Blíži sa sezóna cykloturistiky. Kam si vyraziť v okolí Košíc?
Každý z nás občas potrebuje vypnúť a ujsť od ruchu veľkomesta, v ktorom žijeme. Vrátiť sa do lona prírody a načerpať tam nové sily.
Pre väčšinu z nás sa relax spája práve s trávením času na čerstvom vzduchu. Svoje o tom vedia nadšenci turistiky, či už pešej, alebo cykloturistiky. Ako prví cítia v ovzduší jar a nevedia sa dočkať momentu, až vyrazia na svoje obľúbené cestičky.
Východ Slovenska, ako aj okolie metropoly východu, ponúka množstvo prírodných krás, kde človek vie načerpať energiu do ďalších dní. Vďaka sieti turistických chodníkov a cyklotrás si užijete pokojné chvíle v objatí prírody.
Na bicykli po lesných cestách
Mestské lesy Košice majú vybudovanú lesnú dopravnú sieť v celkovej dĺžke 460 kilometrov s rôznym druhom povrchu – spevnené aj zemné. Táto dopravná sieť sa prioritne využíva pre potreby obhospodarovania lesa, avšak súčasne poskytuje veľké možnosti využitia na cykloturistiku.
„Zákon o lesoch umožňuje bez obmedzenia využívať lesné cesty na bicyklovanie. Mestské lesy časť z nich vyznačili ako cyklotrasy. Väčšina trás je svojím povrchom a náročnosťou vhodná hlavne pre horskú cyklistiku. Časť trás v priestore Lesoparku na Furči, Bankova a Čermeľskej doliny má asfaltový povrch a je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov,” povedala Ing. Eleonóra Kučerová, referát správy majetku Mestské lesy Košice.
Ako prvá na území mestských lesov bola v roku 2003 vyznačená cyklotrasa Alpinka – Čierna lúka – Findoráková – Lieskovec – Nemcova dolka v dĺžke 24 km. Táto cyklotrasa patrí určite medzi tie najpopulárnejšie. Spája v sebe športový, turistický, ale aj estetický zážitok pri jazde pútavou scenériou Čermeľskej doliny a údolia Lieskovca nad Košickou Belou.
Celková dĺžka už vyznačených trás je 150 km. Veľmi obľúbenou trasou pre náročnejších cyklistov je z Jahodnej na Prednú holicu, ktorá je dlhá 8,2 km. Vedie pekným listnatým lesom, do ktorého postupne pribúdajú ihličnany.
Možností na bicyklovanie je nespočetne, aj preto si zo značených aj neznačených trás vyberie určite každý. „Tohto roku sa plánuje vyznačenie novej cyklotrasy Ťahanovce – Družstevná pri Hornáde v dĺžke 7,5 km a tiež obnova značenia súčasných trás. Pre milovníkov adrenalínového jazdenia po trailoch – trasy parametrov chodníka s prírodnými prekážkami, sme vymedzili priestor v lokalitách Bankov a Jahodná. Traily vyznačuje a spravuje v spolupráci s nami občianske združenie KE.CY – Košické cyklotraily,” dodáva Kučerová.
Spoznajte naše lesy
Nie každý chce voľný deň stráviť na sedadle bicykla. Poprechádzať sa v tieni korún stromov môžete na dvanástich náučných chodníkoch. Ich celková dĺžka je 31 kilometrov. Slúžia k pozdvihnutiu environmentálneho povedomia návštevníkov lesov vďaka 92 osadeným náučným tabuliam. Okrem toho prezradia zvedavcom aj zaujímavosti z prostredia, v ktorom sa nachádzajú.
„Mestské lesy Košice sa snažia návštevníkov oboznámiť s lesným prostredím a vysvetliť im význam lesníckej práce,” hovorí Ing. Eva Mižáková, inšpektor pre pestovanie. Zeleno-biele značky náučných trás spestrujú prírodný kolorit v lokalitách ako Čermeľ, Bankov, Hradová, Košická Belá či Furča. Čoskoro sa počet náučných chodníkov rozšíri o ďalší v Ťahanovskom lesoparku.
Sprievod lesníkov
„Okrem náučných chodníkov sme vyznačili aj 1,3 kilometra dlhý chodník v lokalite vodného diela Ružín, ktorý privedie návštevníka na vyhliadkové miesto – Drienkovú skalu. Ten je vyznačený červeno-bielym značením. Pre organizované skupiny ponúkame sprievod certifikovaným lesným pedagógom, ktorý okrem odborného výkladu obohatí program zážitkovým poznávaním lesa,” dodáva.
Mestské lesy v okolí Košíc nie sú len plné turistických trás. Pod korunami stromov sa ukrývajú aj desiatky altánkov, krytých lavíc aj lavičiek. Láka vás outdoorová oslava, no nemáte k dispozícii dostatočný priestor? Spoločnosť Mestské lesy Košice ponúka prenájom dvoch veľkokapacitných prístreškov v lokalite Pri kaplnke na Hornom Bankove a pri Rokodrome.
Pobyt v prírode je v našich mysliach spätý aj s vatrou, opečenými špekáčikmi a so slaninkou pokvapkanými krajcami chleba. Netreba zabudnúť zavolať známeho, ktorý vie hrať na gitare a my si v sprievode hudby môžeme aj zaspievať. Aké možnosti opekania máme v košických lesoch? „Zákon o lesoch striktne zakazuje zakladať a udržiavať otvorené ohniská na lesných pozemkoch a ich ochranných pásmach mimo vyznačených miest. Naša spoločnosť buduje a udržiava murované ohniská, ktoré zabránia prípadnému šíreniu ohňa aj odklonia verejnosť od najviac ohrozených porastov,” hovorí Ing. Adrián Weiszer, vedúci Polesia Lesopark.
Tradícia turistického značkovania
Už odpradávna si ľudia označovali cestičky k svojim obydliam či loviskám. Používali na to zárezy na stromoch či nahromadené kôpky kameňov.
Značkovanie turistických trás, ktoré dnes poznáme, vzniklo v Nemecku. Prvé mnohofarebné turistické značky sa objavili v alpských údoliach a v Durínskom lese na začiatku 19. storočia. Majitelia chát nimi označovali prístupové cesty a budovali ďalšie turistické trasy.
Značkovanie slovenských trás a chodníkov má vyše 130-ročnú históriu. Jeho počiatky siahajú do Uhorska, keď bol v roku 1873 založený Uhorský karpatský spolok s celokrajinnou pôsobnosťou. Toto obdobie prinieslo prvý impulz rozvinutej turistike na našom území. Budovali sa a značili turistické chodníky, stavali rozhľadne, vydávali turistické mapy.
Po vzniku Československa v roku 1918 začali členovia Klubu československých turistov prepájať siete chodníkov a uplatňovať jednotné značkovanie trás. Chodníky sa vybavili smerovníkmi a na vhodných miestach sa umiestňovali turistické mapy.
Dnes patrí značkovanie na našom území medzi najlepšie v Európe. Len slovenskí a českí značkári majú k dispozícii štátnu normu (STN 01 8025 – Turistické značenie), ktorá presne určuje druhy značiek, veľkosť, farbu a spôsob ich umiestňovania. Značkované chodníky na Slovensku tvoria ucelenú sieť viac ako 14 000 kilometrov.
Sokoľ – Kráľova studňa – Hrešná – Kavečany (13,5 km)
Krásna – Heringeš – Furča – Zelený dvor – Ťahanovce (22,4 km)
Čermeľ Urbánkova – Alpinka (7,2 km)
Jahodná – Potoky – Opátka (22) km
(ML, EH)