Košice Summit 2016 spájal IT odborníkov
Konferencia Košice Summit 2016 prilákala do centra Košíc nadšencov informačných technológií, robotiky, umelej inteligencie aj gamifikácie. V priestoroch Dominikánskeho centra Veritas sa zišlo 14 slovenských a zahraničných spíkrov. Účastníci si mohli vypočuť mnoho podnetných diskusií aj úspešné prípadové štúdie.
Konferenciu organizoval magazín Forbes Slovensko. Určená bola najmä pre členov Košice IT Valley, konateľov firiem, ale aj pre mladých ľudí zaujímajúcich sa o IT sektor.
Platforma pre mladých
„Prilákať sme chceli najmä ľudí z technických a iných univerzít, ale aj tých, ktorí už pre technologické firmy pracujú. Hlavnou myšlienkou konferencie bolo spojiť biznis, verejnú správu a výskum. Zároveň sme chceli vytvoriť platformu, vďaka ktorej by sa mohli tieto tri sektory priblížiť mladým, stretnúť sa s nimi a riešiť problémy, ktoré mladých ťažia,“ priblížil šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský.
Cieľom bolo takisto naďalej podporovať košické IT Valley a kreatívne prostredie, ktoré sa v meste podarilo vytvoriť. „Do Košíc chodíme pravidelne a snažíme sa tu každý rok spraviť aspoň jedno podujatie. Je to druhé najdôležitejšie mesto na Slovensku a z istého pohľadu je ako komunita ešte dôležitejšie ako Bratislava,“ dodáva Porubský.
IT a priemysel
Vrcholní predstavitelia košickej IT sféry hovorili vo svojom diskusnom bloku o dopadoch IT priemyslu na náš región. „IT sektor dnes zamestnáva viac ako 10-tisíc obyvateľov Košíc, teda 3 percentá všetkých pracujúcich v regióne. Toto číslo generuje vyše 12 percent HDP nášho regiónu,” približuje situáciu predseda správnej rady Institute for Creative Economy Jozef Ondáš. Dopĺňa ho Ivan Hruška, predseda Správnej rady združenia Košice IT Valley: „10-tisíc zamestnancov v IT sektore ďalej vytvára viac ako 3500 zamestnancov, ktorí pracujú v službách pre IT.“
(Ne)dostatok odborníkov
IT sektor má podľa I. Hrušku, ktorý v Košiciach vedie spoločnosť GlobalLogic, obrovskú perspektívu: „Čo sa týka zamestnanosti v tejto sfére, rastieme enormným tempom, a to v priemere o tisíc ľudí ročne.“ Už dnes je po mladých IT talentoch obrovský dopyt. Ako sám približuje, „školy ročne dokážu vyprodukovať 300 až 350 absolventov IT smerov. My ich potrebujeme 700. Poniektoré roky dokonca až 900“. Aby východoslovenskému IT údoliu nehrozil nedostatok profesionálnych odborníkov, je podľa neho potrebné dostatočné odhodlanie zo strany ministerstva školstva. „Tri roky pracujeme na projekte IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.“
Ak sa to nestane…
Ministerstvo projekt takmer jednohlasne schválilo, dodnes však nevypísalo výzvu na realizáciu. „Ak sa tak nestane, obávam sa, že o päť rokov by IT v Košiciach mohlo skončiť,“ varuje I. Hruška. Foto: Veronika Janušková