Z Gelnice do Krompách cez Plejsy
Na výstup na Plejsy sme si vybrali menej používanú žltú značku. Od kamenného mosta pokračujeme po Hlavnej ulici na Banícke námestie. Žltá pokračuje po ceste, my však použijeme malú obchádzku podľa žltých šípok, ktoré nás privedú priamo na zrúcaniny Gelnického hradu.
Pokračujeme podľa žltých šípok uličkami pomedzi domy a prvou možnou odbočkou doľava schádzame na cestu v doline opäť na žltú značku. Zdevastovaný smerovník nám zakrátko ukazuje smer nášho ďalšieho postupu. Lúčime sa s údolím a prudko stúpame doľava lúkou a potom lesom.
HROB BANÍKA
Postupne sa nám začínajú pri pohľade späť otvárať prekrásne výhľady a ako stúpame, náš obzor sa neustále rozširuje. Napravo vidíme Kojšovskú hoľu a rovno oproti nám Kurtavú skalu s kameňolomom. Po vyše hodinke sa stúpanie zmierňuje a prichádzame k smerovníku značiek označenému Hrob baníka.
K hrobu, označenému letopočtom 1937, sa dostaneme po niekoľkých metroch smerom doľava po zelenej značke. Traduje sa, že tu našli zavraždeného neznámeho baníka v slávnostnej uniforme a tu ho aj pochovali.
TATARKOV KRÍŽ
Po krátkom odpočinku pokračujeme ďalej po žltej značke až na Tatarkov kríž. Dali ho postaviť už v r. 1820 a stojí na ceste, ktorou prechádzali furmani medzi dvoma baníckymi oblasťami – Gelnicou a Slovinkami. Tu prechádzame na zelenú značku a peknou lesnou cestou sa o chvíľu dostaneme pod Krompašský vrch a pripájame sa k červenej značke, po ktorej prídeme až do priehybu Plejsy.
CEZ BAČOV VRCH
Pri modrej šípke na smerovníku čítame, že do Krompách nás čaká ešte viac ako hodina cesty. Bude to však príjemná cesta dolu kopcom s krásnymi výhľadmi. Lavičky pri altánku pred chatou nám ponúkajú posedenie s prekrásnym výhľadom na Vysoké Tatry, Spišský hrad a masív Sľubice bezprostredne pred nami.
Po odpočinku schádzame k chate Energetik a krížom cez zjazdovku sa popod lanovku dostávame do lesa. Príjemným klesaním s výhľadmi sa cez Bačov vrch dostaneme priamo na Krompašskú železničnú stanicu.
Foto: ed