Kupujete sušičku? Na pranie budete potrebovať viac času i energie
Prichádza jar a väčšina ľudí už bude sušiť bielizeň na balkóne či na dvore domu. Kto však má malý byt a predstava záhrady je v nedohľadne, uvažuje o kúpe sušičky.
Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo do nej investovať. Sušičky významne skracujú čas sušenia, pretože bielizeň nie je nutné vešať na šnúry a čakať na jej vysušenie. To je veľkou výhodou nielen v zime, ale aj v lete v prípade, že vypraté oblečenie potrebujete mať skôr suché.
DVA V JEDNOM
Ak nemáte dostatok miesta, zvoľte si kombináciu práčky so sušičkou. Spotrebič ponúka porovnateľné výsledky sušenia. Nevýhodou je, že nemôžete prať a sušiť zároveň a na sušenie ešte musíte časť vypratej bielizne odobrať, pretože sušička má menšiu kapacitu než práčka. Ďalším mínusom je, že sušenie potrebuje vodu a spotreba studenej vody je porovnateľná s praním.
SPOČÍTAJTE SI ČAS I ENERGIU
Pri kúpe kombinácie práčka – sušička (2v1) treba rátať s tým, že pranie trvá asi 1,5 – 2 hodiny. A keďže sušiť môžete cca 4 kg bielizne, tak jednu vypratú várku budete sušiť na dvakrát, t. j. 2x dve hodiny,“ upozornil hneď na začiatok vedúci predajne elektro Jovan Blažek. „Ak začnete prať v sobotu o ôsmej ráno, tak s posledným sušením skončíte okolo druhej popoludní. Pri pratí menšej várky to bude trvať 4 hodiny. Preto kombináciu práčka-sušička odporúčam len tým, čo ju fakt potrebujú kvôli miestu.“
INTELIGENTNÁ ELEKTRONIKA
Inteligentná elektronika zjednodušila ovládanie sušičiek a zároveň rozšírila ponuku funkcií. Dnes sa dajú použiť na sušenie hrubšej i jemnejšej bielizne, vrátane posteľnej bielizne či páperovej vetrovky. Inováciu zaznamenal tiež dizajn sušičiek. Môžu sa dokonca stať súčasťou obytného interiéru bez toho, aby jeho štýl rušili svojím vzhľadom.
MENŠIA SPOTREBA A ČO PLUS?
Staršie modely sušičiek boli síce veľkými pomocníkmi, ale zároveň tiež nenasytnými požieračmi energie. Predávali sa v energetickej triede B alebo C. Špičkové sušičky s tepelným čerpadlom na usušenie bielizne namiesto 4 kWh spotrebujú dnes polovicu. Pri nákupe modelov v triede „A“ si všímajte aj značku +. Každý takto označený výrobok vykazuje spotrebu o 10 % nižšiu, než uvádza trieda A. Dnes už veľa značiek ponúka sušičku v energetickej triede lepšej než A, preto nie je nutné sa vysokej spotreby energie báť.
AKO SI VYBRAŤ?
Skôr, než si pôjdete sušičku kúpiť, ujasnite si, kde ju umiestnite, koľko do nej chcete investovať a hlavne, aké programy budete najviac využívať: napríklad outdoor, funkciu proti pokrčeniu bielizne, na vlnu, syntetiku, odložený štart alebo napr. ľahké žehlenie. Niektoré modely sú vybavené vkladacími košmi, v ktorých skvelo a bez pokrčenia usušíte napr. svetre alebo aj vypratú športovú obuv a pod.
TYPY SUŠIČIEK
Vybrať si môžete z dvoch typov – ventilačnej (odvetrávacej) a kondenzačnej. Parametre, funkcie aj výkon sú porovnateľné. Líšia sa v tom, akým spôsobom je zo spotrebiča odvádzaný horúci vzduch, ktorý odoberá vlhkosť. Ten je buďto kondenzovaný priamo v sušičke alebo sa odvádza do priestoru.
„Sušičku si vyberte s tepelným čerpadlom. No ak sa nájde ešte výrobok bez tepelného čerpadla, bolo by zaujímavé si prepočítať cenu spotrebovanej energie napr. za 5 rokov. Cena 1 kWh je asi 0,16 – 0,17 €. A ak sa vám rozdiel medzi sušičkou s tepelným čerpadlom a lacnou sušičkou bez tepelného čerpadla za 5 rokov nevráti, tak si kúpte starší model,“ odporúča vedúci predajne J. Blažek.
DOBRÁ RADA
Sušička sa určite oplatí, ale iba vtedy, ak máte práčku, ktorá bielizeň dokonale vyžmýka. Ak takúto práčku nemáte, zabudnite – prevádzka sušičky by bola neekonomická. Oplatí sa uvažovať o sete práčka – sušička. Zvyčajne sa ponúkajú v priaznivejšej cenovej relácii, spojovací „medzikus“ býva zadarmo a výhodou je tiež servis u jedného výrobcu.
Čo nepatrí do sušičky
Návody a výrobcovia odporúčajú, aby ste bielizeň pred vložením do bubna poriadne zaistili. To znamená, aby ste zapli zipsy, zaviazali šnúrky, pozapínali gombíky a cvočky. Do sušičky však vôbec nepatrí:
- Bielizeň, ktorá obsahuje gumové časti alebo časti z podobných materiálov a akýkoľvek druh horľavého predmetu (napríklad aj uteráky znečistené od laku na vlasy).
- Topánky (akékoľvek s lepenými podrážkami sa pôsobením horúceho vzduchu rozlepia/rozpadnú)
- Sklenené vlákna (pozor na niektoré záclony) Bielizeň, ktorá bola predtým čistená za sucha.
- Bielizeň označená kódom ITLC, ktorá sa môže čistiť iba špeciálnymi produktmi.
- Veľmi objemná bielizeň (spacie vaky, vankúše, veľké hrubé prikrývky).
- Mini bielizeň (tangá, detské ponožky, vreckovky) patria vždy do špeciálnych/pracích vreciek!
Foto: shutterstock