Legendárne internetové komunikačné kanály
Facebook je najpopulárnejšia sociálna sieť na svete. Predtým, ako vznikla, sme používali komunikačné kanály, ktoré sa tešili veľkej obľube. Viaceré však už dnes pomaly odchádzajú do minulosti.
Sociálne siete sú predovšetkým určené na chatovanie. Technológie sa neustále vyvíjajú a v súčasnosti si svoje správy nemusíme vymieňať len prostredníctvom písaného textu. Môžeme uskutočniť videohovor alebo zaznamenať živé vysielanie na našom facebookovom profile.
ICQ z Izralea
Medzi najslávnejšie komunikačné kanály patrilo jednoznačne ICQ (I seek you, v preklade hľadám ťa). Tento chatovací program bol založený v roku 1996 izraelskými študentmi. Bol prvým predchodcom Skypeu a Facebooku. Vytvorenie si účtu bolo veľmi jednoduché. Stačilo si stiahnuť program, na základe ktorého sa vám pridelilo najprv šesť a neskôr deväťmiestne číslo, ktoré slúžilo ako prihlasovacie meno. V roku 2001 mal takmer sto miliónov používateľov a tešil sa veľkej obľube. ICQ bol úspešný program najmä v jeho rodnom Izraeli, Rusku a na Slovensku.
V západných krajinách sa v tomto období používali MSN Messenger a Yahoo Messenger. Program v prvom rade slúžil na rýchle vymieňanie si správ, no mohli ste si na ňom zahrať aj jednoduché hry. Na výber ste mali aj desiatky zvučiek, ktoré ste si mohli nastaviť na prichádzajúce a odchádzajúce správy.
ICQ postupne začal nahrádzať Skype, Pokec a neskôr Facebook. V roku 2016 tím ICQ zaviedol viacero aktualizácií, ktorými sa snaží udržať krok s ostatnými sociálnymi sieťami. Dnes si ho môžete nainštalovať v smartfónoch. Či sa mu zašlá sláva vráti, je ale otázne.
MSN kúpil Skype
MSN Messenger svoju históriu začal písať v roku 1995, keď bol spustený pri príležitosti vydania Windows 95. Okrem písania správ umožňoval svojim používateľom aj viacero doplnkových funkcií, ako napríklad hranie sieťových hier s virtuálnymi priateľmi či kreslenie na plochu. V roku 2005 bol premenovaný na Windows Live Messenger a o štyri roky mal až 330 miliónov používateľov, čím sa stal najpopulárnejším komunikačným kanálom svojej doby. Spoločnosť Microsoft sa rozhodla ukončiť komunikačnú službu Windows Live Messenger v roku 2011, keď odkúpila Skype za 8,5 miliardy dolárov.
Legenda žijúca aj dnes
V roku 2003 na trh prišiel nový a dnes stále obľúbený komunikačný kanál s názvom Skype. Založili ho Dán Janus Friis a Švéd Niklas Zennström, no za programovaním stáli traja Estónci Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn. Názov Skype je odvodený od výrazu Sky peer-to-peer, čo v preklade znamená zoči-voči. Pôvodne sa mal nazývať Skyper, no jeho tvorcovia museli názov pozmeniť a vypustiť písmeno R, pretože doména už bola obsadená.
V roku 2006 dosiahol hranicu sto miliónov používateľov. Za jeho úspechom stojí najmä možnosť komunikácie prostredníctvom videohovoru, čím sa odlišoval od ostatných kanálov. Skype je aj dnes úspešný, o čom svedčí aj jeho vyše 400 miliónov používateľov.
Foto: shutterstock