Nový Windows 10 porazil predchodcu
Po troch rokoch vydala najväčšia softvérová firma na svete Microsoft nový operačný systém Windows 10. Prináša množstvo zlepšení oproti predošlej verzii.
Podľa analytickej spoločnosti StatCounter momentálne využíva Windows približne 85 percent počítačov a notebookov na celom svete. Mnohí ľudia využívajú počítač každý deň a v modernom svete sa takéto zmeny týkajú už takmer každého z nás. Preto je dobré si nový operačný systém trochu predstaviť.
Ponuka Štart sa vracia
Azda najviac ocenenou (staro) novou funkciou je zavedenie tlačidla Štart. Microsoft tvrdil, že užívateľské rozhranie Metro, teda živé dlaždice vo Windows 8, je rovnako dobré pre použitie myši a klávesnice ako na dotykový displej. Väčšina užívateľov si to však nemyslela.
„V predošlej verzii používatelia masívne kritizovali absenciu klasického tlačidla Štart tak, ako to bolo vo všetkých operačných systémoch Windows od verzie 95. Vo Windows 8.1 sa Štart čiastočne vrátil, plnohodnotne sa však objavuje až v novej desiatke,“ hovorí Ján Trangel z portálu Živé.sk zaoberajúcom sa IT a počítačmi.
Viac vecí naraz
Mnoho užívateľov má zapnutých aj viac než päť aplikácií naraz. Svoju prácu si teraz môžete rozdeliť na niekoľko virtuálnych pracovných plôch a získať tak viac miesta a poriadku pri práci. Funkciu najviac privítajú pokročilí užívatelia.
„Osobne som to využíval často cez inú aplikáciu, takže veľmi vítam, že to má desiatka integrované v sebe,“ potešil sa tvorca webových stránok Tomáš Popovič z portálu Esenti.
Microsoft myslel aj na notebooky s dotykovým displejom a taktiež tablety s odnímateľnou klávesnicou. Funkcia Continuum rozpozná, keď prepnete medzi režimom pracovnej plochy z klávesnice a myši na režim tabletu s ovládaním na dotyk.
V oznamovacej oblasti hlavného panela sa po novom spúšťa notifikačné centrum, na ktorom nájdete taktiež rýchly prístup k funkciám, ako napríklad nastavenie jasu, bezdrôtové pripojenie či bluetooth.
Internet Explorer nahradzuje Edge
Ďalšou dôležitou funkciou je nový prehliadač Microsoft Edge. Doterajší vstavaný Internet Explorer ale úplne nekončí, je stále skrytý aj v novej verzii. Edge je však podľa Microsoftu lepší a rýchlejší.
Používateľom umožňuje prejsť od používania webu ako spotrebiteľského nástroja k jeho využívaniu ako pracovného nástroja. Dokáže odfotiť obrazovku a počas toho na stránku písať, zadávať text či robiť si poznámky. Taktiež uložíte zoznam článkov, ktoré si neskôr chcete prečítať v off-line móde.
Otázka však znie, či aj napriek významným zmenám ho budú na počítačoch využívať. „Obávam sa, že tu už Microsoftu ušiel vlak a silné pozície prehliadačov Chrome a Firefoxu sa mu tak ľahko nepodarí narušiť. Avšak pri tabletoch či mobiloch je situácia iná. Edge je dobre prispôsobený pre ovládanie za pomoci dotyku,“ myslí si Ján Trangel.
Tomáš Popovič povedal, že ho budú využívať hlavne bežní užívatelia. „Bude vyhovovať menej zdatnejším používateľom, tak ako to je s Internet Explorerom. Predsa len to sú predinštalované prehliadače a pre mnoho ľudí je to pohodlnejšie,“ dodáva.
Sťahujte zadarmo
Pre užívateľov s legálnou licenciou Windows 7 a 8/8.1 je aktualizácia bezplatná do 29. júla roku 2016. Ak dovtedy vykonáte jeho on-line aktiváciu, nebudete musieť ani v budúcnosti operačný systém zakúpiť.
Urobil však Microsoft dobre, že systém ponúkol zdarma? „Pre Microsoft je absolútne kľúčové, aby získal pre desiatku čo najviac používateľov v čo najkratšom čase. Práve silná komunita povzbudí vývojárov a bezplatný prechod na novú desiatku je najjednoduchším spôsobom, ako si veľkú komunitu rýchlo vybudovať,“ hovorí odborník Trangel.
Podľa T. Popoviča to bol dobrý konkurenčný ťah. Dodáva však, že príjem softvérovej spoločnosti už dávno netvoria len ich operačné systémy.
Lepší než sedmička?
Práve revolučnej sedmičke sa snažila jej spoločnosť opäť priblížiť. Verzia stará takmer šesť rokov pritom stále beží na viac než polovici počítačov na svete. Desiatku si už však podľa oficiálneho vyjadrenia Microsoftu nainštalovalo 75 miliónov zariadení.
Podľa Trangela testovali oba systémy na rovnakom notebooku. Pri vykonávaní rôznych operácií nebol Windows 10 oproti staršiemu predchodcovi výrazne rýchlejší alebo pomalší. Prínos mal v niektorých prípadoch vo výdrži batérie.
„Používateľov sedmičky môže odradiť prílišná komplexnosť a „masívnosť“ celého systému. V desiatke zase dostanete obrovské množstvo rôznorodých funkcií, ktoré napríklad ani nemusíte využiť,“ porovnáva Trangel. „Rozhodne ho ale odporúčam vyskúšať každému, kto má rád nové technológie a chce ostať v obraze.“
Cortanu nespustíte
Microsoft prvýkrát priniesol inteligentnú hlasovú asistentku Cortana do smartfónov a tabletov. Teraz ju implementoval aj do počítačov. Dorozumiete sa s ňou však len v niektorých svetových jazykoch, medzi ktoré slovenčina nepatrí. Funkcia preto na Slovensku nefunguje a v blízkej budúcnosti pravdepodobne ani nebude.
„Veď sa len pozrime na konkurenciu. Apple predstavil svoju asistentku Siri už koncom roku 2011 a dodnes nevie po slovensky. Predpokladám, že Cortana dopadne podobne,“ tvrdí Popovič. Podľa neho Slovensko nie je pre Microsoft až tak zaujímavé, aby hlasovú asistentku naučili nášmu jazyku.
Michal Kupper
Foto: Shutterstock