TAKTO si môžete užiť Vianoce ekologicky a zároveň aj ušetriť
Mnohí z nás sa už s nadšením pripravujú na blížiace sa sviatky. Popri tom zhone sa skúsme zastaviť a zamyslieť sa nad tým, aký dopad majú vianočné rozhodnutia na prostredie vôkol nás. V tomto článku sa dozviete, ako si užiť sviatky ekologicky, a dokonca pritom aj ušetriť.
Živý alebo umelý vianočný stromček?
Stromček je neodmysliteľným symbolom Vianoc, no jeho masová výroba enormne zaťažuje životné prostredie. Kľúčovým faktorom je spôsob likvidácie. Ak sa rozhodnete pre rezaný živý stromček, je ideálne ho skompostovať, čím sa zníži jeho uhlíková stopa na 3,5 kg CO2. Ak by ste takýto stromček vyhodili na skládku, emisie dosiahnu 16 kg CO2. Pre porovnanie, umelé vianočné stromčeky majú výrazne vyššiu uhlíkovú stopu, až 40 kg CO2. Aby ste dosiahli porovnateľnú úroveň emisií ako pri živom stromčeku, museli by ste takýto stromček používať viac ako 10 rokov. Existujú však aj udržateľnejšie alternatívy:
- Prenajmite si vianočný stromček – takúto možnosť poskytuje aj mesto Košice,
- Zaobstarajte si živý stromček v kvetináči, po sviatkoch sa dá opäť zasadiť,
- Využite izbovú rastlinu, napríklad fikus, palmu, či araukáriu štíhlu,
- Kúpte si vianočný stromček z druhej ruky, vdýchnete mu tak nový život.
Vianočné ozdoby zo šetrných materiálov
Vianočné ozdoby pokojne odkladajte na neskoršie použitie. Môžete si taktiež sami vytvoriť originálne ozdoby. Použite prírodné materiály ako borovicové šišky, ihličie a konáriky, slamu, sušené ovocie a plody, orechy či šípky. Všetko stačí prepojiť drôtom alebo špagátom.
Vianočné osvetlenie dokáže navodiť tú správnu atmosféru. LED svetielka spotrebujú až 80% menej energie ako klasické žiarovky. Je vhodné sa tiež vyhnúť jednorazovým obrúskom, servítkam, a obrusom. Mastné a zašpinené papierové obrúsky sa už nedajú ďalej recyklovať.
Na ďalšej strane sa dozviete, ako postupovať pri výbere darčekov a ako ich zabaliť šetrne.