TAKTO môžete predísť kŕčovým žilám
Kŕčové žily sú veľmi častým problémom najmä starších žien, ale čoraz častejšie sa vyskytujú aj u mladších ročníkov. Na jednej strane sú kozmetickým problémom, ktorý uberá ženám na sebavedomí, ale na druhej strane môžu mať súvis so zdravotnými problémami. Môže ísť o genetiku či možný výskyt na vašom tele v budúcnosti, preto je dôležité podstúpiť preventívne opatrenia, aby ste sa im vyhli.
Prečo kŕčové žily vznikajú?
Kŕčové žily sa odborne nazývajú varixy, patria medzi najrozšírenejšie ochorenia. Najčastejšie nimi trpia staršie či tehotné ženy. Ochorenie vzniká z dôvodu oslabenia stien ciev, žíl a následným hromadením krvi v žilách. Práve kvôli dlhodobému hromadeniu krvi stúpa v žilách tlak, ktorý poškodzuje steny ciev. Kŕčové žily sa vyskytujú najmä na dolných končatinách.
Ako im predísť?
- Ráno po prebudení, predtým ako vstanete z postele, si doprajte rannú rozcvičku. Krúžte s chodidlami, ponaťahujte si prsty na nohách, spravte „bicykel“. Pokračujte rannou sprchou, striedajte teplú a studenú vodu, na prekrvenie nôh.
- Cvičenie je veľmi dôležité ako prevencia proti vzniku kŕčových žíl. Ideálnou voľbou je plávanie, beh, cyklistika alebo napríklad turistika. Naopak, je potrebné obmedziť dlhé státie aj sedenie.
- Prestaňte fajčiť. Tento zlozvyk totiž spôsobuje oslabenie a zúženie ciev.
- Vyhnite sa príliš úzkemu oblečeniu, a to najmä nohaviciam, pančuchám alebo ponožkám, ktoré sťahujú vaše nohy. Nosenie takýchto kúskov je potrebné obmedziť. Doprajte si radšej pohodlné oblečenie.
- Vhodné sú aj podpätky na topánkach, ktoré majú asi 3 cm. Ani príliš vysoké, ani bez opätku. Dôležitejší je však tvar topánok, najmä pri plochých nohách. Tento problém je možné vyriešiť špeciálnymi vložkami.
- Vykladanie nôh má niekoľko pozitív. Samozrejme medzi ne patrí aj prevencia pred kŕčovými žilami, ale napríklad aj pomoc s opuchnutými nohami. Môžete si na noc podložiť nohy vankúšom a mať ich tak vo vyvýšenej polohe, asi 10 cm vyššie, ako srdce.
- Ďalším faktorom, ktorý súvisí s kŕčovými žilami, je aj obezita. Pokiaľ ňou trpíte, je nutné spraviť všetko pre to, aby ste schudli. Ide o rizikový faktor, ktorý môže byť príčinou žilového ochorenia.
- Vašim žilám neprospieva ani sauna alebo dlhé teplé kúpele podporujúce rozšírenie žíl. Športy ako tenis, squash alebo bedminton rovnako nie sú dobrou voľbou, a to hlavne kvôli tvrdým doskokom.
- Jedálniček by mal byť bohatý na vitamín C a E, vlákninu a zinok. Medzi najlepšie potraviny pri prevencii patria cibuľa, cesnak či pohánka. Podstatné je aj dostatočné množstvo tekutín.
Zdroj: zdravoteka.sk, zdravie.pravda.sk, MK