Mysleli ste si, že škorica má využitie iba v kuchyni? TIETO fakty o nej vás prekvapia
Škorica patrí medzi najuniverzálnejšie koreniny a prvé zmienky o nej sa objavili už okolo roku 2700 pred našim letopočtom. Pestuje sa najmä v Indii, Spojených štátoch amerických a Holandsku. Väčšina ľudí má škoricu spojenú s kuchyňou a jej všestranným využitím pri príprave jedla, avšak to nie je jej jediná oblasť využitia.
História
Škorica je jednou z najstarších korenín na svete, ktorá je spomenutá dokonca aj v Biblii, a to konkrétne ako jedna zo zložiek oleja na pomazanie. Dôležitou surovinou bola aj pri výmennom obchode a jej cena bola až 15-násobne vyššia, ako napríklad cena striebra. So škoricou je spojených aj množstvo legiend a jednou z najznámejších je práve tá, ktorá hovorí o okrídlených hadoch, ktoré ju strážili na ostrove Cejlón. V minulosti aj obchodníci používali legendu o škorici, aby vyvolali u ľudí záujem o túto koreninu. V nej si mäsožravé vtáky stavali hniezda práve zo škorice, pričom niekoľko odvážnych ľudí sa ju snažilo získať.
Kozmetika
Škorica môže mať priaznivé účinky aj pri liečbe akné, pretože má protizápalové a upokojujúce účinky. Treba si však dať aj veľký pozor, nakoľko alergia práve na toto korenie je veľmi bežná a môže podráždiť pokožku. Škorica sa tiež dá použiť na vlasy, ktoré vďaka obsahu vitamínu A, B, C, E a K posilňuje, ale tiež ich viditeľne zosvetluje. Stačí ju zmiešať s medom alebo pridať do kondicionéru.
Zdravie
Toto prírodné antibiotikum pri pravidelnej konzumácii posilňuje imunitu. Taktiež stimuluje krvný obeh, čo znamená, že je veľkým pomocníkom pri chudnutí, ale aj trávení, kŕčoch či plynatosti. Čo sa týka nervovej sústavy, práve škorica zabezpečuje jej správne fungovanie, pretože obsahuje množstvo železa, vápnika a horčíka, čím zlepšuje kognitívne schopnosti, pamäť a znižuje únavu.
Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane.