WI-FI siete v dennej praxi
Častou motiváciou stredoškolákov, ktorí sa rozhodnú pre štúdium informatiky na vysokej škole, je atraktívnosť a rastúci záujem košických firiem o absolventov tohto odboru. Je však treba vedieť a poznať čo najviac. Študovať informatiku a rôzne informatické zaujímavosti možno aj na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Mnohí stredoškoláci zvažujú podanie prihlášky na túto školu aj vďaka praktickým ukážkam o ohrození používateľov počítačových sietí, ktoré pre nich vysokoškolskí informatici robili v závere uplynulého roka. Mnohé z týchto informácií môžu zaujať aj laikov a bežných používateľov PC. Na čo nezabudnúť Každý stredoškolák mal možnosť pomocou svojho mobilného telefónu interaktívne spolupracovať. Zároveň sa dozvedel, čo je potrebné dôkladne sledovať pri a po prihlásení sa do Wi-Fi siete. „Naše ukážky nemajú byť návodom, ako vykonávať v počítačových sieťach škodlivé aktivity. Naopak, chceli sme študentom prezentovať, na čo všetko je potrebné myslieť pri vytváraní a pri používaní bezdrôtového internetového pripojenia,“ povedal nám autor ukážok Peter Pisarčík. Účastníci ukážok si mohli vyskúšať 2.5D kameru, pomocou ktorej ovládali počítačovú hru vlastnou rukou, prípadne premiestňovaním reálnych predmetov na stole. „Je to jeden z príkladov, ako je možné vytvárať trojrozmerné dynamické modely v hrách,“ vysvetlil záujemcom Matej Nikorovič. V rámci svojho výskumu sa zaoberá problémami počítačového rozpoznávania predmetov a svoju kariéru vidí vo vede a výskume. Nielen zručnosti „Informatika nie je len o používaní konkrétnych programov, ale najmä o tom, ako takéto programy navrhnúť a efektívne naprogramovať. To si vyžaduje okrem programátorských zručností i hlboké pochopenie princípov a vzájomných súvislostí používaných technológií. Ak stredoškoláci získali len tento poznatok, náš cieľ sme splnili,“ dodal František Galčík.
Na čo si dať pozor pri Wi-Fi
Rady pre prístup k bezdrôtovým Wi-Fi sieťam prostredníctvom mobilu alebo notebooku nám poskytol doktorand Ústavu informatiky PF UPJŠ Ľubomír Antoni.
- Pred prihlásením do Wi-Fi siete vo verejných priestoroch si overte, či názov siete, ku ktorej sa chystáte pristúpiť, zodpovedá navštívenému zariadeniu. Využite personál, informačné panely, plagáty a pod. - Ak ste sa prihlásili k bezdrôtovej Wi-Fi sieti vo verejných priestoroch, na prístup k webovým stránkam využívajte šifrované pripojenie, pri ktorom začína webová adresa reťazcom https:// - Pravidelne si obmieňajte heslá pre Vaše e-mailové a ďalšie prihlasovacie kontá. Vo vytvorených heslách používajte kombinácie malých a veľkých písmen, ale aj číslice. - Nezabúdajte na aktualizáciu a používanie antivírusového programu s rezidentnou ochranou - spustenie pri štarte operačného systému a kontrola všetkých otváraných súborov. - Citlivé údaje (prihlasovacie údaje k bankovým účtom, čísla kreditných kariet, kontá nákupných portálov...) zadávajte len v dobre zabezpečenej domácej bezdrôtovej Wi-Fi sieti.
Foto: Shutterstock