Jozef Ondáš vidí náš región optimisticky: ďalších 10-tisíc pracovných miest v IT sektore
Košice sú dnes známe ako prudko sa rozvíjajúce mesto informačných technológií. Za ostatné roky sa tento segment rozrástol. V informačných technológiách v Košiciach dnes pôsobí viac ako 10-tisíc zamestnancov. Túžba rozvinúť IT sektor v našom meste bola však už oveľa skôr. O tom, ako táto idea vznikla a aké vízie sú dnes, nám porozprával Jozef Ondáš, ktorý stál pri zrode IT sektora a zakladal T-Systems Slovakia v metropole východu (v roku 2006) doslova na zelenej lúke.
Vízia rozvinúť IT priemysel v našom mesta bola už v roku 1988, vtedy sme však podľa J. Ondáša ešte na to neboli celkom pripravení: „Mal som to šťastie, že som od roku 1990 pracoval doma aj v zahraničí pre svetové IT firmy a mal som možnosť vidieť, čo a ako to tam vyzerá a tak trochu si vytvoriť predstavu, čo sa dá aj u nás doma v tejto veci urobiť.“
[ad][/ad]Hlboká analýza
J. Ondáš bol pri zakladaní spoločností IBM Slovensko, SAP Slovensko ako aj pri vzniku zopár ďalších menších či väčších IT firiem. Preto výzvu od Deutsche Telekomu a T-Systems International vybudovať T-Systems v Košiciach prijal s presvedčením, že to dokáže.
„Pôvodná ‚zákazka‘ od T-Systems síce bola ‚iba‘ na 512 ľudí v priebehu troch až piatich rokov, ale podarilo sa mi hneď na začiatku dohodnúť víziu cieľového stavu 1500 ľudí do piatich rokov. Urobili sme hlbokú analýzu nášho prostredia a videli sme, že ak sa nám podarí pozitívne motivovať dôležité skupiny ľudí, firiem, akademickú obec a verejnú správu, môže sa nám to podariť.“
V roku 2006 pracovalo v IT sektore v Košiciach menej ako tisíc ľudí. Veľká väčšina absolventov IT a príbuzných odborov odchádzala za uplatnením mimo náš región. „Tá analýza vtedy hovorila o skoro 70 percentách. Preto sme hneď od začiatku budovania T-Systems Slovakia uplatňovali stratégiu rozvoja celého IT ekosystému, a preto sme iniciovali založenie a aktívne účinkovanie v združení Košice IT Valley. Bez toho by budovanie T-Systems a celého IT priemyslu v Košiciach trvalo oveľa dlhšie a s oveľa menším efektom.“
Nadšenie a neúnavná práca
Jeho vízia bola do desiatich rokov vytvoriť v Košiciach desaťtisíc nových pracovných miest v IT sektore. „Nadšenie, viera v spoločné dobro, neúnavná práca veľkého množstva hlavne mladých ľudí, veľká podpora univerzít nás priviedla k úspešnému naplneniu tejto mojej, vtedy podľa mnohých šialenej vízie. Podľa štúdie IT Valley z roku 2016 totiž pracovalo v IT v Košiciach vyše 10 500 IT špecialistov. Keby sme čakali na podporu „odniekiaľ‘ a na to, že dopredu budeme mať jasné všetky zdroje, ktoré sú k takému niečomu potrebné, nikdy by sa to neuskutočnilo.“
Dnes takto vybudovaný IT priemysel v Košiciach prináša úžasné hodnoty pre obyvateľov celého regiónu, mladí ľudia si vedia nájsť pracovné príležitosti a nemusia utekať preč, vytvára sa obrovská pridaná hodnota prakticky vo všetkých oblastiach života regiónu.
„Podľa spomínanej štúdie tých 10 500 špecialistov v IT priemysle generuje ďalších 3 500 pracovných miest v iných oblastiach (služby, školstvo, obchod, stavebníctvo, stravovanie, kultúra, zábava…), znížil sa priemerný vek v Košiciach z 37,1 v roku 2006 na 35,13 v roku 2015. A aby si všetci uvedomili vážnosť toho, čo sa tu udialo, a hlavne, že v tom treba pokračovať, chcem povedať veľavravný fakt: IT priemysel v kraji v roku 2015 vytváral približne 12 percent HDP kraja, pričom je to výsledok asi 3,3 percenta všetkých pracovníkov v kraji. Celkový prínos IT priemyslu v kraji (aj s ďalšími multiplikačnými efektami) bol vtedy okolo 14 percent. Aktuálne môžeme povedať, že v IT priemysle už pracuje 13 až 14-tisíc zamestnancov.“
[ad2][/ad2]Náš región má potenciál
Svet technológií sa neskutočne rýchlo mení. V IT oblasti to platí viacnásobne. IT preniká prakticky do všetkých oblastí života spoločnosti a jednotlivcov. Globálna konkurencia je neúprosná a stále silnie.
„Mnoho IT služieb a produktov sa zmenilo na komodity s nízkou pridanou hodnotou. Neustále vznikajú nové IT riešenia a inovácie. Ak chceme udržať to, čo sa nám podarilo dosiahnuť, musíme byť na to pripravení. Všetci a vo všetkých oblastiach. Čo platilo v roku 2006, je dávno preč. Je si treba vysnívať novú dosiahnuteľnú víziu Košíc a celého regiónu, ktorá nás udrží na aspoň takej konkurenčnej úrovni ako je to dnes, a konzistentne ísť po jej dosiahnutí.“
Podľa J. Ondáša je potrebné zásadne zmeniť vzdelávacie procesy na všetkých úrovniach. Pomôcť učiteľom a dať im všemožnú podporu, aby mohli zvládať ich náročnú úlohu vychovávať deti pre budúcnosť . „Toto nie je jednoduché a tu by sme mali všetci, ktorým záleží na budúcnosti ich detí, poriadne popracovať. No a, samozrejme, ďalej podporovať rozvoj existujúcich a vznik nových IT firiem. Náš región má obrovský potenciál, ktorý volá po využití.“ Ak sa budeme sústreďovať na to a nie iba na svoje egoistické záujmy, náš región Ondáš vidí optimisticky. „Aspoň desať tisíc nových IT špecialistov pracujúcich v našom regióne.“
Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu TOP KOŠICE. Celé vydanie si môžete prezrieť TU
[ad3][/ad3]