Hi-Fi je priateľom symfonickej hudby
Bolo by omylom nazdávať sa, že reprodukovaná hudba je spojená hlavne s modernými, skôr ľahšími žánrami a symbolom tohto spojenia je mladý človek s walkmanom a so slúchadlami na ušiach.
V skutočnosti je s vývojom audiotechniky úzko spojená práve klasická hudba, ktorá sa objavovala na prvých gramoplatniach, rovnako, ako pri prvých živých vysielaniach rozhlasu začiatkom 20. storočia.
KLASIKA JE ŠPECIFICKÁ
Ako počúvame klasickú hudbu dnes, keď je k dispozícii špičková technika s vysokou vernosťou reprodukcie (Hi-Fi), alebo dokonca jej majstrovská, high-end podoba? Možností je mnoho – hudobný prehrávač s obrovskou kapacitou je dnes súčasťou každého mobilného telefónu, CD a DVD nosiče dokáže prehrávať každý počítač, v éteri aj na internete nájdeme mnoho rozhlasových staníc špecializujúcich sa na klasiku, nehovoriac o multimediálnych službách, kde môžeme sledovať hudobné diela aj s obrazom.
Rytmus, hoci je dôležitý, hrá pri vážnej hudbe inú rolu, ako pri hudbe tanečnej. Symfonická hudba, napriek tomu, že pokrýva celé počuteľné (a tiež iba tušené) akustické spektrum, takisto menej akcentuje hlasné hlboké tóny, ako napríklad hard rock, alebo pop.
Aj pri symfonickej skladbe však dokáže crescendo ústiace do fortissima poriadne zatriasť bránicou a dynamický rozsah klasiky býva často omnoho väčší, ako v prípade populárnej hudby.
PRE KLASIKU TO NAJLEPŠIE
Napriek tomu, že aj vážna hudba je súčasťou zábavy, nikdy nebola mainstreamom. A keďže nebola až tak dostupná ako „ľahká múza“, jej publikum vždy sústreďovalo náročného poslucháča. Aj preto dnes patrí mnoho audiofilov k priaznivcom symfonickej hudby.
Od začiatku éry digitálneho zvuku síce analógový záznam stratil vo vnímaní verejnosti veľkú časť svojho kreditu, je však dobré si uvedomiť, že originálny zvuk, ten, ktorý vylúdia husle, klavír, alebo celý orchester, je analógový, rovnako ako vnímanie našich zmyslov.
Dnes medzi audiofilmi opäť zažívame renesanciu gramoplatní. Kvalitný gramofón so špičkovým gramofónovým predzosilňovačom a výkonovým zosilňovačom adekvátnym k použitým reproduktorom vytvára reťazec, ktorý dokáže rozvinúť oslobodzujúci hudobný zážitok aj vo vašej obývačke. Napríklad highend gramofóny MT5, alebo MT10 amerického výrobcu McIntosh snímajú zvuk v pásme 20 Hz – 50 kHz a patria k špičke.
Hudobná zostava moderného audiofila však poskytuje variabilitu zdrojov audio signálu, preto by v nej nemal chýbať ani CD prehrávač, resp. prehrávač ďalších typov diskov – SACD, DVD a Blu-ray, receiver, prípadne tuner, hoci digitálny rozhlas u nás zatiaľ z éteru nevysiela. K dispozícii sú už však streamovacie služby, ktoré umožňujú počúvať z hudobných knižníc na internete skladby vo vysokom rozlíšení a v bezstratových formátoch.
Ponúkajú zvuk v kvalite zodpovedajúcej CD a vyššej (prvou takouto službou dostupnou na Slovensku je TIDAL), takže čoraz populárnejšie sú aj multimediálne sieťové prehrávače. Zvuk vo vysokom rozlíšení podporuje napríklad Marantz AV7702, SR7009, alebo Denon AVR-X5200W a mnoho ďalších.
STEREO, ALEBO VIACKANÁLOVÝ ZVUK?
Dnešné domáce kiná prichádzajú vďaka novým formátom multimédií, ktoré umožnili Blu-ray disky, s mnoho-kanálovým priestorovým zvukom. Pre posluch klasickej hudby nie sú priestorové súradnice vpredu-vzadu, alebo hore-dole, podstatné a stále nám dobre poslúži klasické stereo vo formáte 2.0, prípadne v konfigurácii 2.1 so subwooferom. Pokiaľ však chcete počúvať klasiku prostredníctvom viackanálovej zostavy domáceho kina, nie je problém. Aj tu ale platí, že výslednú kvalitu určuje úroveň všetkých prvkov reťazca.
Pri výbere reproduktorov pre posluch symfonickej hudby je vhodné siahnuť po trojpásmových reprosústavách s dostatočnou výkonovou rezervou, aby dokázali bez pocitu skreslenia pokryť aj dynamické pasáže.
Či zvoliť menšie, alebo väčšie reproboxy, podlahové, policové, alebo stĺpové, závisí hlavne od veľkosti miestnosti, kde počúvame hudbu, od vkusu, miesta, ktoré máme k dispozícii a aj od našej peňaženky. Vo všeobecnosti platí, že s impozantnou hudbou sa najlepšie snúbia veľké podlahové reprosústavy s povrchovou úpravou z prírodnej dyhy.
NAJLEPŠIE JE VYSKÚŠAŤ
Hoci zvukový prejav zdanlivo priamo nesúvisí s vonkajším dizajnom reproduktorov, dokonalosť sa skrýva v detailoch. Absolvujte preto posluchové testy.
S výkonom a citlivosťou reproduktorov by mal „ladiť“ aj koncový zosilňovač a dôležitým detailom je aj samotné rozostavenie reproduktorov v mieste posluchu. Niektoré nedostatky v akustike miestnosti síce dokáže kompenzovať ekvalizér, ale ten nie je všemocný.
Pre dokonalú voľbu komponentov kvalitnej hudobnej zostavy je vhodné obrátiť sa na odborníkov. Môžete si tak ušetriť nielen peniaze, ale aj sklamanie z neadekvátneho výsledku.
Všetky potrebné komponenty pre audiofilov, aj pre široký okruh používateľov vo výbornej kvalite nájdete v predajniach Bis Zvuk v Košiciach.
(jps)
foto: shutterstock