Štyri kaštiele, ktoré sa určite oplatí vidieť
Na Slovensku máme 425 kaštieľov. Z toho približne tretina upadá. V minulosti boli obkolesené krásnymi parkmi a záhradami. Plnili funkciu bývania i reprezentačnú. Majitelia ich zariaďovali luxusným nábytkom, vzácnymi maľbami či loveckými trofejami. Dnes sa z mnohých kaštieľov stali múzeá, galérie, kultúrne centrá, hotely. Pozrite si, ktoré sú pre nás tie naj… na východe Slovenska.
[article slug=”spoznajte-kastiele-v-okoli-kosic”][/article]Kaštieľ Strážky – skvost renesančnej architektúry
V malebnom prostredí neďaleko Vysokých Tatier sa nachádza bývalá obec Strážky (dnes mestská časť Spišskej Belej). Strážky sú výnimočné vďaka nádhernému kaštieľu, ktorý patrí ku skvostom renesančnej architektúry. Postavený bol na základoch gotického hradu z 13. storočia, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov. Svoju dnešnú podobu získal až v 16. – 17. storočí. Najznámejším majiteľom kaštieľa bol slávny impresionistický maliar Ladislav Mednyánszky. Strážky boli miestom, kde stvoril mnoho zo svojich obrazov.
[ad][/ad]Mednyánszky patrí k najzáhadnejším postavám uhorského maliarstva. Okrem krajinomaľby, ktorá dominuje v jeho tvorbe, ho lákali najmä prírodné katastrofy ako povodne, epidémie či dokonca výbuchy sopiek. Jeho hlavnými modelmi boli sedliaci, vojaci, tuláci. Ženy sa v jeho maľbách takmer nevyskytujú. Pripisuje sa to najmä tomu, že bol homosexuál. V kaštieli dnes nájdete expozície historického nábytku a zariadenia, kaštieľsku knižnicu, taktiež kolekciu portrétov a samostatnú expozíciu venovanú práve tvorbe Mednyánskeho. Čaro kaštieľa znásobuje anglický park z 19. storočia. V súčasnosti je budova kaštieľa v správe Slovenskej národnej galérie.
Kaštieľ v Markušovciach – reprezentatívne panské sídlo
Približne šesť kilometrov od Spišskej Novej Vsi leží jeden z najreprezentatívnejších kaštieľov v našej krajine. Kaštieľ v Markušovciach je pôvodne renesančný, neskôr v rokokovom štýle prebudovaný kaštieľ postavený tunajším zemepanským rodom Máriássyovcov. Kaštieľ sa v Markušovciach týči od polovice 17. storočia. Sídlila v ňom humanistická škola. Vyučovali sa tam bežné predmety a jazyky vrátane slovenčiny. Na škole prednášali kňazi a predpokladá sa, že na svojej ceste do Bieleho Potoka sa tam zastavil aj Ján Amos Komenský.
Súčasťou areálu je krásny francúzsky park, na konci ktorého stojí ďalší rokokový architektonický skvost – letohrádok Dardanely. Postaviť ho dal v 18. storočí Wolfgang – Farkaš Máriássy. Pomenoval ho podľa úzkeho prielivu, ktorý oddeľuje európsku časť Turecka od časti ázijskej. Letohrádok mal len jeden účel. Bol špeciálne postavený kvôli uvítaniu rímsko-nemeckého cisára Jozefa II., ktorý sa chystal na cestu po monarchii a rozhodol sa zastaviť aj na Spiši. Chcel sa ubytovať v Markušovciach a letohrádok mal splniť všetky jeho požiadavky a očakávania. Jozef II. nakoniec na Spiš nedorazil. Uprednostnil Paríž, kde údajne chcel vyriešiť manželské nezhody jeho sestry Márie Antoinetty a jej manžela Ľudovíta XVI.
Kaštieľ v Humennom – postavený na mieste vodného hradu
Mesto Humenné sa takisto môže pochváliť architektonickým skvostom. Na mieste stredovekého vodného hradu, ktorý tam stál na prelome 12. a 13. storočia, dnes nájdeme jednu z najkrajších renesančných stavieb na Slovensku – Kaštieľ v Humennom. Hrad (po jeho vyhorení) bol na kaštieľ prestavaný rodinou Drugethovcov v roku 1684.
Patrili medzi vplyvných panovníkov. Keďže nič netrvá večne, ani tejto moc rodiny nebola večná. Na scénu prichádzajú Csákyovci. Po nich kaštieľ zas prebrala rodina Andrássyovcov. Zbožňovali francúzsky barok, čo sa podpísalo aj na tom, že ho začali v tomto duchu prerábať. V okolí sídla dali postaviť krásny park, v ktorom sa nachádza aj rybník. Okolie kaštieľa, si zachovalo svoju podobu dodnes.
Kaštieľ sa pýši nielen krásnym okolím, ale aj interiérom. K najobľúbenejším miestnostiam návštevníkov patrí izba Márie Terézie. Ukrýva päť tajných dverí, ktoré sa nachádzajú vo vstavaných skriniach. Má nezvyčajný osem uholníkový tvar a na strope je maľba, ktorá znázorňuje príchod cisárovnej Márie Terézie do brán mesta.
Zaujímavosťou je to, že Mária Terézia v Humennom nikdy nebola. Izbu dal vytvoriť Štefan Csáky na jej počesť. Za najkrajšiu miestnosť sa považuje Zlatý salónik so zlatou sedacou súpravou. V kaštieli je sprístupnená galéria uhorských kráľov, zbierka zbraní či unikátny poklad keltsko-dáckych mincí z 2. storočia pred Kristom. V priestoroch kaštieľa sa tiež uskutočňujú rôzne výstavy a v koncertnej sieni koncerty vážnej hudby.
Kaštieľ v Betliari – považovaný za najkrajší
Na Gemeri stojí nádherná stavba – kaštieľ v Betliari, ktorý je slovenskou raritou. Nepostihol ho totiž smutný osud podobných šľachtických rezidencií. Jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Takže všetko, čo tam vidíte, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.
V kaštieli sa nachádza aj grófska knižnica s 15-tisíc zväzkami kníh. Napísané sú v 15 jazykoch a najstaršie zväzky sú z 15. storočia. Andrássyovci boli veľkí cestovatelia, milovníci umenia a starožitností. Betliar využívali predovšetkým ako poľovnícke sídlo. Gróf Emanuel I. Andrássy sa inšpiroval anglickými vidieckymi sídlami, no na kaštieli možno nájsť i prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou. Kaštieľ obklopuje jeden z najkrajších parkov na Slovensku, ktorý je zapísaný aj do Zoznamu významných historických záhrad sveta. Park je plný romantických zákutí, vzácnych stromov, fontán a jazier. Rozprestiera sa na ploche 80 hektárov.
S Andrássyovcami, majiteľmi Betliara, je úzko spájaná aj rakúska cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. V roku 1865 sa stretla s vychýreným fešákom Gyulom Andrássym, ktorý ju na prvý pohľad očaril. Aj keď vraj mali po celý život iba priateľský vzťah, dobové klebety tvrdia, že boli milencami. Vraví sa, že jej najmladšia dcéra Mária Valéria nie je potomkom cisára Františka Jozefa II., ale Gyulu Andrássyho. Nuž, kde je pravda, sa asi nikdy nedozvieme.
[ad2][/ad2]