Nenechajte ich zamrznúť
V zime nemrznú len ľudia a zvieratá, ale aj naša technika. Musíme si chrániť najmä to najpoužívanejšie. Ako sa v zime postarať o smartfóny, tablety či notebooky? Jednoducho povedané, treba ich zahrnúť teplom.
To, čo na našich obľúbených výdobytkoch techniky počas chladných dní najviac trpí, je batéria. Určite ste sa už stretli s tým, že sa mobil vo veľkých mrazoch jednoducho sám od seba vypne. Ak sa pokúšate zapnúť ho, zistíte, že má vybitú batériu. A to napriek tomu, že ste ju pred odchodom z domu naplno nabili.
Praktickým riešením sú externé nabíjačky, známe pod názvom power bank. Zo začiatku sa vyrábali pomerne veľké a ťažké, no dnes sa vám hravo zmestia aj do najmenšej kabelky či vrecka. Tie kvalitnejšie zvládnu nabiť mobil aj viackrát, slabšie len raz, najslabšie nabijú mobil iba do niekoľkých percent. Ak máte v zime problém s vybíjajúcim sa telefónom, siahnite radšej po drahších, vyplatí sa vám to.
[ad][/ad]Dostatočné teplo
Problém môže nastať aj s displejom. Dotykové obrazovky môžu skratovať tak, že nereagujú na dotyk vôbec, prípadne reagujú oneskorene, akoby strácali citlivosť. Samozrejme, rizikom je aj prasknutie, sklo je pri vystavení nízkym teplotám krehkejšie. Akýkoľvek pád mobilu by vás v zime mohol vyjsť draho.
Ak chcete týmto problémom predísť, respektíve poskytnúť svojim smartfónom prvú pomoc, dbajte na dostatočné teplo. Najjednoduchšie by bolo, ak by ste ich zime vôbec nevystavovali. Lenže to sa dnes, v dobe internetu, sociálnych sietí a večného fotografovania, skrátka nedá. Rýchlym lacným riešením je mať pri mobile malý hrejivý vankúšik. Ten dnes zoženiete v každom obchode s darčekmi či drobnosťami.
Praktické obaly
Je tiež dobré, ak používate kryty na mobily. Výber je veľký, tieto príslušenstvá už dávno nepatria len ženám, ktoré ich vnímajú ako ozdobu. Muži zistili, že majú praktický účel, ak sú dostatočne odolné voči vode aj pádu.
Je ideálne tomu predísť, ale ak už váš mobil zamrzol, najlepšie urobíte, ak ho v chlade nezapínate, ale necháte ho vypnutý. Zapnite ho, až keď v izbovej teplote postupne odmrzne. Ak budete dlhšiu dobu vonku, schovajte ho do teplého vrecka alebo do kabelky či tašky, ideálne obalený v textílii.
[ad2][/ad2]Pozor na prenášanie
Podobne to funguje aj s tabletom a notebookom. Je dôležité udržiavať ich v suchu a teple. Pokiaľ ide o notebooky, platí, že ich poškodenie chladom sa nemusí prejaviť hneď. Samozrejme, nepracujeme na nich v zime. Kritické je to však vtedy, ak si ich nosíte každý deň do práce alebo školy. Týmto prenosom sú striedavo v teplých a v chladných podmienkach. Zakaždým zažívajú určitý šok, ktorý môže časom techniku poškodiť.
Niekedy to ale inak nejde a notebook si prenášať musíte.
V tom prípade dodržiavajte základné pravidlo – nikdy ho nezapínajte hneď po príchode zo studeného či vlhkého prostredia. Nechajte ho chvíľu zohriať sa. Ideálna je izbová teplota, určite ho neklaďte na radiátor.
Pre mnohých ľudí je samozrejmé, že svoj smartfón chránia pred vodou. Boja sa, aby im do nej nespadol, aby naň nevyliali plný pohár alebo aby naň nenapršalo. Ak však sneží, mobily sa hromadne vyťahujú a fotí sa zasnežená krajinka. Treba si uvedomiť, že aj sneh je voda a poškodzuje techniku rovnako. Nadmerná vlhkosť na telefóne či tablete je presne to, čo väčšine uniká. Pozor na vločky, ktoré vám sadnú na displej, mohli by vás vyjsť draho.
(SZ)
[ad3][/ad3]