Z Košíc expresne k 16 lokalitám Svetového dedičstva UNESCO
Objavovať zaujímavé časti miest, regiónov či krajín – to je jeden zo základných cieľov každého turistu, nech sa vyberie akokoľvek ďaleko z domu. A región Košického kraja, z tohto pohľadu, má čo ponúknuť. Poďme trochu porovnávať:
V ďalekej Austrálii – čo je jeden celý kontinent, rozlohou viac než 150-krát väčší ako Slovensko – majú na zozname Svetového dedičstva UNESCO zapísaných dovedna 19 lokalít. Naša maličká krajina ich má až 21, do 100 minút sa z Košíc autom dostanete k 16 z nich. Z toho desať sa nachádza priamo v Košickom kraji. Vedeli by ste ich vymenovať?
Unikátne jaskynné bohatstvo
Jaskyne Slovenského krasu by ste, autom a bundou vybavení, snáď stihli zaradom navštíviť do 24 hodín. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete, v minulosti tam dokonca organizovali aj verejné korčuľovanie. „V Jasovskej jaskyni zimuje až 19 druhov netopierov, Domica púta vzácnymi archeologickými nálezmi, Ochtinská aragonitová zas jedinečnou výzdobou a Gombasecká jaskyňa vysokým výskytom sintrových brčiek. Krásnohorská jaskyňa je určená skôr dobrodružnejšiemu návštevníkovi, ktorý nemá problém predierať sa užšími priestormi, v spoločnosti sprievodcu,“ charakterizovala jaskynné „menu“ riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice región turizmus Lenka Vargová Jurková.
Hrad v jednom kraji, podhradie v druhom
Jeden z najrozsiahlejších stredovekých hradných komplexov strednej Európy (vyše 4 ha) sa vypína nad mestom Spišské Podhradie. „Spišský hrad si za stáročia prežil najrôznejšie časy a boje, našťastie sa nám v solídnej forme zachoval až do dnešnej modernej doby, keď má už muzeálny charakter a je pýchou celej krajiny.“ Svah pod hradom zdobí obrovský geoglyf keltského koňa, vytvorený miestnymi pod dohľadom austrálskeho umelca A. Rogersa. V neďalekej obci Žehra zas nájdeme unikátny Kostol Ducha svätého s mimoriadne cennými nástennými maľbami, ktoré tvoria ucelený ikonografi cký cyklus.
Vyslúžilci v pralesoch a neobyčajný „obyčajný“ kostol
Vihorlatský prales je súčasťou pásu vzácnych Karpatských bukových pralesov, ktorý sa tiahne od Nemecka po Ukrajinu. V panenskej prírode prežívajú unikátne rastlinné i živočíšne druhy, vrátane bukov, medzi ktorými nájdeme aj 240-ročných „veteránov“.
Pomerne známe sú drevené kostolíky na krajnom východe, jeden z nich je na území Košického kraja. „V Ruskej Bystrej stojí drevená cerkev – Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša. Postavili ho začiatkom 18. storočia z ručne tesaných ihličnanových trámov a vyniká aj – paradoxne – svojou nenápadnosťou. Strecha totiž neobsahuje žiadne dekoratívne prvky, ktoré by kostolíku dodali jedinečnosť oproti iným, svetským stavbám navôkol,“ uzavrela výpočet najvzácnejších lokalít kraja riaditeľka Košice región turizmus.
Čo poviete, neoplatí sa pred cestou do Austrálie najprv preskúmať to krásne, čo máme „pod nosom“?
Foto: krt