Prečo používať SPF faktor v zime?
SPF alebo inak povedané Sun Protection Factor (ochranný slnečný faktor) je číslo, ktoré v kozmetike udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením. Ľudovo povedané, je to násobok minút, o koľkokrát dlhšie zvládne naša pokožka pobyt na slnku bez spálenia.
Čo je UVB a UVA žiarenie? Dokážu nám ublížiť?
UVB žiarenie je typ žiarenia, ktorý preniká len do vonkajších vrstiev kože, čo spôsobuje spálenie pokožky a môže zvýšiť vznik rakoviny kože. SPF nás chráni pred týmto žiarením.
Nakoľko účinné sú najčastejšie typy SPF?
Podľa odporúčaní Európskej komisie sú opaľovacie prípravky rozdelené do 4 úrovní:
- Nízka ochrana: SPF 6 a 10,
- Stredná ochrana: SPF 15 a 20,
- Vysoká ochrana: SPF 30 a 50,
- Veľmi vysoká ochrana: SPF 50+.
UVA žiarenie dokáže preniknúť hlbšie do pokožky. Pôsobí v miestach, kde sa tvorí kolagén a elastín. Môže poškodiť bunkovú DNA a je zodpovedné aj za predčasné starnutie pleti. SPF nás chráni pred týmto žiarením, avšak je dôležité si to skontrolovať na obale pri danom SPF, pretože nie každé nás chráni pred oboma žiareniami.
Ako je to so zimou a SPFkom?
Podstatné je, že tento ochranný krém sa nespája výlučne iba s letom. Napríklad ste na lyžovačke a užívate si príjemné vysokohorské slnko. Vám to môže spôsobovať radosť, avšak vaša pokožka to vníma tak, ako keby ležíte niekde pri mori a opaľujete sa. UVA a UVB žiarenie je prítomné počas celého roka a navyše lúče od snehu pôsobia na pleť oveľa intenzívnejšie, než by sme si priali.
A ak si myslíte, že treba používať SPF iba na lyžovačke, tak slnečné žiarenie má v meste podobnú intenzitu ako na horách.
Podľa čoho vyberať SPF faktor?
Dermatológovia vám odporučia vo väčšine prípadov SPF 30 – 50. Plastický a rekonštrukčný chirurg Dr. Lens uvádza, že najmä na pláži a na dovolenke je dobré používať SPF 50. Ľuďom s tendenciou k tvorbe pigmentových škvŕn sa odporúča celoročne používať prípravky s UV filtrom minimálne 30 aj vrátane detí. Ako tvrdí dermošpecialistka Veronika Blahová, koža je pamätný orgán a za najviac rizikové sa považuje spálenie do 15. roku života. Je potrebné si uvedomiť, že žiaden vás neochráni na 100 percent, a preto sa netreba vystavovať na slnku viac než je potrebné.
Ako často ho treba používať?
Odborníci odporúčajú pravidelnú aplikáciu každé dve hodiny, a to vtedy, keď ste počas dňa niekoľko hodín na slnku. Samozrejme, pokiaľ presedíte celý deň v kancelárii, filter, ktorý ste si naniesli ráno, bude fungovať aj počas vašej cesty domov.
Čomu sa pri výbere vyhýbať?
V prvom rade je dôležité prečítať si zloženie na zadnej strane. Snažte sa vyhýbať týmto ingredienciám: Avobenzone, Octisalate, Octocrylene, Octyl triazone/Uvinul T, Ecamsule/Mexoryl SX, Titanium Dioxide, Drometrizole Trisiloxane/Mexoryl XL.
Tieto látky sú relatívne bezpečné pre našu pokožku, avšak škodia životnému prostrediu.
Ak si ho nechcete dávať každý deň, je to v poriadku, ale oplatí sa sledovať UV index. V dnešnej dobe sú rôzne aplikácie na počasie a je v nej zapísaný aj spomínaný UV index. Takže kedy je a kedy nie je až tak potrebný?
UV index <2 = minimálny risk spálenia, SPF stačí.
UV Index <3 – 7 = vyššie riziko spálenia, odporúča sa SPF a ochranné oblečenie, klobúk a optika.
UV Index <8 = veľmi vysoké riziko spálenia. Minimálny kontakt na slnku.
(AP)