IBM na Slovensku poskytuje konzultačné služby celému svetu
Medzinárodný úspech bratislavského centra bol impulzom pre ďalší rozvoj. Pri hľadaní novej lokality padla voľba na Košice. Dôvodom bolo aj to, že v Bratislave pôsobilo niekoľko šikovných kolegov z Košíc, tiež veľkosť mesta, prítomnosť univerzít a úspešná spolupráca s IT Valley zohrali svoju rolu.
V roku 2012 sa začal cielený nábor nových kolegov a tento trend bude ďalej pokračovať. Košické centrum IBM je dnes jedným z najväčších reprezentantov technologických firiem v meste, je plne vyťažené a odozva od klientov je veľmi pozitívna. Okrem toho rozvíjajúce sa vzťahy s miestnymi univerzitami podporujú plány IBM zamestnávať absolventov a v rámci interných a externých vzdelávacích programov ich čo najskôr dostať na úroveň juniorných konzultantov. Po pár mesiacoch edukácie uplatňujú svoje znalosti a rozvíjajú potenciál na reálnych projektoch u klienta. Nasledujúc celosvetové trendy v IT pokračuje IBM v rozširovaní kvalifikácie svojich tímov najmä s dôrazom na profesionalitu v oblastiach Cloud, Mobile, Big data & Analytics, Social engagement and Security. Prinášame vám rozhovory s pracovníkmi spoločnosti IBM v Košiciach.
Marek Vala – Managing CRM Consultant, Enterprise Applications, IBM Inovačné centrum Košice
Prečo si sa rozhodol pre IBM?
Predtým, než som nastúpil do IBM, som pracoval 8 rokov pre inú IT spoločnosť, kde sme sa venovali hlavne oblasti telekomunikácii. IBM prišla s ponukou zaujímavejšej práce, ktorá dáva väčšie možnosti na môj ďalší rast. Dostal som priestor venovať sa viacerým technológiám, prejsť z oblasti vývoja a designu aj do oblasti IT architektúry, ako aj spoznať iné industries ako telekomunikácie . Po 3 rokoch v IBM môžem povedať, že som získal podstatne viac: veľa skúsených a šikovných kolegov, veľmi zaujímavé projekty, členstvo v rôznych európskych komunitách, školenia, certifikácie, možnosti pracovať aj v presales fázach projektu, príležitosti rozvíjať sa v oblasti people managementu.
Čo si najviac ceníš na firme a práci, ktorú robíš?
Na mojej práci sa mi páči jej všestrannosť. Po technickej stránke sa realizujem na rôznych medzinárodných projektoch, kde implementujeme a integrujeme komplexné informačné systémy. To mi dáva príležitosti nielen rozvíjať sa po technickej stránke, ale zároveň učiť sa riešiť komplexné problémy, pracovať s ľuďmi, správne komunikovať s klientmi, ako aj spoznať „business“ a business procesy rôznych industries, ako napr Telco, Retail, Finance. Na IBM si cením, že tieto príležitosti ponúka aj v Košiciach a tým pomáha rozvíjať tieto znalosti/zručnosti aj v tomto regióne, ako aj to, že podporuje rast svojich ľudí, či už vo forme školení alebo komunít. Dobrým príkladom toho je napr. Think40 program, ktorého cieľom je dať zamest nancovi prístup a priestor na absolvovanie minimálne 40 hodín školení za rok, „Technical Eminence“ komunita, ktorá umožňuje výmenu skúseností a informácií z oblasti IT designu a architektúry medzi jej členmi, alebo neobmedzený prístup k Oracle školeniam v roku 2015 ako dôsledok strategickej aliancie IBM a Oracle. V neposlednom rade sa mi páči, že IBM inovuje a snaží sa investovať do nových, perspektívnych oblastí, ako napríklad cloudové riešenia alebo mobilné aplikácie pre enterprise, kde IBM vytvorilo alianciu so spoločnosťou Apple.
Čo ti pomohlo k úspechu v IT?
Myslím si, že k úspechu mi pomohli 4 základne veci. 1. Prostredie: od začiatku som mal možnosť pracovať pre veľké IT organizácie s celosvetovým pôsobením. Takéto organizácie Vám dávajú veľké možnosti rozvoja, prístupu k novým technológiám, príležitosti pracovať na globálnych projektoch po celom svete s expertmi v danej oblasti. Tieto skúsenosti sú na nezaplatenie. Ľudia: mal som to šťastie, že som mal vždy okolo seba perfektný team ľudí, či už experti/ vzory, od ktorých sa môžete inšpirovať a veľa naučiť, ale aj juniorov, ktorí vám dodávajú novú energiu a zároveň im môžete odovzdať svoje skúsenosti a posunúť sa tak ďalej. Vzdelanie a chuť učiť sa : Myslím si, že všetky školy, ktoré som absolvoval, vrátane FEI TU v Košiciach, mi dali dobrý základ a predpoklady pre prácu v IT. Samozrejme, robím to, čo ma baví. Rodina: Rodičia, ktorí ma v mladosti vždy podporovali v tom čo ma baví, manželka a dcérka, ktoré majú pochopenie pre moju prácu a negatívne stránky, ktoré občas prináša.
Akú sú tvoje budúce méty, resp. čo by si chcel profesne dosiahnuť?
Po technickej stránke by som sa chcel ďalej profilovať a zdokonalovať v profesii Architect/Solution architect a úspešne absolvovať certifikáciu v globálnom nezávislom programe „The Open Group Certified Architect“. Z pozície people managera pomôcť naplniť ciele, ktoré sme si v IBM stanovili.
Aká bola najlepšia rada v kariére, ktorú si dostal, resp. ktorú vieš dať iným?
Ako raz povedal môj taliansky kolega „Being prepared is not enough, you need to be smart“. Je veľmi dôležité používať zdravý úsudok a vynájsť sa. Nie je dôležité len pracovať, musí byť vidieť výsledok práce, pretože to je to, čo vašu prácu predáva. Z mojej skúsenosti je práve schopnosť improvizovať a vynájsť sa jednou z kľúčových vecí, ktoré dokážu ovplyvniť úspech či už váš, alebo celého teamu či projektu. Našou misiou je dodať klientom IT business riešenia, ktoré ich podporia na ceste k úspechu. No najväčšou hodnotou sú pre spoločnosť jej ľudia, a preto sa snažíme tým našim “IBM-erom” umožniť uplatniť svoj prirodzený talent a potenciál, doplniť ho profesionálnym vzdelávaním a tým si nadesignovať vlastnú cestu pre úspech.
Lucia Hajduková – IT Specialist & Team Lead, Interactive Experience & Mobile IBM Inovačné centrum Košice
Prečo si sa rozhodla pre IBM?
V roku 2012 IBM Slovensko začalo rozširovať svoju Košickú pobočku a dostala som ponuku práce na zaujímavom projekte. Keďže sa jedná o jednu z najvačších a najstabilnejších IT firiem na svete, využila som ponúknutú šancu. Hneď od začiatku sa mi páčilo, že ľudia v IBM ma zapojili ako plnhodnotného člena tímu do projektu a stále ma podporovali v tom, aby som zlepšovala svoje zručnosti a schopnosti.
Čo si najviac ceníš na firme?
Možnosti, ktoré IBM ponúka, sú veľmi široké. Týka sa to nielen karierného, ale aj osobného rozvoja. Firma ponúka veľa možností školení, či už interných alebo externých. Samozrejme, aj množstvo projektov v rôznych technológiách a tým pádom sa rozvíjam aj v práci, kde mnohokrát som vystavená novým situáciám a tým pádom moja práca nie je jednotvárna. A určite sú to aj ľudia, kolegovia. Myslím si, že firma zamestnáva špičkových ľudí v IT, od ktorých sa vždy môžete niečo nové naučiť a ktorí vás budú posúvať dopredu. Taktiež je to multikultúrne prostredie, máte možnosť stretnúť ľudí z rôznych častí sveta a pracovať s nimi.
Čo ti pomohlo k úspechu?
Myslím si, že hlavne pracovitosť a potreba sa neustále vzdelávať a zlepšovať. A určite aj ľudia, s ktorými som za tie roky pracovala. Veľa z nich ma inšpirovalo a veľa som sa od nich naučila. Myslím si, že najdôležitejšie k tomu, aby človek bol vnímaný ako úspešný, je svedomitosť a podávanie vyvážených výkonov. Nie je to iba o technologických vedomostiach, ale aj o komunikácii, vzťahoch a porozumení toho, na čom pracujem.
Aké sú tvoje budúce méty? Čo by si chcela dosiahnuť?
Chcem sa naďalej rozvíjať nielen technologicky, ale aj v iných rozmeroch mojej práce, čo zahŕňa prácu s tímom, mať výborné vzťahy nielen s nimi, ale aj so zákazníkmi. Chcem pomáhať svojmu tímu v úspechoch na projektoch aj v rámci IBM.
Aká je najlepšia rada v kariére, ktorú si dostala, resp. ktorú vieš dať iným?
Pracovať na sebe a neustále sa vzdelávať, keďže IT je veľmi dynamický sektor. A vybrať si oblasť, ktorá vás bude baviť, pretože potom vás bude baviť aj práca a budete v nej dobrí. Viac o spoločnosti sa dozviete priamo na ich stránke.
Foto: shutterstock