Milujete používanie čerstvých byliniek? Vypestujte si ich doma či na balkóne
Sušené bylinky sú fajn a určite majú v každej kuchyni svoje miesto. Nič však nenahradí vôňu a chuť práve tých čerstvých. Len si predstavte čerstvé lístky mäty v čaji, čerstvú petržlenovú vňať v domácom vývare či rozmarín na panvici s mäsom. Na to, aby ste si ich vypestovali nepotrebujete záhradu, postačí vaša domácnosť či balkón. Poradíme vám ako na ich pestovanie a tiež to, ktoré bylinky by ste mali zvoliť.
Semienka či sadeničky?
Po tom ako sa rozhodnete, že chcete vaše jedlá či nápoje obohatiť o vami vypestované čerstvé bylinky, je potrebné odpovedať si na túto otázku. Ak zvolíte semienka, bude určitý čas trvať, kým bylinky začnete využívať. Naopak, pri sadeničkách môžete začať takmer okamžite.
Semienka
Ak ste si zvolili semienka, proces bude o čosi dlhší. Je potrebné zaobstarať si sadzbovač, kde do každej bunky zasadíte pár semienok. Zasadené semienka je dobré počas klíčenia nechať vo vnútri bytu či domu. Tu ich dostatočne polievajte, najlepšie rozprašovačom, aby ste predišli príliš vysokej vlhkosti. Oproti záhrade je najväčšou výhodou čas klíčenia, ktorý je podstatne kratší. Po tom ako rastlinky začnú vychádzať, je ten správny čas na presádzanie. Snažte sa vybrať celú koreňovú sústavu vašej bylinky a zasaďte ju do substrátu v kvetináči, zľahka zatlačte a polejte. Po tom ako zmiznú mrazy, najlepšie až v máji, môžete bylinky presunúť na balkón. Aj s týmto však opatrne. Je dobré rastlinky pomaly na presun pripravovať častejším vetraním, aby si zvykli na chladnejšie prostredie. Pozor aj na priame slnečné lúče.
Sadeničky
V prípade, že sa už na čerstvé bylinky neviete dočkať, zvoľte predpestované rastlinky. Pri nákupe buďte pozorný a kúpte iba zdravé rastlinky. Skontrolujte farbu listov alebo to, či nie sú napadnuté. Zatraste s črepníkom a ak vylietavajú mušky, vyberajte ďalej. Bylinky v supermarketoch sú určené primárne na priamu spotrebu, preto odporúčame návštevu záhradkárstva.
Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane.