Vyprať v práčke sa za 15 minút nedá
Potrebujete práčku, ale neviete, ktoré sú kvalitné? Vodidlom môže byť cena. Pri veľmi lacných modeloch výrobcovia šetria na materiáli, takže práčka dlho nevydrží.
Je dobré si kúpiť práčku, ktorá dobre perie a nejaký čas vám vydrží. Lenže vzápätí vo vás toto jednoduché zadanie vyvolá rad otázok: Je pre nás lepšia práčka s predným alebo horným plnením? Máme si vybrať radšej drahšiu, alebo sa dá spoľahnúť aj na lacnejší prístroj? Nebude tá naša práčka žrať veľa elektriny? Ako zistíme, či dostatočne vyžmýka bielizeň? A čo ak budeme potrebovať niečo vyprať na vysokej alebo nízkej teplote… Pomôžeme vám hľadať odpovede.
Spredu alebo zhora?
Pokiaľ ide o kvalitu prania, nedá sa povedať, že by automatická práčka s predným plnením bola lepšia než tá s horným a naopak. Voľba teda bude záležať iba na vašich zvyklostiach a tiež na veľkosti priestoru, kam chcete práčku umiestiť.
Štandardné rozmery práčky s predným plnením sú 60 x 85 x 60 cm. Môžete si však kúpiť aj slim verziu s hĺbkou 32, 40 alebo 45 cm. Niektorí výrobcovia ponúkajú vybrané modely ako vstavané, ktoré sú o pár centimetrov nižšie a môžete ich vstavať do kuchynskej linky alebo kúpeľňového nábytku.
Práčky s horným plnením bývajú užšie a hlbšie (šírka okolo 40 cm a hĺbka 60 cm). Keďže potrebujú mať nad sebou asi 50 centimetrov voľného miesta na odklopenie veka, ako vstavané sa nevyrábajú.
Otáčky
Podstatné pri výbere práčky sú otáčky, display a veľkosť bubna. „Otáčky odporúčam 1000 – 1200. No ak máte 1400 či nebodaj 1600 otáčkovú práčku, nič sa nedeje,“ hovorí Jovan Blažek, predajca elektrotechniky. „To, že sa bielizeň ničí pri vysokých otáčkach, je fakt. Ale ničí sa aj nosením… Zníženie otáčok by som odporúčal iba pri košeliach, aj to na 800 – 1000.“
Displej = bonus
Displej je fajn preto, lebo viete ako dlho bude prať a koľko ešte bude prať. Krátky pohľad a vy môžete skonštatovať: „Ešte 22 minút, vyvesím bielizeň a pôjdeme, miláčik!“ Ak ho nemáte, tak čakáte a čakáte.
Veľkosť bubna
Štandardné práčky majú bubon na 5 kg, a to je minimum. „Ak ste 4-členná domácnosť, tak si určite vyberte práčku na 7 kg bielizne. Bielizeň v práčke musí lietať. Ak natlačíte do 5 kg práčky kopec bielizne, tak sa prášok zle vypláchne a ostanú na ňom od neho fľaky. A to nehovorím o praní paplónov v 5 kg práčke… Nedá sa!“ upozorňuje J. Blažek.
Spotreba energie a vody
„Toto veru nie je až taká dôležitá informácia, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri A+++ a A++ je rozdiel cca 1 – 2 eurá ročnej úspory. Práčka sama určí, koľko potrebuje vody a sama si určí aj čas prania (preto je dobrý displej),“ hovorí odborník.
Dôležité čistenie
Opravári odporúčajú raz za dva mesiace práčku spustiť bez bielizne na maximálnu (90 – 95 °C) teplotu. Dnes sa totiž perie pri teplote 30 – 40 °C. A zvyšky prášku zostávajú usadené v práčke. Preto je nutné ju raz za čas „vydezinfikovať“.
Krátky program
„Najradšej by sme mali vypraté za 5 minút. No pranie sa nedá oklamať. Bielizeň sa perie tak, že sa o seba trie. A nevyperie sa za 15 a ani za 30 minút. Veď si to zrátajte: rozpustenie prášku alebo tekutého prášku vo vode, pranie, pláchanie, prípadne druhé pláchanie, žmýkanie. To sa dá stihnúť minimálne za 60 minút. Preto ak 15 alebo 30 minútový program, tak bez prášku. A len na ľahko spotenú bielizeň,“ odporúča predajca.
Takže akú?
Rôznymi testami sa zistilo, že kvalitná práčka vydrží slúžiť bez jedinej opravy desať aj viac rokov. Ale veľmi lacná si môže vyžiadať drahý servis už po záruke.
“Výhodou drahších spotrebičov je, že si väčšinou môžete k štandardným dvom rokom záruky dokúpiť ešte ďalšie dva,” dopĺňa Jovan Blažek. “Rozdiel v cenách je však daný tiež značkou výrobku a počtom funkcií. Pri výbere teda záleží na tom, čo od prístroja očakávate. Ak nechcete žiadne špeciálne programy, stačí vám aj lacnejšia práčka. Videl som už pokazené všetky typy práčok, preto hovorím, že najlepšia je tá, ktorá funguje. Ak máte doma 20-ročnú a ste s ňou spokojní, tak ju jednoducho nemeňte,” dodáva na záver predajca.
Foto: shutterstock