitie stévie
Môžeme ju použiť na osladenie studených alebo teplých nápojov. Ale aj pri výrobe džemov či lekvárov.
Ak si chcete svoju stéviu vypestovať, postačí vám na to teplé a vlhké prostredie. Nezabúdajte ju pravidelne polievať a nenechávajte ju na priamom slnku, mohlo by to zničiť jej listy. Pri jej pestovaní vonku si treba dávať pozor na mrazy. Aj v tomto prípade je potrebná dostatočná zálievka, rastlina je totiž náchylná na vyschnutie.
(AP)