Projekty GlobalLogic pomáhajú zachraňovať ľudské životy
Metropola východu sa stáva centrom inovácií v oblasti informačných technológií. Uplynulý týždeň spoločnosť GlobalLogic predstavila výnimočný projekt – Machine Intelligence Lab.
Ide o centrum vývoja prelomových riešení z oblasti zdravotníctva, médií a obchodu, kde sa science fiction stáva realitou. „Stroje dokážu takpovediac zlepšiť ľudskú myseľ. Nemám vedomosť, že by niekde inde v Košiciach takéto laboratórium bolo. Rozhodli sme sa ho otvoriť, lebo nám enormne stúpa záujem o Machine Learning od našich klientov,“ hovorí Ivan Hruška, riaditeľ expanzie GlobalLogic pre strednú Európu.
Interdisciplinárne aplikácie
Projekt Machine Intelligence Lab rozvíja šesť samostatných aplikácií. „Technológie v projektoch šetria čas, zobrazujú relevantný obsah na základe predikcie a zefektívňujú rozhodovacie procesy. Sme hrdí na to, že v GlobalLogic na Slovensku skutočne meníme svet,” pokračuje I. Hruška. „Ide o interdisciplinaritu. Učíme doktorov rozumieť matematike a softvéru a tiež vysvetľujeme programátorom, že medicína nie je len o nulách a jednotkách.”
Jedným z riešení z oblasti zdravotníctva je Medical Data Processing. Vzniklo v spolupráci s rádiológom René Hakom. Prostredníctvom softvéru navrhli riešenie, ktoré pomôže nájsť a rozpoznať nádor v pľúcach. „Identifikuje podozrivé tkanivo do najmenších detailov a rozhodne o tom, či to je, alebo nie je rakovina. Slúži ako asistent lekárom. Nesnaží sa lekárov nahradiť,“ prezradil Daniel Kuchta, zástupca projektu Medical Data Processing.
Model pľúc v 3D
Úzko s tým súvisí aj softvér Medical Data Processing Augmented Reality. Rieši nedostatočné zobrazovanie pri diagnostike nádorov. „Na základe ľudských CT skenov sme vytvorili 3D model pľúc, ktorý vidíme v priestore. Odborníci sa môžu pred operáciou dívať na 3D model pomocou mobilu a diskutovať o probléme,“ vysvetlil Martin Tarhanič, zástupca projektu Medical Data Processing Augmented Reality.
Machine Intelligence Lab plánuje aj vývoj riešenia automatickej analýzy EKG v spolupráci s prednostom kardiologickej kliniky v Prešove Martinom Studenčanom. Ten vytvoril aplikáciu STEMI, ktorá zjednodušuje komunikáciu medzi záchranármi v sanitke a kardiológmi v nemocniciach. Pacient je prenesený priamo do kardiocentra bez veľkých časových strát. Aplikácia bude vďaka asistenčnému systému, vyvinutému v spolupráci s GlobalLogic, schopná na základe analýzy historických dát automaticky rozpoznať príznaky infarktu.
Pre médiá i obchod
V oblasti médií vyvinuli pre The Economist odporúčací systém, ktorý predpovedá filmové preferencie používateľov na základe analýzy dát o ich správaní. Tiež vyvinuli mobilnú aplikáciu s extra obsahom pre tlačenú verziu magazínu. Softvér zobrazí video k článku či rozširujúce informácie.
Oblasť obchodu zastupuje technológia rozpoznávania tváre z fotografie, vyvíjaná pre komerčné účely giganta adrenalínových športov. Aplikácia je schopná rýchlo a s vysokou presnosťou vyhľadať cieľovú osobu v databáze fotografií.
Šiestym projektom je aplikácia vytvorená pre Invisible Hotel v spolupráci s riaditeľom organizácie Creative Industry Michalom Hladkým. V interaktívnej izbe pracovali na zobrazení panorámy mesta na obrazovke tabletu pri pohľade z okna hotela, aj keď práve pre hmlu či tmu nič reálne nevidieť.
(EH, SZ)
foto: veja