Vlastníte orchideu a neviete, či sa o ňu staráte správne? Prinášame vám pár TIPOV ako na to
Táto exotická rastlina je dnes veľmi obľúbená a nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Orchidea je kvet, ktorý pri správnej starostlivosti kvitne aj niekoľko mesiacov, pričom jej životnosť je aj niekoľko rokov. Ako jej však dopomôcť k tomu, aby naše oko tešila tak dlho?
Správny kvetináč
Čo sa týka vhodného kvetináča pre orchideu, najideálnejšie je, aby bol priesvitný a mal otvory. Prečo je to tak? Priehľadné plastové kvetináče umožňujú, aby svetlo preniklo až ku koreňom tejto krásky, čo im umožňuje fotosyntetizovať. Existujú aj špeciálne črepníky na pestovanie orchideí, ktoré navyše poskytujú kvetu dostatok zavlažovania a zabezpečujú, aby nebol premočený.
Svetlo
Orchidea má veľmi rada svetlo, ale nie priame slnečné lúče, tie jej naopak vedia poriadne uškodiť. Listy orchidey by mohli zostať až spálené, objaviť sa môžu žlté fľaky. Najvhodnejšie miesto, kde ju môžete umiestniť, je práve východne alebo západne orientované okno. Južná strana je vhodná najmä počas zimných mesiacov.
Vlhký vzduch
Táto tropická rastlina doslova miluje vlhký vzduch. Vlhkosť by mala mať 50% a viac. Problémom je, že takáto vlhkosť v domácnostiach väčšinou nie je, a preto je veľmi dôležité zavlažovanie. Výborným pomocníkom je už vyššie spomenutý kvetináč. V ňom rastlina nedosahuje až na dno, tu sa nachádza voda, ktorá udržuje rastlinu vlhkú. Môžeme však rastlinu aj pravidelne poprašovať vodou, prípadne orchideu postaviť na misku s kamienkami a vodou, ktorá by mala byť tesne pod povrchom kamienkov. Pri pravidelnom dolievaní vody vznikne akýsi doma vytvorený zvlhčovač či odparovač.
Teplota
Teplota, pri ktorej bude orchidea krásne rásť bude mala byť v rozmedzí 20 až 30ºC. Táto tropická rastlina má rada teplé dni, ale práve chladnejšie noci. Nočná teplota by preto mala byť o približne 7 stupňov nižšia ako tá denná. Čo sa týka výkyvov teplôt, určite im tie krátkodobé nijako veľmi neuškodia, dlhodobé by však už mohli byť problémom.
Polievanie
S polievaním je to o čosi náročnejšie. Orchidea nepotrebuje vodu často a ideálne je dodať jej ju raz za týždeň. Určite nie je dobré ju prelievať alebo nechať vodu týždeň stáť v kvetináči. Najlepšie je používať dažďovú vodu, ak ale takúto možnosť nemáte, úplne postačí prevarená voda z vodovodu. Je dobré rastlinu namočiť na približne 30 minút do vody, nech si korene zoberú koľko potrebujú a vrátiť ju na svoje miesto. Prípadne ju poliať, nechať vodu postáť v kvetináči a potom vyliať.
Hnojenie
Hnojiť môžete za pomoci tekutého hnojiva prípadne tyčinkami s hnojivom. Hnojením dodávame rastline potrebné živiny, avšak je nutné si uvedomiť, že hnojíme len počas fázy rastu, maximálne jedenkrát za mesiac, aby ste orchideu nezničili. Rastlinu nie je potrebné hnojiť počas zimy a ani pár mesiacov po presadení.
Presádzanie
Orchideu môžete presadiť iba v období, keď nekvitne. Presádzanie je možné raz za rok, prípadne raz za dva roky a s použitím špeciálneho substrátu určeného práve na presádzanie orchideí. Dôvodom na presadenie je napríklad to, že je orchidea už príliš veľká a nestabilná, korene prerástli kvetináč či rozpadanie substrátu, čo má za následok zamedzenie ventilácie koreňov. Orchideu vyberieme a korene očistíme od starého substrátu. Na dno nového kvetináča vložíme štrk, korene obsypeme novým substrátom, tak aby sme kvet stabilizovali, ale aby mali korene dostatočný prísun vzduchu. Pár mesiacov po presadení orchideu nie je potrebné hnojiť.
Zdroj: chovatelahospodar.sk, MK