Vyberte sa za krásami najstaršieho kláštora na Dolnom Zemplíne
Obec Leles sa nachádza na juhu východného Slovenska neďaleko mestečka Kráľovský Chlmec. Aj napriek tomu, že táto obec je pomerne neznáma, jej pýchou sú pamiatky, ktoré pochádzajú ešte zo stredoveku.
Za týmito pamiatkami sa jednoduchšie dostanete autom. Zložitejšia dostupnosť je prostredníctvom autobusových spojov, no ak máte veľa času a chcete sa pokochať krásami dolného Zemplína, dva či tri prestupy vám prekážať určite nebudú.
Kláštor premonštrátov v obci Leles je najstarší v zemplínskom regióne. V písomných prameňoch sa spomína už v roku 1214 a v časoch Uhorska bol hodnoverným miestom. Tento kláštor mal kedysi strategickú polohu medzi maďarským mestom Sárospatak a Veľkými Kapušanmi.
[ad][/ad]„Kláštorný komplex bol kedysi opevnený ako hrad. Žilo tam mnoho mníchov, pričom každý mal svoju úlohu. Niektorí sa venovali písaniu, ďalší napríklad robili na poliach,“ ozrejmil starosta Lelesa Michal Zurbola. Ako dodal, obec bola po stáročia centrom cirkevného i hospodárskeho života.
Do gotického kláštora sa môžete vybrať dvoma cestami. K prvej kláštornej bráne sa viete dostať z Blatnej ulice v obci Leles, z ktorej odbočíte na úzku cestičku Pod kláštorom. Pokračujete kúsok rovno, až dôjdete k bráne kláštora, kde je možné aj zaparkovať. Z druhej strany je brána blízko križovatky ulíc Oriešková – Kapušianska. Nájdete tam aj schody, ktoré vás vyvedú priamo k bráne kláštora.
Je sa na čo pozerať
V areáli kláštora je teda čo obdivovať. Kostol Nájdenia sv. Kríža tam stojí už od 14. storočia. Podľa legendy v ňom kráľ Ondrej II. uložil srdce svojej zavraždenej manželky. Vedľa stojaca Kaplnka sv. Michala tiež pochádza zo 14. storočia. Zdobia ju gotické fresky s motívmi posledného súdu, stretnutia Krista s Veronikou, Michala Archanjela či uhorských kráľov. V období komunizmu sa im veľkej pozornosti nedostávalo. Vtedajší režim premenil kaplnku na sklad umelých hnojív a v kláštore bola zriadená poľnohospodárska škola, ktorá bola neskôr presťahovaná do Veľkých Kapušian.
[ad2][/ad2]Najstarší most na Slovensku
Neďaleko kláštora sa nachádzajú ruiny kamenného Mosta sv. Gottharda, ktorý sa v písomných prameňoch, rovnako ako kláštor, spomína už v roku 1214. Tento gotický kamenný most kedysi premosťoval jedno z ramien rieky Tisa. V minulosti cez neho viedla približne 17 kilometrov dlhá spojnica medzi mestami Kráľovský Chlmec a Veľké Kapušany. Tento 70 metrov dlhý a päť metrov široký most z bridlicového andezitu zrekonštruovali v roku 1994.
(SŠ)
[ad3][/ad3]