Máš nápad? Prezentuj svoj startup!
Technická univerzita v Košiciach (TUKE) spolu s partnerom podujatia, agentúrou Slovak Business Agency (SBA), v rámci aktivít projektu Univerzitný vedecký park Technicom pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií zorganizovala v poradí 3. kolo súťaže nových inovatívnych nápadov. Súťaž má názov: Máš nápad? Prezentuj svoj startup! Ide o hodnotenie startupov, aktuálne umiestnených v Startup centre TUKE.
Po polroku pôsobenia v Startup centre TUKE nastal pre sedem startupov „čas zúčtovania“. Na konci júla 2015 sa vo veľkej zasadačke odohral „zápas“ siedmich tímov, ktoré mali odprezentovať svoje podnikateľské zámery, úspechy a plány do budúcnosti, aby získali postup do inkubačnej fázy. O postupujúcich rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prof. Ing. A. Čižmára, CSc.
Fáza inkubácie
Do fázy inkubácie postupuje týchto päť startupov: Ceelabs (monitorovanie neštandardných situácií pri meraní spotreby energie), Croptech (spájanie vedy a inžinierskych postupov na pomoc pri pestovaní rastlín), EFEOS (zdieľanie udalostí pri použití streamingových zariadení s pripojením na internet), Fixer (systém na elimináciu chýb spôsobených ľudským faktorom pri práci na výrobnej linke) a Gruveo (online videoplatforma na uskutočňovanie hovorov cez internet s dôrazom na jednoduchosť).
Ďalší súboj
Po výbere startupov do fázy inkubácie prebehol v ten istý deň ešte jeden „súboj“, ďalšie kolo súťaže Máš nápad? Prezentuj svoj startup! Pre vstup do Startup Centra TUKE. Scenár bol jasný: 5 minút na prezentovanie inovatívneho nápadu a 5 minút na zodpovedanie zvedavých otázok komisie s cieľom zapôsobiť, presvedčiť a získať podporu.
Hodnotiaca komisia odporučila postup štyroch startupov EMOMIME (figurína v digitálnej podobe môže vo výklade komunikovať s ľuďmi, zabávať ich a v konečnom dôsledku pritiahnuť dnu do obchodu, aby si niečo kúpili), VARIM (pomoc pri príprave spracovania jedla), Chargebrella (zariadenie v podobe dáždnika, ktorého technológia je ukrytá v rukoväti a vytvára elektrickú energiu zo zdroja tepla), HoneyLOG (startup zameraný na informačnú bezpečnosť) na 6-mesačný pobyt v Startup centre TUKE. Projekt EMOMIME získal svoje miesto už ako víťaz ceny rektora TUKE na StartupWeekende 2015 v Košiciach.
Štartujeme procesy
„Startup centrum TUKE už po tretíkrát berie pod svoje ‚pomyselné‘ ochranné krídla inovatívne projekty na obdobie šiestich mesiacov. Veríme, že sa nám za toto obdobie podarí ‚naštartovať‘ procesy, ktoré podporia realizáciu prezentovaných inovatívnych myšlienok a pomôžu premeniť tieto myšlienky do komerčne využiteľných produktov alebo služieb. Rád by som zdôraznil, že našou snahou je vytvoriť v regióne také motivačné prostredie, ktoré pomôže nielen študentom, ale aj všetkým obyvateľom regiónu s inovatívnym potenciálom, rozvíjať sa v rôznych oblastiach svojho pôsobenia,“ povedal riaditeľ UCITT, ktorý zodpovedá aj za riadenie Startup centra TUKE, doc. Ing. F. Jakab, PhD.
Foto: Robert Klik