SmartHome vyvíjajú v košickej pobočke FPT
Pobočka firmy FPT Software má svoje sídlo v Košiciach 14 rokov. Jedným z pilierov jej inovácií sú aj tzv. inteligentné riešenia. Veľkým trendom v zahraničí je SmartHome. Vedeli ste, že Košičania stáli pred takmer 10 rokmi pri zrode smart ovládania domácnosti spolu s nemeckým energetickým gigantom a spoločnosťou Microsoft?
Technický pokrok, digitalizácia a zosieťovávanie zariadení je jednou z charakteristík súčasnej doby. Dnes nie je inteligentné ovládanie domácnosti žiadnou neznámou témou. Ide o veľký trend v zahraničí, ktorý pomaly prichádza aj na Slovensko. Pritom má v metropole východu tím ľudí, ktorý stál pri jeho vzniku a dodnes ho vylepšuje aj testuje.
Jednoduché ovládanie domácnosti
SmartHome je systém, pomocou ktorého je možné riadiť domácnosť inteligentne. „Technológia spočíva v tom, že cez mobilné zariadenie viete doma ovládať zásuvky, termostaty, senzory a ďalšie zariadenia,” predstavuje inteligentné riešenie Tibor Gujdán, líniový manažér Fpt Slovakia.
Projekt vyvíja funkčný systém, pomocou ktorého môže konečný zákazník vo svojej domácnosti ovládať všetky zariadenia pomocou webovskej aplikácie alebo prostredníctvom mobilu. „Práve vývoj webových a mobilných aplikácií robia naši vývojári – to je interface, teda užívateľské rozhranie, to, čo užívateľ vidí a s čím pracuje. Okrem toho vyvíjame aj backend, časť systému, ktorá spája užívateľské rozhranie a zariadenie, to zákulisie, ktoré zákazník nevidí, ale slúži na to, aby systém fungoval,” vysvetľuje Gujdán.
Európsky klient
Košickí IT-čkári sa na projekte SmartHome podieľajú na úrovni ovládania a správania sa zariadení, ale aj na úrovni vizuálu. Vyvíjajú ho pre svojho klienta – európsku energetickú spoločnosť Innogy SE. Zabezpečujú support 24 hodín, 7 dní v týždni.
V súčasnosti sa však stratégia vývoja v FPT zameriava aj na implementáciu zariadení tretích spoločností, akými sú Bosch, AL-KO, Samsung, Novoferm, ale aj mnoho ďalších. Cieľom je zabezpečiť zákazníkovi možnosť výberu zariadenia podľa preferencií.
Unikátne implementácie
Čo všetko zahŕňa inteligentné ovládanie domácností? Je na každom zákazníkovi, či si vyberie kompletné ovládanie zariadení, alebo len jedno konkrétne. Pri odchode na dovolenku, dlhšiu služobnú cestu viete na diaľku vypnúť vykurovanie domácnosti alebo si pred návratom domov viete vopred „rozkázať”, aby sa domácnosť vyhriala.
Medzi úspešné projekty Fpt Slovakia patrí vývoj doplnkového modulu centrálnej jednotky SmartHome pre garážové dvere Novoferm. Košickí IT-čkári pracujú na vytváraní a vývoji vopred definovaných a vlastných scenárov funkcií zariadenia. Keď nie ste doma, zariadenie vypne svetlá a zatvorí dvere garáže. Elektrické ovládanie aplikovali aj na pumpu na vodu. „Každý ju má doma. Ťahá vodu zo studne. My sme jej ale vymysleli nový interface, takže sa dá inteligentne ovládať,“ hovorí Gujdán.
Ďalšou implementáciou FPT je integrácia GoogleHome do existujúceho prostredia. Transformovali existujúce akcie aj zavedenie hlasových príkazov na riadenie GoogleHome Integration. „Získate vďaka nemu informácie o aktuálnom stave zariadení prostredníctvom rečníka, zároveň ich aj všetky ovládate – termostaty, rolety, práčky, sušičky… Zhasni svetlo, otvor bránu, aké je dnes počasie. Jednoducho vám odpovie a vykoná,” pokračuje.
Proti požiaru i zlodejom
Počinom Fpt Slovakia je aj integrácia sirény do existujúceho prostredia. Zariadenie je kompaktné s ďalšími aktívnymi súčasťami smart domácnosti, napríklad s detektorom dymu, ktorý keď zachytí dym, pošle informáciu siréne a zároveň aj používateľovi o tom, že sa siréna zapla. Upozorní aj na otvorené či manipulované okná a dvere.
Novinkou je aj integrácia zariadení SmartHome 2.0 – BLE. Ide o budúce riešenie pre trh v podobe bluetooth pripojenia, ktoré je z hľadiska rušenia signálu efektívnejšie. Vďaka SmartHome môžete všetky detektory i kamery ovládať cez mobilnú aplikáciu, a to kdekoľvek sa nachádzate.
Začiatky testingu v Košiciach
Neoddeliteľnou súčasťou IT-čkárov v FPT je aj testing zariadení, ktoré vyvinuli. „Snažíme sa zabezpečiť a zaručiť kvalitu produktu, ktorý musí byť na 100 % použiteľný a bezchybný. Aby sa nestalo, že začne v dome nečakane húkať siréna a nebude sa dať vypnúť,” hovorí Gujdán.
Práve košická pobočka spoločnosti mala od začiatku inteligentných domácností líderstvo v testovaní vyvíjaných zariadení. „Naše Test Centrum malo a má veľmi dobré meno u svojich zákazníkov a v roku 2009 sme boli prizvaní do vývoja SmartHome. Cieľom bolo dosiahnuť vysokú kvalitu finálneho produktu. Preto bolo prijaté rozhodnutie o vytvorení nezávislej vrstvy testovania a overovania kvality. Náš tím sa podieľal aj na definovaní celkovej testovacej stratégie pre agilný spôsob vývoja,“ hovorí Dodan Vojtko, vedúci kompetenčného centra pre vývoj a testovanie softvéru.
Spomína, ako sám testoval inteligentné bezdrôtové zariadenie vo vlastnej domácnosti pomocou tabletu. „Testovanie bolo o to zaujímavejšie, že sme priamo videli vplyv a správanie sa softvéru na jednotlivé ovládacie prvky použité v inteligentnej domácnosti. Doma som budil deti do školy tak, že som im pomocou tabletu a nášho softvéru zažal svetlo v detskej izbe, aj keď som bol na služobnej ceste v zahraničí.“
FPT prinieslo spolu s firmami Innogy SE a Microsoft na trh wireless, teda bezdrôtové, riešenia. Kontrolná jednotka je s riadiacim zariadením, mobilom či tabletom, prepojená cez wifi.
To, čo je dnes bežné, bolo pred takmer 10 rokmi úplnou novinkou. „Našou motiváciou bolo mať inteligentné riadenie a komunikáciu bez dodatočnej kabeláže a nákladných úprav, bez zásahov do stien domu, a, samozrejme, mať možnosť monitorovať a riadiť domácnosť z akéhokoľvek miesta na Zemi, kde je internet,” hovorí Dodan Vojtko.
Na projekt SmartHome hľadá košická pobočka FPT UI/UX designerov, frontend developerov React JS a backend developerov C# a/alebo C++.
(EH, ML, SZ)