Čarovný Slovenský raj na sedem spôsobov
Tiesňavy, jaskyne, vodopády, rokliny, náhorné plošiny… Hovoríme o Slovenskom raji, jednej z najkrajších oblastí Slovenska. Svoj názov nedostala náhodne, absolútne ju vystihuje. Kto ju ešte nenavštívil, určite by to mal čo najskôr urobiť. Hoci predpoveď počasia nie je ideálna, využite jesenné dni a vyberte sa na túru do raja, nášho, slovenského.
Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava
Za najkrajšiu, najromantickejšiu a zároveň najnavštevovanejšiu tiesňavu Slovenského raja turisti považujú Suchú Belú. K jej obľúbenosti prispieva aj ľahká dostupnosť a kumulácia turistických atrakcií na krátkom úseku štyroch kilometrov. Vodopády, skalnaté útvary a zdolávanie rebríkov má neopakovateľné kúzlo. Keďže je veľmi obľúbená, v lete býva preplnená turistami. Aj preto sa ju odporúča navštíviť na jar alebo v jeseni. Medzi najkrajšie vodopády patrí 8-metrový Okienkový vodopád, 8,5-metrový Korytový vodopád a majestátne Misové vodopády. Návštevník sa tu na pomerne nedlhom úseku dosýta nabaží nezabudnuteľnými pohľadmi na pôsobivé skalné bralá. Suchá Belá je priechodná po jednosmernom značkovanom turistickom chodníku zo strediska Podlesok. Objavená bola v roku 1900.
Havrania skala – nezabudnuteľný výhľad
Obľúbeným miestom Slovenského raja je aj Havrania skala. Tento skalný masív je samostatnou prírodnou rezerváciou. Ak vyšliapete až na vrchol, za pekného počasia môžete vidieť aj Vysoké Tatry. Východiskovými bodmi sú často Dedinky, Geravy a Stratená.
[ad][/ad]
Prielom Hornádu – najnavštevovanejší kaňon
Patrí k najznámejším kaňonom na Slovensku. Prielom Hornádu však okrem toho patrí k najatraktívnejším a najnavštevovanejším oblastiam na celom Slovensku. Táto národná prírodná rezervácia pôsobí tak čarovne, ako keby ste sa ocitli v rozprávke. Rieka Hornád v Slovenskom raji vytvorila pôsobivé kaňonovité údolie, v ktorom brehy prudko spadajú z bočných hrebeňov s výškovým rozdielom neraz aj 300 metrov. Prielom Hornádu sa dá pokojne prejsť vďaka chodníku Horskej služby. Vybavený je mostíkmi, reťazami či lávkami. Je to približne 16 km dlhý úsek na hornom toku Hornádu od ústia Veľkej Bielej vody po Smižany.
Dobšinská ľadová jaskyňa – chladné osvieženie
Patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne sveta a čo sa týka objemu ľadu, patrí jej absolútne prvenstvo. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Túto jaskyňu musíte navštíviť. Je to predsa miesto, kde mrzne aj v lete. Ku vchodu do jaskyne, ktorý sa nazýva aj Ľadová diera, treba vystúpiť po serpentínovom chodníku s prevýšením 130 metrov. Dĺžka prehliadkovej trasy jaskyne je 515 metrov. Jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier Eugen Ruffíny. O rok neskôr bola sprístupnená verejnosti a v roku 1887 aj elektricky osvetlená, a tak patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete. Dobšinská ľadová jaskyňa poskytla kulisy natáčaniu rozprávky Popolvár najväčší na svete.
Tomášovský výhľad – prekrásna panoráma
Málokto pochybuje o tom, ktoré miesto je najkrajším prírodným výhľadom v Národnom parku Slovenský raj. Ak sa chcete pokochať prekrásnou panorámou a na chvíľu jednoducho vypnúť, za polhodinku si vyšliapte nenáročnú značenú trasu a ste tam – na skalnom brale zvanom Tomášovský výhľad. Jeho skalné steny dokonca horolezci využívajú na cvičné lezenie. Byť v Slovenskom raji a nenavštíviť toto miesto, je asi také ako minúť Eiffelovu vežu v Paríži. Skrátka, nemysliteľné.
Kláštorisko – ruiny kartuziánskeho kláštora
Kláštorisko je archeopark a turistické stredisko v srdci Slovenského raja. Dá sa tam dostať z Čingova cez Tomášovský výhľad, z Podleska tiesňavami Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, ale prakticky aj z každej časti Slovenského raja. Nachádzajú sa tam starobylé ruiny kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia. Pokoj tunajších asketických mníchov bol v dejinách často narúšaný plieniacimi vojskami a zbojníkmi zo šíreho okolia. V 16. storočí boli kartuziáni vyhnaní a v kláštore sa usídlil lúpežný rytier Matej Bašo. Preto cirkevná vrchnosť rozhodla o zbúraní stavby a definitívnom odsťahovaní mníchov z oblasti. Dnes sú ruiny kláštora zakonzervované. V ich blízkom okolí je možnosť stravovania i ubytovania.
Palcmanská Maša – najväčšia vodná plocha Slovenského raja
Pod planinou Geráv sa rozprestiera vodná nádrž Palcmanská Maša, na brehu ktorej leží obec Dedinky. Ak nie ste práve turistické typy, vyberte sa na príjemnú prechádzku a prejdite si ju dookola. Vďaka svojej rozlohe 85 ha je to najväčšia vodná plocha v tomto národnom parku. Nádrž bola vytvorená na rieke Hnilec. Palcmanská Maša je veľmi významná z hľadiska rozvoja cestovného ruchu, na jej brehoch sa nachádza niekoľko rekreačných zariadení. Ak vám okruh okolo nádrže nestačil, vyberte sa do čarovnej Zejmarskej rokliny. Je síce jedna z menších, no o to malebnejšia. Prechádzka trvá len dvadsať minút chôdze od brehu Palcmanskej Maše, v obci Mlynky – Biele Vody.
zdroj: vypadni.sk, kosiceregion.com
[ad2][/ad2]