Používate dezodoranty? Na toto si dávajte pozor
Dezodoranty sú bežnou súčasťou našej každodennej rutiny. Je prirodzené, že sa snažíme vyhýbať potu alebo jeho zápachu. Avšak mnohí si neuvedomujú, čo obsahujú.
Keď si prečítame zloženie mnohých dezodorantov, môžeme ostať prekvapení, prečo sa tam nachádza látka aluminium – hliník. Jeden z najväčších problémov je ten, že táto látka upcháva póry, a tým je narušená regulácia teploty a odvádzanie škodlivých látok von z tela. Tieto látky sa hromadia na najbližšom mieste, v tomto prípade v okolí prsníkov.
Čo nám môže spôsobiť táto látka? Podľa štúdie, o ktorej informoval denník Le Monde, tím vedcov z Oxfordskej univerzity a švajčiarskej súkromnej nemocnice Clinique des Grangettes vystavil hliníkovým soliam bunky škrečka. Zistili, že kov prenikol do buniek a spôsobil v nich nestabilitu genómu, čo patrí medzi základné znaky nádorov.
„Uskutočnený výskum ukazuje, že hliník mení DNA bunky spôsobmi, ktoré sú pozorované pri karcinogénnych látkach, a potvrdzuje tak svoj karcinogénny potenciál,“ uviedli vedci pre odborný časopis International Journal z Molecular Sciences.
Vedecký výbor pre bezpečnosť uviedol, že dezodoranty nepredstavujú zdravotné riziko, ak je koncentrácia nižšia ako 10,6 percent pre spreje a 6,25 percent pre tyčinkové alebo guľôčkové dezodoranty. Avšak v mnohých prípadoch sa tieto percentá neuvádzajú. To znamená, že je lepšie sa tejto látke vyhýbať.
Ďalej by sa tam nemali nachádzať rôzne silikóny (cyklopentasiloxane, Dimethycone, -cone, -siloxane). Používajú sa najmä kvôli zjednodušenému nanášaniu kozmetickej zmesi na pokožku. Ako má teda vedieť naše telo spracovať zlúčeniny silikónu ?
Nemali by obsahovať rôzne parabény, ftaláty, TEA & DEA a mnoho ďalších látok. Tieto všetky spomínané látky vám okrem rakoviny môžu spôsobiť rôzne podráždenia pokožky alebo zvýšené riziko vzniku alergií.
Dezodorant si môžete vyrobiť aj sami doma
Ak si chcete byť stopercentne istý, čo obsahuje váš dezodorant, najlepšie bude, keď si ho urobíte doma vy sami. Stačí si v potravinách kúpiť sódu bikarbónu a v drogérii panenský kokosový olej. Zmiešajte to do vyhovujúcej konzistencie a hotovo. Váš dezodorant je na svete.
AP
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.