Nazbierajte si šípky a vyzbrojte sa na zimu vitamínmi. Na čo všetko ich môžete použiť?

Šípová ruža alebo zjednodušene šípky, sa v prírode dajú rozoznať najmä podľa lesklého červeného odtieňa a pichľavých tŕňov. Mnohokrát prehliadaný ker je však plný vitamínov a človeku prospešných látok. Viete na čo všetko sa dajú šípky využiť?
Šípky sa vyskytujú takmer v celej Európe a Ázii, obľubujú slnečné miesta a najmä pôdu, do ktorej môžu hlboko zakoreniť. Radia sa medzi ovocie, ktoré kvitne začiatkom leta a dozrieva začiatkom jesene, je vzácnym pokladom najmä počas zimného obdobia, kedy je imunita oslabenejšia.
Čo obsahujú šípky?
Sú najmä bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý má antioxidačné účinky, pomáha udržať cievy v dobrej kondícii a je výborný pri príznakoch nachladenia. V tomto prípade môže skrátiť trvanie choroby.
Šípky tiež obsahujú vitamíny skupiny B, E a K a tak isto obsahujú minerálne látky ako železo, vápnik, draslík, zinok, meď či mangán. Vitamín skupiny B9, kyselinu listovú, ktorú šípky obsahujú, si telo nedokáže vytvoriť samo. Tento vitamín má veľký vplyv na metabolizmus organizmu, priaznivo pôsobí na psychiku, pretože zmierňuje únavu a vyčerpanie a je dôležitý pre tehotné ženy.
Okrem iného šípky môžu predchádzať rakovine a iným chronickým chorobám a tiež zásobujú naše bunky kyslíkom. Bojujú tiež proti starnutiu a sú podporným prostriedkom pri hojení rán. Takzvané “červené zlato” sa využíva aj v kozmetickom priemysle, pretože olej z plodov šípok preniká hlboko do kožných buniek.
Viac informácií nájdete na druhej strane.
Odporúčané články

Rezort zdravotníctva zabezpečil v súvislosti so situáciou na východnom Slovensku takmer päťtisíc kusov očkovacích látok pre deti proti vírusovej hepatitíde typu A.

Nemocnica AGEL Košice-Šaca opätovne dosiahla obrovský úspech. Podľa hodnotenia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) sa stala Nemocnicou roka 2023 v kategórii všeobecných nemocníc. Potvrdila tým titul, ktorý získala aj v predchádzajúcich štyroch rokoch. Nemocnica o tom informuje v tlačovej správe.

S ľudským papilomavírusom – HPV sa počas svojho života stretne až osem z desiatich ľudí. Na infekciu HPV v súčasnosti neexistuje cielený liek, ide však o jediný rakovinotvorný vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia, a to očkovanie.