Poradíme vám pár tipov ako skvalitniť samoštúdium
Počas pandemickej situácie pre študentov nebýva učenie a hľadanie koncentrácie jednoduché. Kým fungovali prostredníctvom prezenčnej výučby, menili prostredie domova za to školské a vedeli sa často kvalitnejšie sústrediť. Domov sa stal miestom školskej výučby a samoštúdia zároveň. Zhrnieme vám zopár tipov, ako sa vysporiadať so samoštúdiom tak, aby bolo efektívne.
Paretov princíp
Vedeli ste, že za 20% času ste schopní naučiť sa 80% obsahu? Tvrdenie podporuje Paretov princíp alebo pravidlo 80/20. Štúdium začnete tým predmetom, o ktorý sa zaujímate najviac a zároveň vám ide najlepšie. Štúdia potvrdili, že to, čo nás najviac baví sa učíme ľahším spôsobom a informácie si v pamäti dlhšie zachováme. Predmety, ktoré vás vedia potrápiť si nechajte na koniec a vyhraďte štúdiu viac času.
Jednotlivcom i skupinám môže toto pravidlo priniesť viac ovocia pri omnoho menšom úsilí. Podporuje zvýšiť efektívnosť a spokojnosť. Pravidlo 80:20 zostavil taliansky ekonóm, sociológ a profesor na univerzite v Lausanne Vilfredo Pareto, ktorý tvrdí a dokazuje, že menšina príčin, vstupov či úsilia obvykle vedie k väčšine výsledkov, výstupov či prospechu.
Prostredie
Banálnym základom je vybrať si vhodnú miestnosť, kde sa vám študuje najlepšie. Izbu si vyvetrajte, poupratujte si na pracovnom stole a taktiež jeho okolie. Pripravte si pohár vody, čaj a niečo menšie na zahryznutie. Ak vás rozptyľujú sociálne siete, odložte si mobilný telefón do vedľajšej miestnosti, aby vás nerušil. Nezabudnite, že kvalitný spánok je taktiež cesta ku efektívnemu učeniu sa, načerpáte potrebnú energiu a nezloží vás počas prijímania učiva únava.
Vhodným riešením je aj zmena prostredia mimo svojho domova. Prostredie nám často evokuje miesto, kde oddychujeme, a práve tento aspekt sťažuje dištančnú výučbu a schopnosť koncentrovať sa. Ak sa situácia zlepší a budete mať možnosť zmeniť prostredie, skúste sa venovať učeniu v knižnici. Ak vám chýba potrebný zdroj k učeniu, máte ho hneď k dispozícii a vďaka tichému miestu sa budete lepšie sústrediť.
Spôsoby ako sa učiť
Existuje široké spektrum procesov ako sa učiť. Musíte však vyskúšať viacero z nich, aby ste zistili, ktorý vám vyhovuje najviac. Efektívnymi spôsobmi sú pamäťové techniky. Kreativita a pamäť navzájom späto súvisia. Kreatívne vytvorený príbeh a perfektne vizualizovaná predstava obohacuje pamäť a množstvo zapamätaných informácií podporuje kreativitu. Skúste napríklad myšlienkové mapy, asociačné metódy alebo kartičky.
Ťažšou technikou sú pamäťové cesty, pretože obsahujú viac možností ich využitia. Vhodné sú hlavne pri záverečných testoch, štátniciach či maturite. V takejto technike sa vytvoria mentálne body a k ním sa asociujú informácie. Ľudská pamäť si skôr vybaví obraz ako písaný text. Text si asociujeme pomocou techník až po vizuálnom obraze a až potom spojíme aspekty dokopy.
Zdroj: Martina Fircáková, euroekonom.sk