V Barcelone prebieha najväčší svetový mobilný veľtrh
V španielskej Barcelone sa v pondelok začal najväčší svetový veľtrh zameraný na mobilné technológie Mobile World Congress (MWC). Do katalánskej metropoly tohto roku na 10. ročník akcie podľa odhadov zamierilo až 86-tisíc zástupcov operátorov, výrobcov zariadení či odbornej verejnosti. Medzi zastúpenými výrobcami tradične nechýbajú najväčšie mená v odbore s výnimkou amerického Applu.
“Početná prítomnosť “wearable” zariadení na veľtrhu dokazuje angažovanosť svetových výrobcov mobilných zariadení v nastupujúcom trende IoT – Internet z Things,” povedal jeden z IT expertov a spolupracovníkov IT Valley Košice Marek Ivaň.
“V blízkej budúcnosti budú na trhu pribúdať drobné zariadenia, schopné komunikovať cez internet s mobilnými a webovými aplikáciami. Okrem wearable zariadení, akými sú smart hodinky, to budú senzory rôzneho druhu. Od zabezpečenia budov po monitorovanie rastlín či domácich miláčikov, alebo zdravotného stavu seniorov. Tento trend znamená výzvu pre vývojárov a poskytovateľov online služieb, kde dochádza k radikálnej zmene architektúry, kde namiesto jedného obrovského servera poskytujúceho informácie tisíckam užívateľov máme desiatky až stovky drobných serverov, ktoré poskytujú informácie jednému užívateľovi. Predstavuje to výzvu a zároveň príležitosť pre študentov informačných technológií zamerať sa na tzv. embedded (vstavané) technológie,” pokračoval.
Na MWC mnoho firiem chystá predstavenie noviniek. Medzi nimi pútali pozornosť napr. Samsung, Huawei, LG či Sony.
PLATOBNÉ SYSTÉMY
Samsung predstavil tiež vlastný platobný systém Samsung Pay. Na ceste k rastúcim mobilným platbám prenasleduje Apple, ktorý svoju službu Apple Pay predstavil vlani na jeseň. Oznámenie Samsungu tak zvýraznilo viditeľný trend prepojenia platenia a mobilných zariadení.
Na veľtrhu navyše nechýbajú ani veľké kartové asociácie Visa a MasterCard. Nielen s platbami úzko súvisí aj veľmi zdôrazňovaná otázka bezpečnosti dát a ochrany súkromia. “Zákazníci si nechcú vyberať medzi súkromím a bezpečnosťou. Chcú jedno aj druhé,” povedal šéf Vodafonu Vittorio Colao.
Operátori sa zhodli, že musia zákazníkom zaistiť, aby sa cítili pri využívaní internetu a mobilných služieb v bezpečí. K tomu ale podľa nich v Európe stále chýba dostatočná legislatíva, ktorá by sa zaoberala ochranou dát.
DIGITALNÁ IDENTITA
Cieľom firiem je vybudovať pre užívateľov bezpečnú digitálnu identitu, aby sa nemuseli obávať pri využívaní platobných služieb alebo sociálnych sietí. V súčasnosti má podľa GSMA priemerný užívateľ až 26 rôznych internetových účtov a 5 hesiel. Veľkou témou je na veľtrhu rozširovanie sietí rýchleho mobilného internetu.
“Nástup 4G sietí bol najrýchlejší nástup novej sieťovej technológie v histórii,” zhodnotila Bouverotová. V súčasnosti sú dostupné pre 50 percent obyvateľov USA. V Európe pokrývanie prebieha pomalšie. Polovica populácie by mala na 4G dosiahnuť v roku 2020. V rýchlosti pokrytia sa ukazuje Čína, ktorá začala siete stavať vlani a kde má sieť 4G dostupnú už desatina populácie.
Všeobecne mobilný internet bude tohto roku využívať okolo 2,4 miliardy užívateľov. V roku 2020 ale má ich počet stúpnuť na 3,8 miliardy. Operátori pritom začínajú svoju pozornosť upierať na siete piatej generácie. Tie sú síce ešte v štádiu vývoja, napríklad švédsky Ericsson, ale už v teraz Barcelone predstavuje kľúčové funkcie novej technológie.
(spracovala: Jana Vargová)
Foto: Huawei