TAKTO by ste mali chrániť svoju pokožku pri práci v záhrade
Lekári odporúčajú počas času stráveného v záhrade pamätať na to, že pri práci s rastlinami môže všetko, od rastlinnej šťavy až po konáre alebo tŕne, poškodiť vašu pokožku. S príchodom teplého počasia sa mnoho nadšencov pustí do pestovania rôznych druhov zeleniny či byliniek. Strávený čas na čerstvom vzduchu a slniečku vždy upokojí a často aj spáli nadbytočné kalórie. Tu je niekoľko tipov od odborníkov, ktoré vám pomôžu ochrániť vašu pokožku.
Lekári pripomínajú, že kontakt s niektorými rastlinami môže vyvolať alergickú kožnú reakciu. Najlepší spôsob ako sa chrániť, je zakryť si pokožku. Pri práci s rastlinami odporúčajú nosiť:
- Rukavice;
- Tričko s dlhým rukávom;
- Dlhé nohavice;
- Ponožky;
- Topánky, ktoré zakrývajú chodidlá.
“Nezabudnite sa chrániť pred slnkom – keď ste vonku, noste klobúk so širokým okrajom a slnečné okuliare. Používajte opaľovací krém. Nezabudnite natrieť opaľovacím krémom každú časť pokožky, ktorá nie je zakrytá oblečením, vrátane tváre, krku a uší. Natierajte sa približne každé 2 hodiny. Takéto správanie pomáha znižovať riziko úpalu, rakoviny kože a skorých príznakov starnutia pokožky, vrátane pigmentových škvŕn a vrások,“ uvádzajú lekári.
Dermatológovia ďalej radia vyhýbať sa práci v záhrade počas hodín najväčšej slnečnej aktivity, od 10:00 do 14:00. “Ak musíte v týchto hodinách pracovať, snažte sa zostať v tieni. Znížite tým riziko úpalu. Takisto nezabudnite na pravidelný pitný režim!” radia lekári.
Okrem toho by ste nemali zabúdať na hmyz, ktorý sa prebúdza spolu s teplom. “Proti uštipnutiu hmyzom môžete urobiť niekoľko preventívnych opatrení. Keď ste vonku, naneste si na oblečenie repelent proti hmyzu. Po práci si skontrolujte všetky záhyby vášho tela, pre prípad, ak by sa na vaše telo dostal počas práce kliešť.”
Zdroj: (KK, www.aad.org)
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Letné horúčavy, obľúbené pre dovolenky a rodinné grilovačky, nesú so sebou aj riziká, ktoré mnohí z nás podceňujú. Odborníčka na hygienu potravín, doc. MVDr. Monika Pipová, CSc. z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach varuje pred hrozbami, ktoré môžu znehodnotiť naše potraviny a spôsobiť závažné ochorenia. Aké sú hlavné riziká a ako sa im môžeme vyhnúť?
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.