Nezastavia sa ani cez sviatky. Kto sú zdravotní klauni?
Zdravotní klauni už od roku 2003 navštevujú detské nemocničné oddelenia a prinášajú deťom radosť. Svojím spôsobom ich liečia, i keď to nie sú doktori. Práve smiechom a dobrou náladou sa snažia vyliečiť deti, ale tiež pomôcť v stresových situáciách aj ich rodičom. Klaunský tím ani počas vianočných sviatkov nezabúda na deti, ktoré sú v tieto dni v nemocnici.
Občianske združenie Červený nos
Toto občianske združenie oficiálne vzniklo v roku 2004, a postupom času sa kolektív klaunov zväčšoval, aby robili radosť a prinášali smiech v čoraz väčšom počte nemocníc. Aktuálny počet klaunov je vyše 60 a navštevujú viac ako 50 nemocníc po celom Slovensku. Pracujú neustále, v pracovné dni, ale aj počas sviatkov. Hlavnou myšlienkou je odpútať deti od bolesti či od strachu z rôznych procedúr a operácií. Vtiahnuť ich do sveta radosti a smiechu, aj napriek tomu, kde sa v danej chvíli nachádzajú.
Kto je klaun?
Keď v nemocnici zazriete biely plášť a červený nos, určite ste naňho narazili. Títo zdravotní pomocníci väčšinou chodia vo dvojici. Nechýbajú samozrejme ani rôzne vtipné a farebné doplnky a rekvizity. Je to najmä preto, aby deti prekonali strach z lekárov. Mnohokrát nosia aj tematické kostýmy, ku ktorým majú pripravené veľmi trefné mená (doktor Špenát, asistent Blška). Zdravotní klauni sú vnímaví, vedia si zo seba robiť srandu a sú schopní okamžite reagovať. Väčšina z nich sú vyučení herci či bábkoherci, samozrejme, to však nie je podmienkou. Výhodou je tiež to, ak vedia hrať na nejaký hudobný nástroj či tancovať. Byť klaunom nie je jednoduché a aj oni sa musia neustále vzdelávať, a to najmä v oblasti psychológie, sociológie, zdravovedy či umenia. Majú za sebou množstvo workshopov a prednášok.
Ako sa stať klaunom?
Výber nových klaunov je veľmi dôsledný a uchádzač musí spĺňať niekoľko kritérií. Medzi ne patrí vek nad 23 rokov, dobrý zdravotný stav, umelecké schopnosti a veľmi dôležitý je vzťah k ľuďom či empatia. Po splnení týchto podmienok je možné sa prihlásiť na konkurz. Ide o workshop, ktorý sa skladá z troch kôl. Počas workshopu prechádza uchádzač rôznymi improvizačnými cvičeniami a hrami, ktoré ukážu, či má na takúto prácu potenciál. Toho, kto uspeje, následne čakajú školenia, návšteva terénu z pohľadu pozorovateľa, a tiež trénovanie vo dvojici, prostredníctvom ktorých sa uchádzač postupne stane súčasťou klaunského tímu.
Ako je to na Vianoce?
Zdravotní klauni fungujú aj počas vianočných sviatkov. V termíne od 21. 12. do 31. 12. 2021 sú v teréne takmer všetci členovia klaunského tímu, ktorí navštevujú detské oddelenia po celom Slovensku. V aktuálnej pandemickej situácii však nie je možná návšteva seniorských zariadení, a práve preto je zriadená aj Klaunská návšteva ONLINE. Túto formu začali klauni používať už v prvej vlne pandémie a ďalej s ňou pokračujú, aby aj takto na diaľku, prostredníctvom videohovoru, priniesli ľuďom dobrú náladu a nádej v týchto ťažkých časoch.
Zdroj: cervenynos.sk, MK