Vzkriesenie démona: Čo je mŕtve, by malo ostať mŕtve!
Horor, odkazujúci v pôvodnom názve na biblický príbeh božského zázraku oživenia Lazara, poukazuje na nebezpečenstvo ľudskej túžby prekonať neprebádané hranice aj za cenu prekročenia etických bariér.
Skupina mladých zapálených vedcov prijíma medzi seba novú členku, ktorá im má pomôcť pri nutnej dokumentácii výskumu. Autori prostredníctvom postavy Evy a jej natočených materiálov vysvetľujú divákom o čo vlastne v tomto zvláštnom výskume ide. V rámci niekoľkoročnej práce bolo vyvinuté zázračné sérum s potenciálom nabudiť mozog mŕtveho k opätovnej aktivite a teraz nastáva chvíľa, kedy by mali byť pokusy dokázať to úspešné. Nadšenému tímu sa podarí oživiť psa, ktorého správanie sa začína po oživení zvláštne meniť, z letargického stavu prechádza k otvorenej agresivite. Vedcom je však ich výskum odobratý a tak sa na vlastnú päsť v noci púšťajú do výskumného strediska, aby svoj úspech zopakovali, no nešťastným nedopatrením prichádza o život snúbenica vedúceho projektu. Ten sa s touto skutočnosťou nedokáže zmieriť, výčitky a smútok ho privádzajú k šialenému činu použiť sérum, ktorého celkové účinky nie sú preskúmané, na milovanej žene. Zoe sa podarí oživiť, ale vracia sa späť iná, prináša si so sebou zlo, ktorého účinky pocítia všetci jej kolegovia.
Za Vzkriesením démona stojí produkcia Blumhouse Productions, (Paranormal Activity, Sinister,Insidious). Expozícia filmu nápadne pripomína snímku Hráči so smrťou (1990). Vo filme vzkriesenie démona autori nezachádzajú do hlbších etických či náboženských úvah. Naznačený symbolický motív ohňa, ktorý sa postupne vyvíja, je priamy a veľmi jednoduchý na dekódovanie. Peklo, ktoré Zoe zažila, prišlo v nekontrolovateľnom stave a postupne prenasleduje všetkých uväznených vedcov. V tejto fáze filmu ide o podžáner krvavého hororu, kde postupne umierajú členovia izolovanej skupiny. Na rozdiel od stereotypného prostredia (chata v horách, v lese) sa mladí ľudia nachádzajú v laboratóriách a prejavy násilia sú oveľa menej explicitné. Tento horor využíva strach z nepoznaného a drása nervy divákov práve tým, čo nevidia prostredníctvom zábleskov, rozmazanej kamery, alebo výkrikov mimo obraz. Miestami sa možno zdá, že trochu viac násilia by filmu neuškodilo. Po formálnej stránke film využíva snímky z ručnej kamery a záznamy priemyselnej kamery, ktoré sú časté najmä v hororoch Paranormal Activity.
Herecké stvárnenie protipólnosti hlavnej ženskej postavy v podaní Olivie Wilde je vo filme skutočne tým najlepším, nezaostávajú však ani jej kolegovia, Mark Duplass, Donald Glover, Evan Peters, či Sarah Bolger. Ak sa chcete odreagovať a trochu sa báť, príďte do kina a vychutnajte si pôžitok na veľkom plátne.
Lucia Lendelová
Foto: shutterstock