Univerzitný vedecký park TECHNICOM
Rektor Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), prof. Ing. S. Kmeť, CSc., spolu s predstaviteľmi partnerských univerzít – rektorom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), prof. RNDr. P. Sovákom, CSc., a prorektorom Prešovskej univerzity v Prešove (PUvP), prof. PhDr. M. Portikom, PhD., spolu s hosťom konferencie, S. Sipkom, generálnym riaditeľom Výskumnej agentúry MŠVVaŠ, otvorili 23. mája 2018 v priestoroch Spoločenského pavilónu v Košiciach záverečnú konferenciu projektu UVP TECHNICOM pod názvom Univerzitné vedecké parky a Výskumne centrá ako akcelerátory technologického transferu a výskumnej spolupráce s praxou v SR.
Cieľom konferencie bola nielen prezentácia výsledkov projektu UVP TECHNICOM, ale aj celého systému univerzitných vedeckých parkov (UVP) a výskumných centier (VC) v Slovenskej republike ako kľúčového komponentu transferu technológií, rozvoja podnikania a zavádzania inovácií, spolupráce akademickej a výskumnej sféry s priemyslom, ich prioritnej výskumno-vývojovej orientácie, inovačného potenciálu a expertnej profilácie. Formát konferencie vytvoril vhodné prostredie pre diskusiu o ďalších perspektívach udržateľného rozvoja vybudovaného systému UVP a VC, v úzkom prepojení na pripravované výzvy v rámci štrukturálnych fondov zamerané na podporu UVP a VC. Tejto téme bolo venované aj vystúpenie generálneho riaditeľa Výskumnej agentúry MŠVVaŠ S. Sipka.
Počiatok spoločných aktivít výskumu a praxe
V rámci konferencie boli prezentované dobré príklady spolupráce UVP a VC v SR s krajinami, v ktorých vedecké parky už úspešne fungujú. V programe vystúpil viceprezident spoločnosti Saab P. De Laval, ktorý prezentoval už rozbehnutú spoluprácu spoločnosti SABB s UVP TECHNICOM pri budovaní podnikateľského Inkubátora TUKE.
Konferencia bola určená nielen expertom v prednášaných témach z univerzít, pracovísk SAV, výskumno-vývojových pracovísk komerčných a verejných inštitúcií, výskumných a inovačných centier, ale aj zástupcom priemyselnej praxe, najmä s orientáciou na výrobu a služby z oblastí strojárstva, stavebníctva, nových materiálov a materiálových technológií, energetiky, zdravotníctva, bio-technológií, ochrany životného prostredia, informačných a komunikačných technológií a ich aplikácii v praxi. Teda všetkým záujemcom o inovačné riešenia, resp. technologický transfer výstupov výskumu a vývoj.
Zaujímavý program konferencie prilákal takmer 300 účastníkov z akademickej a priemyselnej sféry, ktorí mali možnosť sa v rámci tzv. Burzy inovačných projektov, produktov a riešení osobne oboznámiť s výsledkami viac ako 40 riešených pilotných výskumných projektov.
Aký je prínos tejto konferencie? Nešlo len o výmenu vizitiek, ale aj nadviazanie reálnych kontaktov medzi výskumníkmi z univerzít a predstaviteľmi praxe, ktoré môžu byť počiatkom spoločných aktivít. Sieťovanie medzi zástupcami firiem, prepojenie verejnej a súkromnej sféry s úmyslom vytvoriť vzájomne prospešné pracovné prepojenia.
Univerzitný vedecký park
Projekt Univerzitný vedecký park TECHNICOM pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií bol realizovaný v rámci operačného programu Výskum a vývoj a je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
UVP TECHNICOM na TUKE bol zriadený rozhodnutím rektora TUKE zo 14. novebra 2017 s účinnosťou od 01. decembra 2017 a bol začlenený do organizačnej štruktúry TUKE ako pracovisko s celoškolskou pôsobnosťou. Poslaním UVP TECHNICOM je vytvárať na TUKE ekosystém akcelerácie technologického transferu, inovácií a podpory podnikania, vytvárať priestor pre podporu realizácie aplikovaného výskumu a vývoja, zabezpečovať transfer výsledkov výskumu a vývoja do hospodárskej a spoločenskej praxe a podporovať vznik a rozvoj podnikov, ktoré využívajú výsledky výskumu a vývoja pre svoje inovatívne produkty, tovary a služby alebo samy vykonávajú výskum a vývoj. UVP TECHNICOM v tomto koncepte poskytuje inkubačné prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik a rozvoj malých a stredných hi-tech firiem, resp. startup a spin-off firiem najmä na báze relevantných výsledkov výskumu a vývoja realizovaného v rámci výskumných a inovačných aktivít TUKE.
Podpora startupov
V rámci realizácie projektu bol realizovaný aplikovaný výskum, účinný transfer znalostí, produktov a technológií medzi univerzitami, výskumnými inštitúciami a firmami. Výsledkom je vznik ekosystému akcelerácie podnikania na báze UVP TECHNICOM (Startup centrum TUKE a Inkubátor TUKE), prostredníctvom ktorého bolo podporených doposiaľ viac ako 35 strartupov. Predmetné aktivity prispeli aj k rozvoju inovačne orientovaných firiem poskytovaním vhodných pred-inkubačných služieb s väzbou na následnú externú inkubáciu „spin-off“ a start-up podnikateľsky orientovaných firiem v Inkubátore TUKE. V rámci projektu bola v areáli TUKE vybudovaná multifunkčná budova UVP TECHNICOM. Samostatné pracoviská však vznikli aj na spolupracujúcich univerzitách – UPJŠ a Prešovskej univerzite v Prešove.
Asociácia troch univerzít
UVP TECHNICOM je organizačnou jednotkou Asociácie TECHNICOM, ktorá vznikla na základe Zmluvy o združení a má charakter univerzitného vedeckého parku. Uvedenú zmluvu uzavreli tri univerzity (TUKE, UPJŠ a PUvP), ktoré boli riešiteľmi projektov pod vedením TUKE ako koordinátora projektu. Lokálne UVP sú etablované na partnerských univerzitách ako univerzitné (rektorátne) pracoviská. Asociácia TECHNICOM bola založená 11. septembra 2017 za účelom zabezpečenia udržateľnosti výsledkov predmetného projektu definovaných prostredníctvom jeho merateľných ukazovateľov. Zmluvné strany založili združenie s cieľom vybudovať TECHNICOM ako medzinárodne uznávanú asociáciu výskumu a transferu technológií v oblastiach informačno-komunikačných technológií, elektrotechniky, automatizácie a robotiky, strojárstva, stavebného a environmentálneho inžinierstva, a to prostredníctvom inovačných aplikácií s podporou znalostných technológií.
Postavenie UVP TECHNICOM je strategické pre mesto aj región, keďže má ambície slúžiť ako centrum diania pre vznik a podporu inovatívnych riešení, transfer poznatkov z univerzitného do priemyselného prostredia, zároveň má za cieľ chrániť duševné vlastníctvo, ktoré z tejto spolupráce vznikne.
(EH)