Najviac inteligentných zariadení do domácností nájdete v košickom FPT. Vývoju a testovaniu napomáha aj SmartHome Lab
Technický pokrok, digitalizácia a zosieťovávanie zariadení je jednou z charakteristík súčasnej doby. Dnes nie je inteligentné ovládanie domácnosti žiadnou neznámou témou. Ide o veľký trend v zahraničí, ktorý pomaly prichádza aj na Slovensko. Pritom má v Fpt Slovakia tím ľudí, ktorí stáli pri jeho zavedení, testovaní a dnes dokonca implementuje nové funkcionality pre nové zaradenia.
Odvčera, 3. októbra 2018, úspešný smart projekt podporuje aj SmartHome Lab, ktoré sa Fpt Slovakia rozhodlo otvoriť. Laboratórium umožní simulovať používanie rôznych zariadení bežnej domácnosti v prostredí SmartHome, vďaka interakcii IT špecialistov so systémom bude možné vylepšovať existujúce funkcie inteligentnej domácnosti. Bonusom praktického užívania systému v laboratóriu bude aj možnosť pridávať nové funkcie či príkazy, ktoré ešte viac zvýšia komfort „smart“ užívateľa.
Najnovšie IT a um Košičanov
„Najviac SmartHome zariadení na meter štvorcový nájdete práve tu, u nás v FPT. Pracujeme na vývoji a testovaní inteligentnej domácnosti, ktorá raz bude aj u vás. Toto laboratórium spája najnovšie IT technológie a um šikovných Košičanov,” vyjadril sa počas slávnostného otvorenia SmartHome Labu Jozef Vojtko, Vice Director v Fpt Slovakia.
Košickí IT-čkári svoju prácu zmenili aj na hru: „Kolegovia sprístupnili v deň otvorenia labu aplikáciu pre Fptčkárov, ktorú si môžu stiahnuť a sami si vyskúšať obsluhu SmartHome zariadení. Ak niekto nájde chybu, takzvaný bug, vyhrá sladkú odmenu,“ prezradila Andrea Kalafúsová, špecialistka komunikácie v FPT.
Inteligentné riadenie domácnosti
A čo je vlastne SmartHome? Je to systém, pomocou ktorého je možné riadiť domácnosť inteligentne. Technológia spočíva v tom, že cez mobilné zariadenie viete doma ovládať zásuvky, svetlá, termostaty, senzory a ďalšie zariadenia. Ocenia ho najmä používatelia, ktorým sa nechce večer obchádzať celý dom a kontrolovať, či sú vypnuté svetlá. Vďaka SmartHome sa počas dovolenky nemusíte strachovať, či nebude zbytočne zapnuté kúrenie. Všetko sa dá jednoducho nastaviť pomocou scenárov, ktoré sa automaticky spustia pri splnení zadaných podmienok.
Inteligentný správca domu sa dokáže postarať nielen o vašu domácnosť, ale aj o vašich najbližších. V prípade vašej neprítomnosti dozrie na starších ľudí a pri akejkoľvek neštandardnej situácii vám zašle správu s informáciou a vy sa budete môcť rýchlo vrátiť domov alebo inak riešiť aktuálny problém. SmartHome vás možno ušetrí aj od nejednej manželskej hádky… To však nepatrí medzi základné funkcie, ktorých spoľahlivosť vie Fpt Slovakia garantovať.
Hlasové ovládanie zariadení
Na projekte SmartHome sa košická pobočka FPT podieľa na úrovni ovládania a správania sa zariadení, ale aj na úrovni vizuálu. Vyvíja ho pre európsku energetickú spoločnosť innogy SE, ktorá je klientom FPT Software. Pre systém zabezpečujú košickí špecialisti aj podporu 24 hodín, 7 dní v týždni.
V rámci vývoja a zabezpečenia testingu v FPT sú zaintegrované aj platformy a zariadenia tretích strán, nielen funkcie zariadení značky innogy. „Asi najzaujímavejšími spoločníkmi projektového tímu sú Alexa a Google Home – naši asistenti, s ktorými sa vieme porozprávať a hlasom ovládať smart zariadenia. Čoskoro pribudne do inventára robotická kosačka, takže správu domu postupne rozšírime aj o záhradu,“ doplnila Katarína Kicáková, senior odpoved konzultant v SmartHome Labe.